Ders Detayı

Yöneylem Araştırmaları
14 Video, Ders Süresi: 45 gün

Dersler

Ders 1:Giriş-Modeller

Ders 2:Grafik Çözüm

Ders 3:Grafik-Duyarlılık-1

Ders 4:Grafik-Duyarlılık-2

Ders 5:Simpleks Başlangıç

Ders 6:Simpleks Geliştirilmiş Çözümler

Ders 7:Simpleks Duyarlılık-1

Ders 8:Simpleks Duyarlılık-2

Ders 9:Simpleks Duyarlılık-3

Ders 10:Minimizasyon

Ders11:Karma kısıtlı problem

Ders 12:Çözüm Zorlukları

Ders13:Dual Model Giriş

Ders14:Dual Yorumu

 

 

Eğitmen Hakkında

Prof.Dr.Zerrin ALADAĞ; Ege Üniversitesi Makine Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Elektronik Hesap Bilimleri Enstitüsünde Uygulamalı İstatistik alanında yüksek lisans derecesi almıştır. Doktorasını Yıldız Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Ana Bilim dalında tamamlamıştır. Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Yöneylem Araştırması Ana Bilim dalında sırasıyla Doçent ve Profesörlük derecelerine yükseltilmiştir.Prof.Dr.Zerrin ALADAĞ Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Arslanbey Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürüdür. Halen Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ayrıca; Bölüm Başkanlığı ve Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. 2006 yılında Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği XXVI. Ulusal Kongresi’nin başkanlığını yapmıştır. Eğitmen; iki dönem Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesinde Endüstri-İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Komisyon Başkanlığı yapmış ve mesleğin gelişimine yönelik çeşitli projelerde görev almıştır. Kocaeli Sanayi Odasının “Çizgi Üstü Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu” nunda jüri üyeliği gibi, mesleki sorumluluk projelerinde de yer almıştır.Prof.Dr. Zerrin ALADAĞ’ın Umuttepe Yayınevi tarafından yayınlanmış olan ”Karar Teorisi” ve “Yöneylem Araştırması” kitapları vardır. Ayrıca; Çok Amaçlı Karar Verme, Hedef Programlama, Analitik Hiyerarşi Süreci, Analitik Serim Süreci,, Bulanık Hedef Programlama, Dematel, Tedarikçi Seçimi ve Deterministik Karar Modelleri gibi Çok Amaçlı Karar Problemlerini kapsayan ulusal ve uluslararası bildiri ve makaleleri bulunmaktadır.

 

 

Eğitmen: Prof.Dr.Zerrin ALADAĞ

Katılım Belgesi: Evet

Durum:Tüm Dersler Eklendi

Garanti: % 100  Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
219,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 14
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

M.D.

HOCAM MERHABA; ÖNCELİKLE OLDUKÇA ÖĞRETİCİ OLAN DERSİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM, OLDUKÇA FAYDALI. MÜMKÜNSE SİZE BİRKAÇ NOKTADA DANIŞMAK İSTERİM: 1- SİMPLEKS TABLODA YERİNE KOYMA ORANLARI ZJ SATIRINA KADAR MI? ZJ VE CJ-ZJ SATIRINDAKİ DEĞERLER DE YERİNE KOYMA ORANI OLUYOR MU? 2- TEMEL DEĞİŞKEN İLE SİMPLEKS TABLODAKİ DEĞİŞKENLERİN YERİNE KOYMA ORANLARI MANTIK OLARAK HEP 1 OLMALI DEĞİL Mİ? 3- EN TAKILDIĞIM YER; ZJ VE CJ-ZJ SATIR YORUMLARI, YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM, BİRAZ KARIŞTIRDIM: SİMPLEKS TABLODAKİ ELEMANLARIN YORUMLANDIĞI DERSTE; ÖRNEĞİN X1’İN ZJ DEĞERİNDEKİ 8 DEĞERİ İÇİN, X1’İN 1 BİRİM ÇÖZÜME GİRMESİYLE VAZGEÇİLECEK KAZANÇ DEDİK (OYSA ZATEN X1 ÇÖZÜMDE) X1’İN CJ-ZJ SATIRINDAKİ 0 DEĞERİ İÇİN X1’İN 1 BİRİMİNİN SAĞLAYACAĞI NET KAZANÇ DEDİK. X1 1 BİRİM ÇÖZÜME GİRİNCE VAZGEÇİLECEK BİR KAZANÇ VARSA, CJ-ZJ NASIL 0 OLABİLİYOR? VE; BİR SONRAKİ DERSTE İSE ZJ SATIRINDAKİ S1-ZJ KESİŞİMİNDEKİ DEĞER İÇİN 1. KAYNAKTAKİ ARTIŞIN KATKISI DEDİK. (BİR ÖNCEKİ DERS İSE VAZGEÇİLECEK KAZANÇLAR DEMİŞTİK) ZJ VE CJ-ZJ SATIRINDAKİ KAFA KARIŞIKLIĞIM KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM. ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM, SAYGILARIMLA MERVE DOĞRUEL ANUŞLU


