Ders Detayı

Veri Zarflama Analizi
10 Video, Ders Süresi: 60 gün 5,0

Dersler

Ders 1: Veri Zarflama Analizi Nedir?

Ders 2: Performans Analizi

Ders 3: Etkinlik Ölçümü

Ders 4: Doğrusal Programlama

Ders 5: Maliyet Minimizasyonu

Ders 6: Veri Zarflama Analizinin Tarihçesi

Ders 7: Veri Zarflama Analizinin Kullanım Alanı

Ders 8: Veri Zarflama Analizi Sonuçları ve raporlama

Ders 9: Örnek Uygulama 1

Ders 10: Örnek Uygulama 2

 

 Eğitimin İçeriği: Bir karar verici için birden çok karar noktası varsa, bu karar noktalarının etkinliklerini tahminlemek ve kararını bu etkinlikler ölçüsünde şekillendirmek önem taşır. Gerçektende karar noktalarının etkinlik sıraması karar verici açısından önemlidir ve karar verici diğerlerine nazaran daha az etkin olan karar noktalarının etkinliklerinin arttırılmasını sağlayacak senaryoların kararın bütününün etkinliğini nasıl değiştireceğini bilmek ister.

Bu noktada Veri Zarflama Analizi, benzer girdiler kullanarak çıktı ya da çıktılar ortaya koymakla sorumlu karar noktalarının göreceli etkinliklerini değerlendirmek için kullanılan ve doğrusal programlama tabanlı bir yöntem olarak tanımlanabilir. Veri Zarflama Analizini benzer amaçlı diğer yöntemlerden ayıran temel özellik, çok sayıda girdi ve çıktının olduğu durumlarda değerlendirme yapılabilmesini sağlamasıdır. Analiz sonucunda, her karar noktasının etkinlik değeri, etkin olmayan karar noktalarının hangi girdi/çıktı oranlarında etkinliklerinin nasıl arttırılabileceği (senaryolar) ve referans olarak kullanılabilecek karar noktalarına ilişkin bilgiler elde edilir.

 

Eğitmen: Dr.Öğretim Üyesi Ayhan Demirci

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma ve datalar üzerinde çalışma imkanı

Fiyat:
199,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 10
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 1 Kişi Oyladı (100/100)

1 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

H.O.E.

HOCAM MERHABA,ŞUNU SORMAK İSTİYORUM. VERİLERİM ARASINDA NEGATİF DEĞERLER(ZARAR OLARAK) OLDUKÇA FAZLA. BUNLARI ANALİZE NASIL DAHİL EDEBİLECEĞİM KONUSUNU TAM OLARAK ANLAYAMADIM. BİR DE PROGRAMI ÜCRETSİZ OLARAK İNDİREBİLECEĞİM BİR SİTE VAR MIDIR? KOLAYLIKLAR, TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Hilal Hanım merhaba. Negatif verilerin pozitif olması için eğer veri niteliği uygunsa tüm karar verme birimleri için sabit bir değer ile toplayarak artırmanız uygun olabilir. Ancak indeks türü (faiz, işsizlik oranı vb.) veriler için bu durum uygun değildir. Programın ücretsiz indirilmesi mümkün değil. Sadece demo versiyonu var. İyi çalışmalar dileklerimle.


V.Ö.

SELAMLAR, BEN DAHA ÖNCEDEN STATA İLE UYGULAMA YAPMIŞTIM AMA SİZN PROGRAMINIZ DAHA UYGUN. UYGULAMADA KULLANDIĞINIZ PROGRAMI NEREDEN TEMİN EDEBİLİRİM. TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Merhaba. Stata ile kısıtlı analiz olanağı var. Veri ve KVB sayısı arttıkça stata çaresiz kalabiliyor. Bendeki program eski versiyonu. Yine de paylaşmak isterim ama uzaktan mümkün değil. Yenisi için frontier analyst web sitesinden yararlanabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.


V.Ö.

