Ders Detayı

Temel MAXQDA Eğitimi
9 Video, Ders Süresi: 60 gün

Dersler

Ders 1:Tanıtım

Ders 2:MAXQDAYA Giriş ve Temel Bilgiler

Ders 3:İçe Aktarma I

Ders 4:İçe Aktarma II

Ders 5:Kodlar I

Ders 6:Kodlar II

Ders 7:Kodlar III

Ders 8:MEMOLAR

Ders 9:Değişkenler

Bu ders toplam 270 dk'dır.

 

Eğitmen Hakkında

Doç. Dr. Melike TEKİNDAL, 1985 yılında Kuşadası/AYDIN'da doğmuştur. 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü'nden mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyal Hizmet Anabilim Dalın'da 2011 yılında yüksek lisansını ve 2015 yılında da doktorasını tamamlamıştır. 2019 yılında aynı bilim dalından Doçent unvanını almıştır. Akademik olarak Başkent Üniversitesi'nde ve Hacettepe Üniversitesi'nde görev yapmıştır. Sosyal hizmet uzmanı olarak SHÇEK'te, özel huzurevinde ve rehabilitasyon merkezinde çalışmıştır.Uluslararası MAXQDA eğitimcisi olan TEKİNDAL, nitel, nicel ve karma yöntemli araştırmalarda bulunmuştur. Bilgisayar destekli nitel veri analizi konusunda birçok eğitim ve danışmanlık vermiştir. SAGE Yayınevi tarafından yayınlanan "Nitel Araştırmalarda Yazılım Kullanımı: Adım Adım Rehber" kitabının editörlüğünü yapmıştır. Alanı ile ilgili birçok ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır. Lisansüstü düzeyde "Bilgisayar Destekli Nitel Veri Analizi" ve "Nitel Araştırmaya Giriş" derslerini yürütmektedir. 2016 yılından itibaren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyesidir, bölüm başkanlığını yürütmektedir.

#AYEUM  #yeniyöntemler #MAXQDA #yöntem

 

Eğitmen:Doç. Dr. Melike TEKİNDAL

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100 Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma İmkanı

Fiyat:
624,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 9
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

F.Z.Y.

MERHABA HOCAM, SORUYA VERİLEN TÜM CEVABI MI KOTLUYORUZ YOKSA SADECE BELLİ KELİMELERİ VE CÜMLELERİ Mİ?


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merhabalar, seçmiş olduğunuz nitel araştırma yaklaşımına göre, sizin temanızı aciklayabilecegini düşündüğünüz tek kelime ya da kelime öbeklerini kodlayabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum.


F.Z.Y.

MERHABA HOCAM, NEDEN ANA TEMANIN ALTINDA 0 YAZIYOR ALT TEMADA KODLANAN SAYILAR YAZIYOR ? ANA TEMADA DA KODLAMA SAYISININ OLMASI GEREKMEZ Mİ?


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merhabalar, ana temada kodlanmış bölümlerin sayısını görmek için, alt temaları kapatarak gizlerseniz, ana temalarda toplam sayıları görebilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum.


N.A.

HOCAM, EXCELDEN DOSYA YÜKLEYECEKSEK VE DATA SETİMİZDE BOŞ OLAN VERİLER VARSA "BOŞ HÜCRELERİ KODLA" SEÇENEĞİNİ SEÇMELİ MİYİZ? "BOŞ HÜCRELERİ KODLA" SEÇENEĞİNİN İŞLEVİ NEDİR?


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Neslihan Hanım merhaba. Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim. Eğer veri setinizde hücrelerin boşluğu analizinizi yaparken sizin için anlamlı bir durumu ifade edecekse "Boş hücreler kodla" seçeneğini isaretleyebilirsiniz. Program kaç hücrenin Boş olduğunu sizin adınıza sayıp kodlayacaktır. Kod sisteminizde bir kod olarak karşınıza çıkacaktır. İçerisinde de boş olan hücreleri gösterecektir. İyi çalışmalar diliyorum.


F.Ö.

MELİKE HOCAM, GOOGLE FORMS İLE OLUŞTURDUĞUM ANKETİMİN ( DEMOGRAFİK SORULARIN OLDUĞU KISIM, LİKERT ÖLÇEKLİ VE BİR ADET AÇIK UÇLU SORUDAN OLUŞUYOR) VERİLERİNİ MAXQDA PROGRAMINA NASIL AKTARABİLİRİM?


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merhabalar Fatma Hanim, google form ile elde ettiginiz verileri excel dosyasi olarak oncelikli olarak kaydetmeniz gerekiyor. Sonrasinda her sutunun basinda baslik olarak degiskenlerinizin adlarini yazmaniz gerekiyor. Yeni bir Ilk sutun ekleyerek anket numarasindan olusacak sekilde belge adi eklemeniz gerekiyor. Bu duzenlemeleri yaptiktan sonra Maxqda programi uzerinden ice aktar menusunden excel tablosundan belgeler secenegi ile islem yaparak verilerinizi degisken ya da kod olarak ice aktarabilirsiniz. Iyi calismalar dilerim.


F.E.

HOCAM MERHABA, NASILSINIZ. BEN DR. ÖGRENCİSİYİM VE NİTEL ARAŞTIRMA YAPMAKTAYIM. ARAŞTIRMAM AİLE DAYANIKLILIĞI ÜZERİNE VE EŞLERE YÖNELİK SORULAR SORDUM. DAHA SONRA BUNLARI KODLADIM. TÜMEVARIMSAL VE TÜMDEN GELİMSEL YÖNTEMİ KULLANDIM VE OLDUKÇA HACİMLİ ÇIKTI. BU NOKTADA KADIN VE ERKEK İÇİN AYNI KOD KİTABINI KULLANACAĞIM FAKAT KADIN VE ERKEK İÇİN AYRI AYRIMI ANALİZ YAPMALIYIM DAHA DORUSU NE YAPMALIYIM. ORTAK NOKTALAR VE AYRIŞAN NOKTALAR VAR BUNU NASIL GÖSTERMELİYİM. ÖRNEĞİN ZORLAYAN DUYGULARA BÖLÜMÜNDE KADINDA DAHA ÇOK HAYAL KIRIKLIĞI ÇIKARKEN ERKEK DE ENDİŞE ÇIKTI FAKAT HER İKİ GURUBUNDA PAYLAŞTIĞI ORTAK DUYGULARDA VAR. BANA DESTEK OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. SAYGILARIMLA


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merhaba Filiz Hanım. Verilerinizi karşılaştırma yapmak için nasıl kodladiginiz onemli. Mail uzerinden iletisime gecerseniz daha sağlıklı bilgi verebilirim. Iyi çalışmalar dilerim


M.S.C.

SAYIN HOCAM ; AĞZINIZA SAĞLIK... SAYIN HOCAM; ANKET VEYA ÖLÇEKLERDE "BELGE GRUBU VE BELGE ADINI" NEDEN OLUŞTURUYORUZ? ELİMİZDEKİ VERİDE DENEY VE KONTROL GRUBU YOKSA BELGE GRUBU VE BELGE ADINI NASIL DOLDURMALIYIZ? TAM OLARAK BELGE GRUBU VE BELGE ADI NE İŞE YARAR? SAYGILARIMLA....


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merhaba Mehmet Bey anket ve ölçeklerde belge grubu ve belge adını excel dosyanizi direkt MAXQDA icine aktarmak icin duzenlememiz gerekiyor. Belge grubu=MAXQDA belge grubunu, belge adi=MAXQDA belge adını oluşturmaktadır. Bu nedenle verilerinizi ice aktarabilmek, her bir satirininizi bir belge olarak görebilmek icin yapiyoruz. Umarim bilgi verebilmisimdir. İhtiyac duyarsaniz mail uzerinden iletisime gecebiliriz. Iyi calismalar.


M.S.C.

SAYIN HOCAM ; AĞZINIZA, EMEĞİNİZE SAĞLIK....SAYIN HOCAM AŞAĞIDAKİ SORULARI YANITLARSANIZ SEVİNİRİM... 1-)MAXQUADA TWİTLER İÇİN SON 1 HAFTALIK VERİ ALINDIĞINI İFADE ETTİNİZ. ÖRNEĞİN SON BİR YIL İÇİN VEYA DAHA UZUN SÜRELİ TWİT VERİSİ ELDE EDECEĞİMİZ BAŞKA PROGRAMLAR VAR MI? ÇÜNKÜ 1 HAFTALIK BİR VERİ ÇOK SINIRLI BİR VERİ SUNABİLİR. 2-)SES KAYITLARINI NORMAL WORD ORTAMINA AKTARIP SONRADAN PROGRAMA YÜKLERSEK AYNI ŞEY OLMAZ MI? 3-)SES KAYITLARINI WORDE PRATİK BİR ŞEKİLDE AKTARAN PROGRAMLAR VAR MIDIR? SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Mehmet Bey merhaba, ilginiz icin tesekkur ederim. 1. Dunya capinda tw veri setlerine ieee dataporttan ulasabilirsiniz, Turkce tw lerde burada bulunabilir. 2. Ayni sey olur, isterseniz programin icinde veya disinda verilerinizi hazirlayip programa yukleyebilirsiniz. 3. Turkce ses kayitlarinin desifresini bazi sirketler yapiyor ama halka acik bir uygulama bildigim kadariyla bulunmamakta, eger bulursaniz beni de bilgilendirirseniz cok sevinirim:) calismalarinizda basarilar dilerim. Saygılarımla.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; MAXQUDAYLA İLGİLİ YARARLANABİLECEĞİMİZ KAYNAKLAR VAR MIDIR? HANGİ KAYNAKLARI ÖNERİRSİNİZ? (TÜRKÇE OLSA ÇOK İYİ OLUR) SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merhaba MAXQDA nin ana sayfasını takip edebilirsiniz.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; BİR NİTEL ARAŞTIRMAMDA 7 SORUM VAR...HER BİR SORU İÇİN TEMALAR VE KODLAR OLUŞTURACAM. BUNUN İÇİN HER BİR SORU İÇİN PROGRAMI AYRI AYRI ÇALIŞTIRIP 7 DOSYAM MI OLACAK, YOKSA 7 SORUNUN TÜMÜNÜN OLDUĞU METNİ BİR KEZ KAYDEDİP 7 FARKLI SORUNUN TEMA VE KATEGORİLERİNİ Mİ KULLANACAM? SAYGILARIMLA


