Ders Detayı

Temel Jamovi Eğitimi
12 Video, Ders Süresi: 45 gün

Dersler

Ders 1: Program tanıtımı ve kurulum

Ders 2: Jamovi temel menüler ve eklenti modülleri

Ders 3: Jamoviye veri girişi-aktarımı

Ders 4: Jamovide verilerin düzenlenmesi-1

Ders 5: Jamovide verilerin düzenlenmesi-2

Ders 6: Temel Betimsel Analizler

Ders 7: Grafik Gösterimleri

Ders 8: Bağımsız Gruplar için t testi ve Mann Whitney U testi

Ders 9: Bağımlı Gruplar için t testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi

Ders 10: Tek Örneklem t testi ve tek örneklem Wilcoxon işaretli sıralar testi

Ders 11: Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis testi

Ders 12: Pearson, Spearman ve Kendall Korelasyon Katsayıları

 

Bu ders toplam 185 dk'dır.

Eğitim Hakkında

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir istatistik yazılımı olan Jamovi kullanıcı dostu arayüzü ve hızlı raporlamaya imkan sunan çıktıları sayesinde araştırmacıların giderek daha fazla tercih etmeye başladığı yeni bir istatistik programıdır.

SPSS, AMOS, LİSREL gibi ücretli ve lisanslı yazılımlarla ayrı ayrı
yapılmak zorunda olan analizler ya da güç analizi ve etki büyüklüğü gibi hesaplamalar, Jamovi’de tek çatı altında toplanmıştır.

Program, araştırmacıların görsel açıdan zengin tablo ve grafikleri pratik bir
şekilde hazırlamasına ve doğrudan tez, makale, sunum vb. çalışmalarına aktarabilmesine olanak sunmaktadır.

Bu video paketinde  Jamovi programının kurulumu,  menülerinin tanıtımı ve temel analizlerin nasıl yapılacağına dair kapsamlı bir eğitim sunulmuştur.

Temel Jamovi eğitimi, hem daha önce SPSS gibi yazılımlar üzerinde temel nicel analizleri deneyimlemiş araştırmacılar için faydalı olabilecek hem de nicel analiz süreçlerini öğrenmeye yeni başlamış araştırmacılara yol gösterecek şekilde hazırlanmıştır.

Eğitmen Hakkında

Prof. Dr. Süleyman Nihat ŞAD “ Nitel veri analizi ve kodlama” başta olmak üzere birçok kitabın yazarı ya da çevirmenidir. Tez Yazımı, Nitel ve Nicel Araştırma Yöntemleri ve veri analizi konusunda ülkemizin önde gelen araştırmacıları arasında yer alan Dr. ŞAD,  uluslararası yayın performansı bakımından alanında önde gelen isimler arasında yer almaktadır.  SSCI indexli dergilerde birden fazla makale yayınlamıştır. Birçok projenin yürütülmesine imza atmış olan Dr. Şad, özellikle ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan Jamovi, TAP gibi programları konusunda uzmandır. Birçok eğitimi başarı ile yürütmüş olan  Dr. Şad,  gerek  H-indexi gerek  atıf sayısı bakımından  dünyada  önde  gelen araştırmacılar arasında yer almaktadır.  Halen İnönü Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.   

#AYEUM  #yeniyöntemler #Jamovi #yöntem

Eğitmen: Prof. Dr. Süleyman Nihat ŞAD

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100 Memnuniyet ve iade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
624,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 12
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

B.G.O.

MERHABA HOCAM, JAMOVİ İNDİRME LİNKİNE TIKLADIĞIMIZDA 1.1.9 SOLİD VE 1.2.2 CURRENT SEÇENEKLERİ VAR. HANGİSİNİZ ÖNERİRSİNİZ?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Gök, "Release notes" bölümünden de anlaşılacağı üzere program düzenli aralıklarla güncellenmektedir. En güncel versiyon olan 1.2.2 Current'ı indirebilirsiniz. Ancak zaman içinde yapılan güncellemeleri takip ederek yeni versiyonları yüklemenizi öneririm. Yeni versiyonlarda eski dosyalarınızı açma konusunda bir sorun yasamazsınız.


Y.E.S.

HOCAM EMEĞİNİZE SAĞLIK, BEN ÖLÇEĞİMDEKİ TOPLAM ALINAN PUANLARI VE FAKTÖR PUANLARINI SINIFLARA GÖRE TESTE ONE-WAYANOVA YA TABİ TUTTUM, ANCAK 1. VE 2. SINIFLAR DA 0.05 DEN BÜYÜKKEN 3 VE 4 DE KÜÇÜK.. ANCAKTÜM GRUPLAR +1 VE -1 ARALIGINDA CARPIKLIK VE BASIKLIK DA NORMAL GÖZÜKÜYORLAR..