Eğitmenin Cevabı (ZERRİN ALADAĞ)

Merve merhaba; Dersimin sizin için yaralı olması beni mutlu etti. Anlaşılan o ki dersimi dikkatlice dinlenmiş ve soru sorabilecek duruma gelmişsin. Soruları yanıtlamaya çalışayım: 1. Simpleks tabloda yerine koyma oranları X1,X2,S1,S2 sütunları altında yer alan ve ZJ satırına kadar olan değerlerdir. ZJ ve CJ-ZJ satırındaki değerler yerine koyma oranlarından daha farklı anlamlar taşıyor. 2. Evet temel çözümde yer alan değişkenin simpleks tablodaki yerine koyma oranı 1 olur. 3. Evet X1 zaten çözümde yer aldığı için ( dikkat edecek olursan X1 yine X1 yerine 1 birim olarak geçecek olduğundan) kendi yerine geçecek ve ZJ deki değeri kadar kazançtan vazgeçilecek anlamını taşır. 4. Cj-Zj ise çözüme girecek olan değişkenin birim katkısını tanımlamakta olup, X1 zaten çözümde yer aldığı için çözüme girmesinin 0 katkısı olacağını ifade eder. 5.S1-Zj kesişimindeki değer ise (optimum çözüm elde edildiği ve 1. kaynak kıt kaynak olduğu için) tamamı kullanılmış olan kaynağın artması durumunu izah etmektedir.


M.D.

SAYIN HOCAM, BİR ÖNCEKİ SORUMA İVEDİLİKLE VE DETAYLICA YAPMIŞ OLDUĞUNUZ AÇIKLAMALAR İÇİN GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDERİM. ZAMANINIZI ALMAZSAM BİR SORUM DAHA OLACAK. ZJ SATIRI, SİZİNDE BİR ÖNCEKİ MAİLDE BELİRTTİĞİNİZ GİBİ İLGİLİ DEĞİŞKEN ÇÖZÜME GİRERSE KARDAN VAZGEÇİLME DEĞERLERİ OLUYOR (BAZI KAYNAKLARDA GÖZDEN ÇIKARTMA SATIRI OLARAK DA GEÇİYOR HATTA). ANCAK KAYNAK BİRİM DEĞERLERİNİ ANLATIRKEN ZOPT DEĞERİNİ, Z DEĞERLERİ İLE DEĞİŞKENLERİ ÇARPARAK BULUYORUZ. (NORMALDE MİKTAR SÜTUNU İLE TEMEL DEĞİŞKENLERİN AMAÇ FONK. KATSAYILARINI ÇARPARAK BULUYORUZ). KAYNAK BİRİM DEĞERLERİNDEKİ ZOPT HESAPLANMASININ TAM OLARAK MANTIĞINI ANLAYAMADIM, YANİ KARDAN VAZGEÇTİĞİM DEĞERLERLER İLE ÇARPMAK NASIL BANA ZOPT DEĞERİNİ VEREBİLİYOR? VE BU KAYNAK BİRİM DEĞERLERİNİ HESAPLARKEN ELDE ETTİĞİMİZ ZOPT DEĞERİ SADECE OPTİMUM TABLODA MI ZJ DEĞERİNİ VERİYOR? ÇÜNKÜ MASA-SANDALYE ÖRNEĞİNDEKİ 2. SİMPLEKS TABLODA ZJLER İLE DEĞİŞKENLERİ ÇARPARAK ZOPT DEĞERİ OLAN 120'Yİ ELDE EDEMİYORUZ, 88 OLUYOR. ŞİMDİDEN CEVABINIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYOR, SAYGILARIMI SUNUYORUM. MERVE.


Eğitmenin Cevabı (ZERRİN ALADAĞ)

Merve merhaba; "kaynak birim değeri" yani kıt olan kaynağın ne kadar çözüme katkı sağlayacağı analizi ancak optimum Z değerine ulaşıldıktan sonra anlam kazanmaktadır. Yani bu sonucu ancak optimum tablomuzdan görebiliriz.