BU PROGRAM SADECE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ İÇİN KULLANILIYOR DEĞİL Mİ? STOKASTİK SINIR ANALİZİ DE YAPABİLİYOR MU? ESKİ VERSİYONUNU SİZDEN TEMİN EDEBİLİRSEM MEMNUN OLURUM (VAHAP.ONEN@GMAİL.COM)


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Evet. Sadece VZA için yazılmış bir program. Sınırlı veri ile (1’e 2) sınır analizi yapılabiliyor. İyi çalışmalar dilerim


E.İ.

MERHABA HOCAM, EXCEL'İN SOLVER EKLENTİSİ İLE YAPILAN VERİ ZARFLAMA ANALİZİNİN ANLATMIŞ OLDUĞUNUZ YÖNTEMDEN FARKI NEDİR?


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Merhaba. Ben bugüne kadar DEA Solver ile çözümleme yapmadım. Ancak yayınlanmış makalelerden ve Excel programının özelliklerinden çoklarımda bulunabilirim. Öncelikle her ikisi de birbirine çok yakın etkinlik skor sonuçları veriyor. Ancak DEA Solver raporlamada kullanılabilecek görsel üretimine uygun değil. Program çok sayıda görsel üreterek, raporlamada şekil üstünlüğü sağlamaktadır. Ancak amaç sadece etkinlik skorlarının elde edilmesi ise iki yaklaşımı da aynı ve yeterli görebilirsiniz.


A.C.

SAYIN HOCAM MERHABA, BEN FONLARIN PERFORMANS ANALİZİNİ YAPACAĞIM, GETİRİSİ HAZİNE BONOSU GETİRİSİNİ GEÇEN FONLAR BAŞARILI(1), HAZİNE BONOSUNU GEÇEMEYEN FONLAR BAŞARISIZ(0) OLARAK KODLADIM. SORUNUM ŞU, BAĞIMSIZ DEĞİŞKENLERİM FONLARIN STRATEJİLERİ YANİ A STRATEJİSİ, B STRATEJİSİ, C STRATEJİSİ BUNLARI UYGULAYAN FON SAYILARI EŞİT DEĞİL A STRATEJİSİNİ UYGULAYAN FON SAYISI 35 B STRATEJİSİNİ UYGULAYAN FON SAYISI 125 C STRATEJİSİNİ UYGULAYAN FON SAYISI 400 VE DE YILLARA AİT GÖZLEM SAYILARIM DA EŞİT DEĞİL, A STRATEJİSİ 2000 YILINDAN BERİ UYGULANIYOR B STRATEJİSİ 2009 YILANDAN İTİBAREN UYGULANIYOR. SORUM ŞU; BEN BU DURUMDA VERİ ZARFLAMA ANALİZİ UYGULAYABİLİR MİYİM.


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

MERHABA. BUGÜNE KADAR GÖRDÜĞÜM TÜM VZA UYGULAMALARINDA EŞİTLER ARASINDA BİR ERTKİNLİK ÇALIŞMASI YAPILMIŞTIR. BİRBİRİNDEN FARKLI KVB'LER ARASINDA UYGULANMASI DOĞRU SONUÇ DA VERMEYECEKTİR. AYRICA GİRDİ VE ÇIKTILARDAN OLUŞAN TABLONUN TAM OLMASI (FULL RANK) OLMASI GEREKİYOR. AKSİ DURUMDA VZA UYGULANAMAZ. AYRICA DEĞİŞKENLERİN İKİLİ OLMASI DA BAŞKA BİR HANDİKAP. ZİRA FARKLI MİKTARLARDA GİRDİ VE ÇIKTI İLE YAPILMASI GEREKN ETKİNLİK ÖLÇÜMÜ SADECE 1 VE 0'LARDAN OLUŞAN VERİLERLE YAPILACAK. BU DURUMDA DA SONUÇ NASIL OLUR BİLEMİYORUM. GÖZLEM SAYILARININ EŞİT OLMAMASI SORUNUNU HER BİR YIL İÇİN AYRI AYRI ANALİZ YAPARAK HALLEDEBİLİRSİN. VEYA PANEL GİBİ TÜM YILLARI AYRI BİRER KVB GİBİ ANALİZ EDEBİLİRSİN. AMA DİĞER PROBLEMLERİ HALLETMEN GEREKECEK.