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Sarı, 0.05’ten büyük ya da küçük olduğunu kastettiğiniz değer sanırım örneklem sayınıza göre uyguladığınız Shapiro Wilk ya da Kolmogorov Smirnov testi sonuçları. Anladığım kadarıyla karşılaştırma yaptığınız alt gruplardan bazıları bu anlamlılık testlerine göre normal dağılım özelliği göstermiyor ancak basıklık ve çarpıklık değerleri alanda kabul edilen ±1 sınırlarının içerisinde kalıyor. Bahsettiğiniz kriterler normallikten aşırı sapma olup olmadığını belirlemek için kullanılır ve özellikle ANOVA testinde grupların içerisinde uç değerler varsa varyansın aşırı büyümesine ve sonucun hatalı çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla her iki durumda da öncelikle gruplardaki varsa uç değerleri örneğin Box Plot diyagramı üzerinden tespit edip temizleyebilirsiniz. Ardından tekrar normallik analizi sonuçlarınızı inceleyiniz. Alanda kabul gören ±1 çarpıklık ve basıklık ölçütlerini dikkate aldığınızı belirterek parametrik test yapmaya karar verebilirsiniz. Ancak daha katı davranıp Shapiro Wilk ya da Kolmogorov Smirnov testi sonuçlarını dikkate alacaksanız, test sonuçları bazı gruplarda anlamlı çıkıyorsa (p < .05) parametrik olmayan Kruskal Wallis testini tercih edebilirsiniz.


E.D.

HOCAM MERHABA, SPSS PROGRAMINDA YAPILAN WİLCOXON TESTİNDE ELDE ETTİĞİMİZ Z PUANINI JAMOVİ ÜZERİNDE NASIL BELİRLEYEBİLİRİZ? TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Demir, Jamovinin mevcut sürümleri içerisinde ve kullanım kılavuzunda maalesef z değerini ben de bulamadım.


H.Ş.U.

HOCAM MERHABALAR. NORMALLİK DAĞILIMLARINI KONTROL ETMEK İÇİN SHAPORİ WİLK TESTİ VAR ANCAK KOLMOGROW SMİRNOW TESTİ YOK LİTERATÜRDE NİSPETEN AZ DENEKLİ ÇALIŞMALARDA SHAPİRO YÜKSEK DENEKLERDE KOLMOGROW KULLANILIYOR. JAMOVİ ÜZERİNDEN BİR ANALİZ YAPMAK İSTERSEK BU DURUMU NASIL TELAFİ EDEBİLİRİZ ?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Uysal, Normallik analizleriyle ilgili K-S testini bir eklenti olarak sağ üsteki Modules menüsü altında Jamovi Library'den menüsünden "moretest" başlığı ile indirerek Jamovi'ye ekleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.


G.G.

BU VİDEOLARIN DEVAMI NE ZAMAN ÇEKİLİR ACABA? GERÇEKTEN HOCAMIZ ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ. EN KISA SÜREDE DEVAMI ÇEKİLEBİLİRSE ÇOK İYİ OLUR. ??


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Üzerinde çalışıyorum hocam.


H.Ş.U.

HOCAM DENEYSEL ÇALIŞMAMI JAMOVİYLE ANALİZ ETMEK İSTEDİM. HER SÜTUNA AYNI ÖZELLİKLERİ GİREREK( CONTİNUOUS, DECİMBER) DOLDURMAMA RAĞMEN SADECE BİR DEĞİŞKENİMİN SAYISAL DEĞERLERİ ANALİZ EDİLEBİLİYOR. DİĞER DEĞİŞKENLERİMİN ÖLÇÜMÜNÜ YAPAMIYORUM BUNUN NEDENİ NE OLABİLİR ? TEŞEKKÜRLER, İYİ ÇALIŞMALAR..


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Uysal, veri dosyasını mail adresime (nihat.sad@inonu.tr) gönderirseniz daha hızlı yardımcı olabilirim.


M.B.

MERHABA HOCAM, SAYENİZDE ÇOK YARARLI BİR PROGRAM İLE TANIŞTIM. ANLATMA BİÇİMİNİZ DE ÇOK ANLAŞILIR. ZAMAN ZAMAN "SPSS YERİNE BAŞKA HANGİ PROGRAM KULLANILABİLİR?" SORULARI İÇİN SİZİN YAYININIZI ÖNERECEĞİM. EMEĞİNİZE SAĞLIK, KOLAY GELSİN... MUSTAFA BALAY


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Balay teşekkür ederim, çok yakında Jamovi ile ileri analiz video eğitimleri de yayınlanacaktır. İstifade etmeniz ümidiyle.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; MERHABALAR... SAYIN HOCAM MANN WHİTNEY U TESTİNDE ETKİ BÜYÜKLÜĞÜ DE BAĞIMSIZ GRUPLAR T TESTİNDE OLDUĞU GİBİ COHENS D YE GÖRE Mİ HESAPLANMAKTADIR?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Çevik, Jamovi'nin yeni sürümünü yüklediyseniz Mann Whitney U testi için Cohen d'ye alternatif etki büyüklüğü değeri olarak "Rank biserial correlation" etki büyüklüğü katsayısının hesaplandığını görebilirsiniz. Daha geniş bilgi için aşağıdaki kaynağı inceleyebilirsiniz: Stephanie Glen. "Rank-Biserial Correlation" From StatisticsHowTo.com: Elementary Statistics for the rest of us! https://www.statisticshowto.com/rank-biserial-correlation/


M.S.C.

