Ders Detayı

Veri Zarflama Analizi
10 Video, Ders Süresi: 30 gün 5,0

Dersler

Ders 1:Veri Zarflama Analizi Nedir?

Ders 2:Performans Analizi

Ders 3:Etkinlik Ölçümü

Ders 4: Doğrusal Programlama

Ders 5: Maliyet Minimizasyonu

Ders 6: Veri Zarflama Analizinin Tarihçesi

Ders 7: Veri Zarflama Analizinin Kullanım Alanı

Ders 8: Veri Zarflama Analizi Sonuçları ve raporlama

Ders 9:  Örnek Uygulama 1

Ders 10:Örnek Uygulama 2

 

Eğitmen: Dr.Öğretim Üyesi Ayhan Demirci

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve Geri ödeme garantisi

 

 

Eğitmen: Dr.Öğretim Üyesi Ayhan Demirci

Katılım Belgesi: Evet

Online Sınav: Yok

Durum: Ek Dersler Yüklenecek

Garanti: %100  Memnuniyet ve Geri ödeme garantisi

 

 

 

 Eğitimin İçeriği: Bir karar verici için birden çok karar noktası varsa, bu karar noktalarının etkinliklerini tahminlemek ve kararını bu etkinlikler ölçüsünde şekillendirmek önem taşır. Gerçektende karar noktalarının etkinlik sıraması karar verici açısından önemlidir ve karar verici diğerlerine nazaran daha az etkin olan karar noktalarının etkinliklerinin arttırılmasını sağlayacak senaryoların kararın bütününün etkinliğini nasıl değiştireceğini bilmek ister.

Bu noktada Veri Zarflama Analizi, benzer girdiler kullanarak çıktı ya da çıktılar ortaya koymakla sorumlu karar noktalarının göreceli etkinliklerini değerlendirmek için kullanılan ve doğrusal programlama tabanlı bir yöntem olarak tanımlanabilir. Veri Zarflama Analizini benzer amaçlı diğer yöntemlerden ayıran temel özellik, çok sayıda girdi ve çıktının olduğu durumlarda değerlendirme yapılabilmesini sağlamasıdır. Analiz sonucunda, her karar noktasının etkinlik değeri, etkin olmayan karar noktalarının hangi girdi/çıktı oranlarında etkinliklerinin nasıl arttırılabileceği (senaryolar) ve referans olarak kullanılabilecek karar noktalarına ilişkin bilgiler elde edilir.

Fiyat:
159,90 TL
Ders İzleme Süresi: 30 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 10
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 1 Kişi Oyladı (100/100)

1 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

HİLAL OK ERGÜN

HOCAM MERHABA,ŞUNU SORMAK İSTİYORUM. VERİLERİM ARASINDA NEGATİF DEĞERLER(ZARAR OLARAK) OLDUKÇA FAZLA. BUNLARI ANALİZE NASIL DAHİL EDEBİLECEĞİM KONUSUNU TAM OLARAK ANLAYAMADIM. BİR DE PROGRAMI ÜCRETSİZ OLARAK İNDİREBİLECEĞİM BİR SİTE VAR MIDIR? KOLAYLIKLAR, TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Hilal Hanım merhaba. Negatif verilerin pozitif olması için eğer veri niteliği uygunsa tüm karar verme birimleri için sabit bir değer ile toplayarak artırmanız uygun olabilir. Ancak indeks türü (faiz, işsizlik oranı vb.) veriler için bu durum uygun değildir. Programın ücretsiz indirilmesi mümkün değil. Sadece demo versiyonu var. İyi çalışmalar dileklerimle.