Ders Detayı

Veri Zarflama Analizi
10 Video, Ders Süresi: 60 gün 5,0

Dersler

Ders 1: Veri Zarflama Analizi Nedir?

Ders 2: Performans Analizi

Ders 3: Etkinlik Ölçümü

Ders 4: Doğrusal Programlama

Ders 5: Maliyet Minimizasyonu

Ders 6: Veri Zarflama Analizinin Tarihçesi

Ders 7: Veri Zarflama Analizinin Kullanım Alanı

Ders 8: Veri Zarflama Analizi Sonuçları ve raporlama

Ders 9: Örnek Uygulama 1

Ders 10: Örnek Uygulama 2

 

 Eğitimin İçeriği: Bir karar verici için birden çok karar noktası varsa, bu karar noktalarının etkinliklerini tahminlemek ve kararını bu etkinlikler ölçüsünde şekillendirmek önem taşır. Gerçektende karar noktalarının etkinlik sıraması karar verici açısından önemlidir ve karar verici diğerlerine nazaran daha az etkin olan karar noktalarının etkinliklerinin arttırılmasını sağlayacak senaryoların kararın bütününün etkinliğini nasıl değiştireceğini bilmek ister.

Bu noktada Veri Zarflama Analizi, benzer girdiler kullanarak çıktı ya da çıktılar ortaya koymakla sorumlu karar noktalarının göreceli etkinliklerini değerlendirmek için kullanılan ve doğrusal programlama tabanlı bir yöntem olarak tanımlanabilir. Veri Zarflama Analizini benzer amaçlı diğer yöntemlerden ayıran temel özellik, çok sayıda girdi ve çıktının olduğu durumlarda değerlendirme yapılabilmesini sağlamasıdır. Analiz sonucunda, her karar noktasının etkinlik değeri, etkin olmayan karar noktalarının hangi girdi/çıktı oranlarında etkinliklerinin nasıl arttırılabileceği (senaryolar) ve referans olarak kullanılabilecek karar noktalarına ilişkin bilgiler elde edilir.

 

Eğitmen: Dr.Öğretim Üyesi Ayhan Demirci

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma ve datalar üzerinde çalışma imkanı

Fiyat:
199,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 10
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 1 Kişi Oyladı (100/100)

1 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

H.O.E.

HOCAM MERHABA,ŞUNU SORMAK İSTİYORUM. VERİLERİM ARASINDA NEGATİF DEĞERLER(ZARAR OLARAK) OLDUKÇA FAZLA. BUNLARI ANALİZE NASIL DAHİL EDEBİLECEĞİM KONUSUNU TAM OLARAK ANLAYAMADIM. BİR DE PROGRAMI ÜCRETSİZ OLARAK İNDİREBİLECEĞİM BİR SİTE VAR MIDIR? KOLAYLIKLAR, TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Hilal Hanım merhaba. Negatif verilerin pozitif olması için eğer veri niteliği uygunsa tüm karar verme birimleri için sabit bir değer ile toplayarak artırmanız uygun olabilir. Ancak indeks türü (faiz, işsizlik oranı vb.) veriler için bu durum uygun değildir. Programın ücretsiz indirilmesi mümkün değil. Sadece demo versiyonu var. İyi çalışmalar dileklerimle.


V.Ö.

SELAMLAR, BEN DAHA ÖNCEDEN STATA İLE UYGULAMA YAPMIŞTIM AMA SİZN PROGRAMINIZ DAHA UYGUN. UYGULAMADA KULLANDIĞINIZ PROGRAMI NEREDEN TEMİN EDEBİLİRİM. TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Merhaba. Stata ile kısıtlı analiz olanağı var. Veri ve KVB sayısı arttıkça stata çaresiz kalabiliyor. Bendeki program eski versiyonu. Yine de paylaşmak isterim ama uzaktan mümkün değil. Yenisi için frontier analyst web sitesinden yararlanabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.


V.Ö.

BU PROGRAM SADECE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ İÇİN KULLANILIYOR DEĞİL Mİ? STOKASTİK SINIR ANALİZİ DE YAPABİLİYOR MU? ESKİ VERSİYONUNU SİZDEN TEMİN EDEBİLİRSEM MEMNUN OLURUM (VAHAP.ONEN@GMAİL.COM)


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Evet. Sadece VZA için yazılmış bir program. Sınırlı veri ile (1’e 2) sınır analizi yapılabiliyor. İyi çalışmalar dilerim


E.İ.

MERHABA HOCAM, EXCEL'İN SOLVER EKLENTİSİ İLE YAPILAN VERİ ZARFLAMA ANALİZİNİN ANLATMIŞ OLDUĞUNUZ YÖNTEMDEN FARKI NEDİR?


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Merhaba. Ben bugüne kadar DEA Solver ile çözümleme yapmadım. Ancak yayınlanmış makalelerden ve Excel programının özelliklerinden çoklarımda bulunabilirim. Öncelikle her ikisi de birbirine çok yakın etkinlik skor sonuçları veriyor. Ancak DEA Solver raporlamada kullanılabilecek görsel üretimine uygun değil. Program çok sayıda görsel üreterek, raporlamada şekil üstünlüğü sağlamaktadır. Ancak amaç sadece etkinlik skorlarının elde edilmesi ise iki yaklaşımı da aynı ve yeterli görebilirsiniz.