SAYIN HOCAM; ANOVA VE KURSUKAL WALLİS TESTLERİNDE ÖNCE .05 GÖRE ANLAMLILIK DÜZEYİNE BAKIYORUZ. EĞER ANLAMLI FARK VARSA HANGİ GRUPLAR ARASINDA FARKIN OLDUĞUNU TESPİT ETMEK İÇİN İSE ÇOKLU KARŞILAŞTIRMA TESTİ YAPIYORUZ. ANCAK GRUPLAR ARASINDA HANGİ FAKLILIKLARIN OLDUĞUNU BELİRLERKEN HEM ANOVA HEM DE KURSKAL WALLİSTE BENFERRONI DÜZETLMESİ YAPMAMIZ GERKMİYOR MU?YANİ 3 KATEGORİLİ BİR GRUPTA TESPİT EDİLEN .05 E GÖRE FARK İNCELENİRKEN GRUPLAR ARASINDA BENFORRONİ DÜZELTMESİYLE .016 (.05/3) YA GÖRE BAKABİLİR MİYİZ? KISACASI HEM ANOVA HEM KRUSKALDA GRUPLAR ARASINDAKİ FARKIN OLDUĞUNUN SAPTARKEN YENİ HESAPLALAN BENFORRONİ DÜZETLİMESİYLE ELDE EDİLEN DEĞERE DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKMİYOR MU?SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Çevik, sizin de örneklediğiniz ve hem Spss'te hem de Jamovi'de post-hoc testi olarak kullandığımız Bonferroni testi Tip I hataya karşı zaten bir düzeltme içerir. Dolayısıyla tekrar bir correction yapmamıza gerek yoktur. Bu konuyla ilgili https://youtu.be/pbWkwEz-XBY linkteki videonun özellikle 8. dk sonrasını izleyebilirsiniz. Jamovi'de Bonferroni testini genel ANOVA menüsünü altında bulabilirsiniz. Burada zaten post hoc menüsü altında ilgili testler "correction/düzeltme" başlığı altında geçer ve en baştaki "no correction" seçeneğini işaretlerseniz program size düzeltmesiz post-hoc alternatifi olan LSD sonucunu verir. Aynı durumun Kruskal Wallis testinde sunulan Dwass-Steel-Critchlow-Fligner ikili karşılaştırma testi için de geçerli olduğunu söyleyebilirim. Daha ayrıntılı bilgi için https://analyse-it.com/docs/user-guide/compare-groups/multiple-comparison-procedures linkini ziyaret edebilirsiniz. Bonferroni düzeltmesiyle ilgili açıklama ve örnekler için İleri Jamovi eğitim videolarından MANOVA eğitim videosunu inceleyebilirsiniz. Saygılarımla.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; MERHABALAR...AĞZINIZA SAĞLIK... KIYMETLİ HOCAM; SPSS'TE DE O ZAMAN ANOVA VE KRUSKAL TESTLERİNDE ÇOKLU KARŞILAŞTIRMALARDA 1.TİP HATAYI KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN BENFORRONİ DÜZELTMESİ YAPIP YENİ BULUNAN P DEĞERİNE GÖRE ANLAMLI FARK OLUP OLMADIĞINI TESPİT EDEBİLİR MİYİZ? ANOVA İÇİN DE BONFERRONİ DÜZELTMESİNE GÖRE HESAPLANAN YENİ P DEĞERİNE GÖRE ÇOKLU KARŞILAŞTIRMA TESTLERİNİ YORUMLAYABİLİR MİYİZ? SAYGILARIMLA....


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın hocam SPSS'te de ANOVA testinde Bonferroni post-hoc testini seçtiğinizde ya da Kruskal Wallis testi için Multiple Comparisons (All pairwise) seçeneğiyle Dunn testini aktif hale getirdiğinizde zaten program size düzeltme içeren analiz sonuçlarını sunar, ayrıca sizin yeniden p değerinde bir düzeltme yapmanıza gerek yoktur.


S.K.

