Ders Detayı

Temel Jamovi Eğitimi
12 Video, Ders Süresi: 30 gün

Dersler

Ders 1: Program tanıtımı ve kurulum

Ders 2: Jamovi temel menüler ve eklenti modülleri

Ders 3: Jamoviye veri girişi-aktarımı

Ders 4: Jamovide verilerin düzenlenmesi-1

Ders 5: Jamovide verilerin düzenlenmesi-2

Ders 6: Temel Betimsel Analizler

Ders 7: Grafik Gösterimleri

Ders 8: Bağımsız Gruplar için t testi ve Mann Whitney U testi

Ders 9: Bağımlı Gruplar için t testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi

Ders 10: Tek Örneklem t testi ve tek örneklem Wilcoxon işaretli sıralar testi

Ders 11: Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis testi

Ders 12: Pearson, Spearman ve Kendall Korelasyon Katsayıları

 

Not:Bu ders toplam 185 dk'dır.

 

Eğitmen: Prof.. Dr. Süleyman Nihat ŞAD

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100 Memnuniyet ve iade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

 

Eğitimin İçeriği

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir istatistik yazılımı olan Jamovi kullanıcı dostu arayüzü ve hızlı raporlamaya imkan sunan çıktıları sayesinde araştırmacıların giderek daha fazla tercih etmeye başladığı yeni bir istatistik programıdır.

SPSS, AMOS, LİSREL gibi ücretli ve lisanslı yazılımlarla ayrı ayrı
yapılmak zorunda olan analizler ya da güç analizi ve etki büyüklüğü gibi hesaplamalar, Jamovi’de tek çatı altında toplanmıştır.

Program, araştırmacıların görsel açıdan zengin tablo ve grafikleri pratik bir
şekilde hazırlamasına ve doğrudan tez, makale, sunum vb. çalışmalarına aktarabilmesine olanak sunmaktadır.

Bu video paketinde  Jamovi programının kurulumu,  menülerinin tanıtımı ve temel analizlerin nasıl yapılacağına dair kapsamlı bir eğitim sunulmuştur.

Temel Jamovi eğitimi, hem daha önce SPSS gibi yazılımlar üzerinde temel nicel analizleri deneyimlemiş araştırmacılar için faydalı olabilecek hem de nicel analiz süreçlerini öğrenmeye yeni başlamış araştırmacılara yol gösterecek şekilde hazırlanmıştır.

Eğitmen Hakkında: Prof. Dr. Süleyman Nihat ŞAD “ Nitel veri analizi ve kodlama” başta olmak üzere birçok kitabın yazarı ya da çevirmenidir. Tez Yazımı, Nitel ve Nicel Araştırma Yöntemleri ve veri analizi konusunda ülkemizin önde gelen araştırmacıları arasında yer alan Dr. ŞAD,  uluslararası yayın performansı bakımından alanında önde gelen isimler arasında yer almaktadır.  SSCI indexli dergilerde birden fazla makale yayınlamıştır. Birçok projenin yürütülmesine imza atmış olan Dr. Şad, özellikle ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan Jamovi, TAP gibi programları konusunda uzmandır. Birçok eğitimi başarı ile yürütmüş olan  Dr. Şad,  gerek  H-indexi gerek  atıf sayısı bakımından  dünyada  önde  gelen araştırmacılar arasında yer almaktadır.  Halen İnönü Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.   

Fiyat:
259,90 TL
Ders İzleme Süresi: 30 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 12
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

B.G.

MERHABA HOCAM, JAMOVİ İNDİRME LİNKİNE TIKLADIĞIMIZDA 1.1.9 SOLİD VE 1.2.2 CURRENT SEÇENEKLERİ VAR. HANGİSİNİZ ÖNERİRSİNİZ?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Gök, "Release notes" bölümünden de anlaşılacağı üzere program düzenli aralıklarla güncellenmektedir. En güncel versiyon olan 1.2.2 Current'ı indirebilirsiniz. Ancak zaman içinde yapılan güncellemeleri takip ederek yeni versiyonları yüklemenizi öneririm. Yeni versiyonlarda eski dosyalarınızı açma konusunda bir sorun yasamazsınız.


Y.E.S.