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merhaba Mehmet Bey tek bir proje acip tum sorularinizi ayni yerde calismaniz gerekir. Iyi gunler dilerim.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; ODAK GRUP GÖRÜŞMELERİNİ MAXQUDADA NASIL KODLAYABİLİRİM?SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merhaba Mehmet Bey odak grup desifrelerini ice altar bolumunden yapabilirsiniz. Iyi gunler dilerim.


F.S.

SAYIN HOCAM, EMEĞİNİZE SAĞLIK, ÇOK ANLAŞILIR VE KIYMETLİ BİR DERSTİ. KATKILARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER...


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merhaba, çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum.


M.S.

HOCAM MERHABA, ÖNCELİKLE AKICI ANLATIMINIZ VE VERDİĞİNİZ ÖNEMLİ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. DOKTORA TEZİMDE BELİRLİ TWİTTER HESAPLARININ BELİRLİ KONULARDA YAPMIŞ OLDUKLARI PAYLAŞIMLARINA GELEN YORUMLARI İÇERİK ANALİZİ İLE ELE ALMAK İSTİYORUM. ANCAK MAXQDA SON BİR HAFTANIN TARANMASINA MÜSAADE EDİYOR. SÖZ KONUSU YORUMLARA TWİTTER'IN GELİŞMİŞ ARAMA MOTORU İLE ULAŞTIKTAN SONRA BUNLARI BİR WORD DOSYASINA KAYDEDİP DEVAMINDA MAXQDA'YA AKTARSAM VE KODLAMASINI BU YÖNTEMLE YAPSAM OLUR MU? OLMAZ İSE SİZİN ÖNERECEĞİNİZ BAŞKA BİR YÖNTEM VAR MIDIR? TEŞEKKÜR EDER, ÇALIŞMALARINIZDA KOLAYLIKLAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Merve Hanım merhaba, Türkçe analiz yapacaksanız belirttiğiniz gibi bir yöntem izleyebilirsiniz. Farklı bir dilde tarama yapacaksanız veya duygu analizi yapacaksanız direkt twitterdan veri çekmenizi tavsiye ederim. FArklı programlar aracılığı ile Twitterdan veri çekip MAXQDA da analiz edebilirsiniz. Detaylı bilgi için mail üzerinden iletişim kurabiliriz. İyi çalışmalar dilerim.


S.A.

HOCAM MERHABA. KODLAMA YAPARKEN METİN İÇERİSİNDE SEÇTİĞİM KELİMELER HATIRLATMA YA DA ÖZET OLARAK GEÇİYOR ANCAK BEN BU KELİMELERİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM. BUNU YAPABİLİR MİYİM?


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Seher Hanım merhaba, Sorunuzu tam anlayamadım, mail ile iletişime geçebilirsek çok sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.


V.K.

MERHABA HOCAM. BİR GÖRÜŞMEYİ BİTİRDİKTEN SONRA HEMEN DEŞİFRESİNİ YAPIP PROGRAMA AKTARMA SONRASINDA KODLAMA YAPMAYI UYGUN MUDUR? VEYA TÜM GÖRÜŞMELER BİTTİKTEN SONRA DEŞİFRE/AKTAR/KODLAMA YAPMAK MI UYGUN ? İKİSİ ARASINDA HERHANGİ BİR AVANTAJ/DEZAVANTAJ VAR MI? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. İYİ ÇALIŞMALAR


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Veysi Bey merhaba, Araştırmacının amacı, zamanı ve araştırmanın planına göre karar verilmesi gerekir. görüşme-deşifre-programda ilk kodlamaları eş anlı yürütebilirsiniz, sonraki yapavcağınız görüşme için size yol gösterici olabilir. Önceki görüşmeniz üzerinde düşünme fırsatı verir, ben olsan zaman kısıtım yoksa görüşme-deşifre-temel kodlamaları aynı anda yürütmeye çabalardım. Tabi araştırma sürecinize siz hakim olduğunuz için her iki türlü de yürütebilirsiniz. İyi günler dilerim.


Ö.

MERHABA. ÖNCELİKLE ANLATIMINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. EKŞİSÖZLÜKTEN TOPLU VERİ ÇEKMEK İÇİN BİR YÖNTEM VAR MI? SAYGILARIMLA


Eğitmenin Cevabı (MELİKE TEKİNDAL)

Özlem Hanım merhaba, Ekşisözlükten web tarayıcısı aracılığı ile web sayfası olarak veri çekebilirsiniz. İyi günler dilerim.