MERHABA SAYIN HOCAM, SPSS'TEN VERİ AKTARIRKEN "UNABLE TO OPEN FİLE" HATA MESAJI ALIYORUM. ACABA NEREDE HATA YAPIYORUM?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayin hocam SPSS dosyasındaki veri isimleri çok uzun ya da Türkçe karakter ise yapabiliyor. Bir de SPSS dosyası açıkken aktarmaya çalışınca hata veriyor.


İ.A.

MERHABA HOCAM, ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE ANLATIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ÖNCELİKLE. JAMOVİDE ANALİZ YAPABİLMEK İÇİN MİNİMUM NE KADAR VERİMİZ OLMALI?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın hocam mininmum sayı diye bir sınırlama yok. Bir analiz asgari kaç veriyle yapılabilirse Jamovide kolaylıkla yapabilirsiniz.


A.B.H.

SAYIN HOCAM, FAKTÖR ANALİZLERİYLE İLGİLİ VİDEOLAR YÜKLENECEK Mİ? ÖZELLİKLE DE DOĞRULAYICI VE AÇIKLAYICI FAKTÖR ANALİZLERİ İLE İLGİLİ OLARAK. BİR DE ŞUNU SORMAK İSTİYORUM YAPISAL EŞİTLİK GİBİ MODEL TESTLERİ YAPILABİLİYOR MU? YOL ANALİZLERİ NASIL ELDE EDİLİR VE SİSTEMİN OLUŞTURDUĞU PTH DİAGRAMI JAVOMİ DE NASIL YORUMLANIR BU KONULARDA BİLGİ VERİRSENİZ YA DA VİDEO YÜKLERSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM İYİ ÇALIŞMALAR


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın hocam ilgili analizlerin hepsini Jamovide yapabilirsiniz. Yeni eğitimler ilerde sisteme yüklenecektir.


U.Ç.

HOCAM MERHABA. TEMEL JAMOVİ VE İLERİ JAMOVİ EĞİTİMLERİNİN BAŞLIKLARINDA GÜVENİRLİK ANALİZİ KONUSUNU GÖREMEDİM. BELKİ İÇERİKLERİNDE VARDIR VE SORUYU ERKEN SORDUYSAM ÖZÜR DİLERİM. ACABA JAMOVİ DE GÜVENİRLİK ANALİZİ YAPILIYOR MU?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayin Çoban, bir sonraki jamovi eğitim setinde faktör analizi kapsamında yer vermeyi planlıyorum. Ama oldukça basit bir analiz. Factor ana menüsü altında Reliability Analysis bölümüne girince maddelerinizin güvenirlik analizini yapabilirsiniz. Hatta tersten puanlanmasi gereken madde varsa basitçe bu maddeyi alttaki Reverse scaled İtems kutucugundan seçebilirsiniz. İyi çalışmalar.


M.C.

DEĞERLİ HOCAM, JAMOVİ İLE LOGİSTİK VE LİNEER REGRESYON YAPILABİLİYOR MU?? SAYGILARIMLA..


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Caniklioğlu, Bahsettiğiniz analizlerle ilgili olarak örnek uygulamalar ve Türkçe-İngilizce raporlama örnekleri de içeren eğitimlere İleri Jamovi eğitimimden (https://ayeum.com/ders/ileri-jamovi-egitimi) ulaşabilirsiniz. Saygılarımla.


H.A.

MERHABA HOCAM, BİR ÖLÇEĞİN MADDELERİNİN TOPLAM PUANLARINI HESAPLAYIP YENİ BİR SÜTUNA EKLEDİKTEN SONRA BU VERİYİ ARTAN VEYA AZALAN ŞEKİLDE SIRALAMAK JAMOVİDE MÜMKÜN MÜ?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Hocam maalesef hala bu özelliği eklememişler. Forumlarda ekleyecekleri yönünde taahhütleri var. Pratik bir şekilde tüm verileri kopyalayıp excelde sıralama yaptıktan sonra tekrar jamoviye kopyalayabilirsiniz. Şuanda ancak bu öneride bulunabilirim.


M.K.

HOCAM MERHABA JAMOVİDE BETİMSEL İSTATİSTİK YAPARKEN MOD MEDYAN FELAN HESAPLIYOR ANCAK PLOTLARI İŞARETLEMEME RAĞMEN GRAFİKLERİ GÖSTERMİYOR SEBEBİ NE OLABİLİR BİRDE DOSYADA DEĞİŞLİK YAPINCA SİSTEM BELİRTİLEN DOSYAYI BULAMIYOR DİYOR NEDEN ACABA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın hocam değişkenin betimsel istatistik türüne uygun (kategorik, sürekli, sıralama) tanımlı olup olmadığını kontrol ediniz.


M.K.

HOCAM MADDELERİ CONTİNUOUS YAPTIM AMA OLMUYOR


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Hocam nihatsad@gmail.com adresime ekran görüntüsü ya da video gönderirseniz sorunu daha iyi tespit edebiliriz. Saygılarımla.