İ.Ç.

HOCAM MERHABA, ÖNCELİKLE SUNUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. VZA İLE İLGİLİ İKİ SORUM OLACAK. BİRİNCİSİ NEGATİF DEĞERLİ VERİLER İÇİN DEĞERLERİ T PUANINA ÇEVİREREK POZİTİFLEŞTİRME YOLUNA GİTMEK MÜMKÜN MÜDÜR? İKİNCİSİ İSE LİTERATÜRDE 'WEİGHT RESTRİCTİON' ŞEKLİNDE BİR KAVRAM VAR. BU KAVRAM SİZİN DOĞRUSAL PROGLAMA BÖLÜMDE İFADE ETTİĞİNİZ KISITLAMALARLA AYNI ŞEY Mİ? DEĞİLSE BUNUN HAKKINDA BİLGİ VERME İMKANINIZ VAR MI? TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

İsmail Bey merhaba. İlk sorunuz için literatürde pozitifleştirme için kullanılan bir yöntem T Puanı. Negatif bir veriyi pozitif hale getirmek için tüm verilere aynı değerin eklenmesi şeklinde uygulanıyor. İkinci sorunuz için ağırlıkları VZA zaten kendisi serbestçe belirliyor. Dolayısıyla kişisel ağırlık kısıtlamasına gerek kalmıyor. Ama sorunuza cevabım EVET. Uzman görüşüne dayalı ağırlıklandırma yapılan çok kriterli karar verme teknikleri uygulamalarında, bir kritere çok fazla ağırlık puanı verilmesi, diğerlerini çok fazla önemsizleştiriyor. Bu nedenle yapılan bir kısıtlama bu. Ancak Doğrusal Programlamadaki kısıtlama; amaç fonksiyonuna ulaşmanın önündeki kısıtlamaları içeriyor.


F.D.

SAYIN HOCAM MERHABA, EĞİTİM İÇİN TEŞEKKÜRLER. BEN SAĞLIK ALANINDA BİR ÇALIŞMA PLANLIYORUM. YAPTIĞIM LİTERATÜR TARAMASI SONUCUNDA NETLEŞTİREMEDİĞİM BİR NOKTA VAR. ÇALIŞMALARDA KULLANILACAK GİRDİ VE ÇIKTI DEĞİŞKENLERİ LİTERATÜRE BAĞLI OLARAK BELİRLENDİKTEN SONRA KİMİ ÇALIŞMALARDA BU DEĞİŞKENLER ARASINDA KORELASYON ANALİZİ YAPILARAK YÜKSEK DERECEDE İLİŞKİLİ OLAN DEĞİŞKENLER (0,80'NİN ÜSTÜ) MODELDEN ÇIKARILMIŞ; KİMİ ÇALIŞMALARDA YİNE KORELASYON ANALİZİ YAPILIP İZOTONİKLİĞE (GİRDİ ARTIRILDIĞINDA ÇIKTININ AZALMAMASI) BAKILDIĞI SÖYLENMİŞ AMA YÜKSEK İLİŞKİ DEĞİŞKENLERİN ÇIKARILMASI GİBİ BİR İŞLEM YAPILMAMIŞ; KİMİ ÇALIŞMALARDA İSE DEĞİŞKENLER ARASINDA KORELASYON ANALİZİ YAPILDIĞINA DAİR BİR BİLGİ VERİLMEMİŞ. BU NOKTADA DOĞRU OLAN VE YAPILMASI GEREKEN UYGULAMA HANGİSİDİR? İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (AYHAN DEMİRCİ)

Fatih Bey merhaba. Girdi ve çıktı sayısının çok fazla olması durumunda VZA sonuçları güvenilirliğini kaybediyor. Bu nedenle diğer tüm analizlerde olduğu gibi burada da yüksek korelasyonlu değişkenlerin analizden alınması tavsiye ediliyor. Ancak şart değil. Zaten kısıtlı bir değişkenle çalışıldığı durumlarda eleme yapmayabilirsiniz. Bu durumda bile bu değişkenlerin, sonuca çok da katkı sağlamadığını bilmelisiniz. İyi çalışmalar dileklerimle.