Ders Detayı

Sosyal Ağ Analizi ve Ucinet Kullanımı
7 Video, Ders Süresi: 45 gün

Dersler

Ders 1: Ağ Analizinde Temel Kavramlara Giriş

Ders 2: Ağ Türlerine Giriş

Ders 3: Ağlarda Toplulukların Belirlenmesi ve Merkezicilik Ölçütlerine Giriş

Ders 4: UCINET'e Giriş

Ders 5: UCINET Veri Yapıları ve UCINET'e Veri Girişi

Ders 6: UCINET ile Merkezilik Ölçütlerinin Hesaplanması

Ders 7: Ağ Tasarımı ve Hipotez Testi Örnekleri

Bu ders toplam 90 dk'dır.

 

Eğitim Hakkında

Sosyal Ag Analizi (SAA), Sosyal Bilimler alaninda 1980'den itibaren kullanilmaya baslanmistir.Sosyal Ağ Analizi, sosyal bir yapi icerisinde yer alan bireyler, bireylerden olusan gruplar ve gruplardan olusan kurumlar icerisindeki her turlu yapinin/bagin analiz edilmesi islemidir. Bu ders kapsaminda, sosyal ag analizinin gelisimi ve kavramsal yapisi ele alinmistir. Kavramsal cerceve kapsaminda ortaya konan ag durumlari UCINET paket programinda gerceklestirilmistir. Ders, arastirmacilarin SAA uygulamalarini bilgisayar basinda ve kimseden destek almadan bagimsiz bir bicimde gerceklestirebilmesini saglayacak bicimde tasarlanarak anlatılmıştır.

Kazanımları;Sistemi, karmaşıklık kavramlarını ve karmaşık sistemin özelliklerini açıklayabileceksiniz. Ağ kavramını tanımlayarak ağ ile çizge arasındaki farkı açıklayabileceksiniz. İletişim ağlarını, sosyal ağları ve biyolojik ağları örnekleyebileceksiniz. Tarihsel olarak çizge kuramını ve sosyal ağ analizinin gelişimini açıklayabileceksiniz. Ağ biliminin ortaya çıkış sürecindeki aşamaları sıralayabileceksiniz. Ağların analizi ile nelerin bulunduğunu açıklayabilecek bilgi ve becerilere sahip olabileceksiniz.

Eğitmen Hakkında

Veri bilimi hakkında dünya çapında saygın dergilerde yayınları olan Prof. Dr. Necmi Gürsakal, bu konuda Web of Science en çok atıf alan Türk araştırmacılar arasındadır. Halen Fenerbahçe Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Necmi Gürsakal Sosyal Ağ Analizi ve veri biliminde kullanılan yazılımlar konusunda uzmanlaşmış olup, çok sayıda kitap ve makale yayınlamıştır.  Veri bilim, Bigdata başta olmak üzere, karar verme, Sosyal Ağ Analizi, makine öğrenmesi gibi onlarca kitabın yazarıdır.

Bakınız: https://www.kitapyurdu.com/yazar/prof-dr-necmi-gursakal/18947.html

#ucinet #sosyalağanalizi #AYEUM #necmigürsakal #veritoplma #sosyalağ

 

Eğitmen:  Prof. Dr. Necmi Gürsakal

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100  Memnuniyet ve Geri Ödeme Garantisi

Fiyat:
449,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 7
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar