Ders Detayı

STATA İle Panel Veri Analizi
12 Video, Ders Süresi: 45 gün

Dersler

Ders 1: STATA Programına Veri Bankalarından Veriler Nasıl Yüklenir?

Ders 2: Panel data,havuzlanmış veri,sabit ve tesadüfi etkiler,F testi,Hausman testi

Ders 3: Panel Birim Kök Testleri_Birinci Kuşak Birinci Grup

Ders 4: Birinci Kuşak 2. Grup Birim kök testleri

Ders 5: İkinci Kuşak Panel Birim Kök Testleri

Ders 6: Yatay Kesit Bağımlılığı Testi (CD Testi)

Ders 7: Hausman Testi Uygulama

Ders 8: Rassal etkiler tahmini

Ders 9: Nitel Değişkenli Panel Veri Analizi

Ders 10: Dinamik Panel Veri Analizi,Arellano Bond,Arellano Bover

Ders 11: Panel Cointegration, Kao,Pedroni,Westerlund Testleri

Ders 12: Panel Frontier Model

 

Eğitmen Hakkında

Prof. Dr. Hilal YILDIZ, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “İstatistik” anabilim dalında yüksek lisans, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Ekonometri” anabilim dalında doktora derecelerini aldı. 1993 yılında Kocaeli Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı, 2000-2002 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapmaya devam etti. 2002 yılından itibaren Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevine devam eden ve 2011 yılında “Ekonometri” alanında doçent olan Yıldız, 2013 yılında misafir öğretim üyesi olarak Westminster Üniversitesi’nde bilimsel araştırmalarına devam etti. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi “Ekonometri” bölümünde profesör kadrosuna atandı. Aynı bölümde bölüm başkanı ve öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

 

Eğitmen: Prof. Dr.Hilal YILDIZ

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma  ve Veriler üzerinde çalışma  imkanı

Fiyat:
249,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 12
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

Y.K.D.

SAYIN HOCAM MERHABA, İNDİA'NIN UNEMPLOYMENT VERİSİ BULUNMAMAKTADIR. DENGESİZ PANEL İLE Mİ ÇALIŞACAĞIZ?. TEŞEKKÜRLER.


Eğitmenin Cevabı (HİLAL YILDIZ)

Merhaba, eksik veriler var ise dengesiz panel olacaktır.


E.N.Ş.

HOCAM MERHABA NEDEN İKİCİ TESTTE LAGS (AİC) DEĞİLDE 1. GECİKME YAPTIK FARKI NEDİR?


Eğitmenin Cevabı (HİLAL YILDIZ)

Merhaba, sorunuz daha ayrıntılı olursa yardımcı olabilirim.


S.M.

MERHABA HOCAM ÖNCELİKLE NET ANLATIMINIZ VE EMEKLERİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM,EMEKLERİNİZE SAĞLIK. PANEL İLE İLGİLİ DAHA ÖNCE HERHANGİ BİR EĞİTİM BULUP ALMA ŞANSIM OLMADI. KİTAPLARLA ASLINDA EKONOMETRİ ÖĞRENCİSİ OLMAMAMA RAĞMEN KENDİMİ BU KONUDA GELİŞTİRMEYE ÇALIŞTIM. TESADÜFEN EĞİTİMİNİZİ GÖRDÜM VE BU EĞİTİMİ BİZİMLE PAYLAŞMANIZA ÇOK SEVİNDİM. AMA NACİZANE BİR KAÇ TESPİTİM VAR.BELKİ DE KONU İLE İLGİLİ YANLIŞTA DÜŞÜNÜYOR OLABİLİRİM BİLMİYORUM AMA TESPİTLERİM ŞU YÖNDE: F TESTININ STATA UYGULAMASI YAPILMAMIŞ, YATAY KESIT BAĞIMLILIĞI, BİRİM KÖK TESLERI (2.NESİL BİRİM KÖK BAİ VE NG,CIPS VS-HİÇ ANLATILMAMIS) BUNLARIN ANLATIMI İSE KISA OLMUŞ. DERS 2 DE Kİ SLAYT VE SUNUMUNUZ NE KADAR AYRINTILI VE GÜZELSE BU KONULARDA BİR YÜZEYSELLİĞİN SÖZ KONUSU OLDUĞU SÖYLENEBİLİR. MESELA YATAY KESIT BAĞIMLILIĞI TESTI YAPILMIS AMA ÇOK KISA BİR ANLATIM VE TEK BIR DEĞİŞKEN ÜZERİNDE BU TEST YAPILMIŞ. MODELİN TÜMÜNÜ KAPSAYAN XTCSİ KOMUTUYLA MODELİN TÜMÜNÜN CD TESTİDE EKLENEBİLSE DAHA İYİ OLURDU. BİRİM KÖK TESTLERİNİN ASLINDA NEDEN YAPILDIĞI ZAMAN ARALIĞI AÇISINDAN NASIL VERILER ÜZERİNDEN TEST EDİLEBİLECEĞİ, HAVUZLANMIS MI YOKSA SABIT ETKININ MI OLDUĞUNU TEST EDEN F TESTİNİN BİLGİSAYAR UYGULAMASI, SABİT ETKİLER YÖNTEMİNDE GRUP İÇİ TAHMİNCİ,GRUPLARARASI TAHMİNCİ,LM,GEKKK VB. YÖNTEMLERİN HANGİLERİNİN NE ZMAAN KULLANIMININ DAHA İYİ OLABİLECEĞİ, BENZER ŞEKİLDE TESADÜFİ ETKİLERDE DE GLS,ML GİBİ HANGİ TAHMİNCİLERİN SEÇİLMESİNE KARAR KONUSUNDA BENCE VİDEOLARA EKLEMELER YAPILABİLİR. BUNLARLA BİRLİKTE BİRŞEY SORMAK İSTİYORUM. PANEL İÇİN ZAMAN VE YATAY KESIT BİRİMLERİNİN FAZLA OLMASI İSTENİR. AMA FARKLI VERİ KOMBİNASYONLARIYLA DA ÇALIŞILABİLİYOR. SORUM ŞU 14 YIL*9 BİRİM İÇİN PANEL YAPILABİLİR Mİ? EĞER YAPILABİLİYORSA VE BU VERİ DENGESİZ PANEL ISE F TESTİ,HAUSMAN TESTI VS YAPILABİLİR DEĞİL Mİ? 14 YIL OLDUĞU İÇİN (YANİ KISA PANELDEN DOLAYI) BİRİM KÖK YANİ DURAĞANLILIK TEST ETMEME GEREK YOKTUR DEĞİL Mİ? KİTAPLARDA VE İLGİLİ VİDEOLARDA BU KONUYLA İLGİLİ BİLGİ BULAMADIĞIM İÇİN SORMAK İSTEDİM HOCAM. SON OLARAK HOCAM SONUÇLARI NASIL RAPORLAŞTIRACAĞIMIZA DAİR ÖNERECEĞİNİZ BİR MAKALE,KİTAP VS VARSA İSMİNİ BURADAN PAYLAŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM HOCAM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM İYİ AKŞAMLAR DİLİYORUM.


Eğitmenin Cevabı (HİLAL YILDIZ)

Merhaba, Öncelikle değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. Sizlerin yorumları ile birlikte daha iyisine ulaşmak mümkün olacaktır. Sorularınıza gelince; sabit etkiler komutu ile koştuğunuz regresyon sonuçlarında, en altta yer alan F istatistiği, klasik model hipotezini sınar. Hipotezi ret etmeniz durumunda sabit etkiler tahminine geçmiş olursunuz. Dengesiz panel için sözünü ettiğiniz testleri yapabilirsiniz. Kısa panellere ilişkin olarak birim kök testlerinin gerekliliği ve raporlama konularında size ilettiğim kaynaktan yararlanabilirsiniz. iyi çalışmalar


N.Y.

HOCAM, BU VİDEODA TEORİK DERSLERDE ANLATMIŞTIK DEDİĞİNİZ BÖLÜMLER HANGİ EĞİTİM BAŞLIĞI ALTINDA YER ALMAKTA.


Eğitmenin Cevabı (HİLAL YILDIZ)

Merhaba, Hangi video(model,konu) olduğunu iletirseniz yardımcı olabilirim.


N.Y.

HOCAM MERHABALAR ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ÖNCELİKLE. "STATA İLE PANEL VERİ ANALİZİ" EĞİTİMİNİN 3. VİDEOSUNUN 05.01 İNCİ DAKİKASINDA BİRİM KÖK TESTLERİ İLE İLGİLİ "TEORİK VİDEOLARDA DA MEVCUT" DEDİĞİNİZ EĞİTİM HANGİSİ. BU EĞİTİMİN TEORİK VİDEOLARINI DA İZLEMEK İSTEDİM ANCAK BULAMADIM. BAŞKA BİR EĞİTİMİN İÇERİĞİNDE SANIRIM İLGİLİ EĞİTİMİN ADINI SORMAK İSTEDİM. İKİNCİ SORUM ŞU. EŞ BÜTÜNLEŞME TESTLERİNDE (KAO, PEDRONİ,WESTERLUND TESTLERİ), KODUN SONUNA "DEMEAN" EKLERSEK YANİ "SUBTRACT CROSS SECTİONAL MEANS" KUTUSUNU İŞARETLERSEK EĞER YATAY KESİT BAĞIMLILIĞI OLMASI DURUMUNDA DA BU TESTLERİ KULLANABİLİR MİYİZ. YANİ GÜVENİLİR SONUÇLAR ELDE EDEBİLİR MİYİZ.


Eğitmenin Cevabı (HİLAL YILDIZ)

Merhaba, Teorik çerçeve,Tek Değişkenli Zaman Serisi Analizi videolarında mevcuttur. İkinci sorunuza cevaben; Levin,Lin,Chu(2002),yatay kesit bağımlılığının etkisini azaltmak için bu prosedürü önermişlerdir.


N.Y.

HOCAM MERHABALAR, FGLS'İ (STATA KODU XTGLS ŞEKLİNDE OLAN MODEL), HAUSMAN TESTİ SONUCUNDA SABİT ETKİLER MODELİNİ TERCİH ETMEMİZ DURUMUNDA KULLANABİLİR MİYİZ. YOKSA BU KODU KULLANMAMIZ İÇİN İLGİLİ TESTLER SONUCUNDA "POOLED OLS" NİN Mİ TERCİH EDİLMİŞ OLMASI GEREKİR. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (HİLAL YILDIZ)

Merhaba, Hasımdan testi neticesinde sabit etkiler modeline kararverdikten sonra,varsayımlardan sapmalar olan değişen baryans ve orokotwlasyon problemlerini belirlerseniz,FGLS ile tahmin daha dirençli tahmin sonuçları verecektir.