HOCAM EMEĞİNİZE SAĞLIK, BEN ÖLÇEĞİMDEKİ TOPLAM ALINAN PUANLARI VE FAKTÖR PUANLARINI SINIFLARA GÖRE TESTE ONE-WAYANOVA YA TABİ TUTTUM, ANCAK 1. VE 2. SINIFLAR DA 0.05 DEN BÜYÜKKEN 3 VE 4 DE KÜÇÜK.. ANCAKTÜM GRUPLAR +1 VE -1 ARALIGINDA CARPIKLIK VE BASIKLIK DA NORMAL GÖZÜKÜYORLAR..


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Sarı, 0.05’ten büyük ya da küçük olduğunu kastettiğiniz değer sanırım örneklem sayınıza göre uyguladığınız Shapiro Wilk ya da Kolmogorov Smirnov testi sonuçları. Anladığım kadarıyla karşılaştırma yaptığınız alt gruplardan bazıları bu anlamlılık testlerine göre normal dağılım özelliği göstermiyor ancak basıklık ve çarpıklık değerleri alanda kabul edilen ±1 sınırlarının içerisinde kalıyor. Bahsettiğiniz kriterler normallikten aşırı sapma olup olmadığını belirlemek için kullanılır ve özellikle ANOVA testinde grupların içerisinde uç değerler varsa varyansın aşırı büyümesine ve sonucun hatalı çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla her iki durumda da öncelikle gruplardaki varsa uç değerleri örneğin Box Plot diyagramı üzerinden tespit edip temizleyebilirsiniz. Ardından tekrar normallik analizi sonuçlarınızı inceleyiniz. Alanda kabul gören ±1 çarpıklık ve basıklık ölçütlerini dikkate aldığınızı belirterek parametrik test yapmaya karar verebilirsiniz. Ancak daha katı davranıp Shapiro Wilk ya da Kolmogorov Smirnov testi sonuçlarını dikkate alacaksanız, test sonuçları bazı gruplarda anlamlı çıkıyorsa (p < .05) parametrik olmayan Kruskal Wallis testini tercih edebilirsiniz.


E.D.

HOCAM MERHABA, SPSS PROGRAMINDA YAPILAN WİLCOXON TESTİNDE ELDE ETTİĞİMİZ Z PUANINI JAMOVİ ÜZERİNDE NASIL BELİRLEYEBİLİRİZ? TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Demir, Jamovinin mevcut sürümleri içerisinde ve kullanım kılavuzunda maalesef z değerini ben de bulamadım.


H.Ş.U.

HOCAM MERHABALAR. NORMALLİK DAĞILIMLARINI KONTROL ETMEK İÇİN SHAPORİ WİLK TESTİ VAR ANCAK KOLMOGROW SMİRNOW TESTİ YOK LİTERATÜRDE NİSPETEN AZ DENEKLİ ÇALIŞMALARDA SHAPİRO YÜKSEK DENEKLERDE KOLMOGROW KULLANILIYOR. JAMOVİ ÜZERİNDEN BİR ANALİZ YAPMAK İSTERSEK BU DURUMU NASIL TELAFİ EDEBİLİRİZ ?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Uysal, Normallik analizleriyle ilgili K-S testini bir eklenti olarak sağ üsteki Modules menüsü altında Jamovi Library'den menüsünden "moretest" başlığı ile indirerek Jamovi'ye ekleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.


G.G.

BU VİDEOLARIN DEVAMI NE ZAMAN ÇEKİLİR ACABA? GERÇEKTEN HOCAMIZ ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ. EN KISA SÜREDE DEVAMI ÇEKİLEBİLİRSE ÇOK İYİ OLUR. ??


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Üzerinde çalışıyorum hocam.


H.Ş.U.

HOCAM DENEYSEL ÇALIŞMAMI JAMOVİYLE ANALİZ ETMEK İSTEDİM. HER SÜTUNA AYNI ÖZELLİKLERİ GİREREK( CONTİNUOUS, DECİMBER) DOLDURMAMA RAĞMEN SADECE BİR DEĞİŞKENİMİN SAYISAL DEĞERLERİ ANALİZ EDİLEBİLİYOR. DİĞER DEĞİŞKENLERİMİN ÖLÇÜMÜNÜ YAPAMIYORUM BUNUN NEDENİ NE OLABİLİR ? TEŞEKKÜRLER, İYİ ÇALIŞMALAR..


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Uysal, veri dosyasını mail adresime (nihat.sad@inonu.tr) gönderirseniz daha hızlı yardımcı olabilirim.