Ders Detayı

SPSS İle Tüm Analizler-Eğitimler Tek Paket (Temel SPSS ve İleri SPSS) A'dan Z'ye
37 Video, Ders Süresi: 200 gün

Dersler

Temel SPSS

Ders 1:Temel Kavramlar

Ders 2:SPSS'de Veri Girişi

Ders 3:SPSS Data Menüsü

Ders 4:SPSS Transform Menüsü

Ders 5:SPSS İle Tanımlayıcı İstatistikler

Ders 6:SPSS İle Normallik Testi

Ders 7:SPSS İle Güvenirlik Analizi

Ders 8:SPSS İle Ki-Kare Analizi

Ders 9:SPSS İle T Testleri

Ders 10:SPSS İle Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA)

Ders 11:SPSS İle Çoklu Varyans Analizi(MANOVA)

Ders 12:SPSS İLE Korelasyon Analizi

Ders 13:SPSS İle Basit Doğrusal Regresyon Analizi

Ders 14:SPSS İle Çoklu Regresyon Analizi

Ders 15:SPSS İle Faktör Analizi

Ders 16:SPSS İle Parametrik Olmayan Testler

Ders 17:SPSS İle Kümeleme Analizi

 

İleri SPSS-1

Ders 1:Tanıtım

Ders 2:Genel Doğrusal Modeller-1(Tek Yönlü Varyans Analizi)

Ders 3:Genel Doğrusal Modeller-2(Tek Yönlü Kovaryans Analizi

Ders 4:Genel Doğrusal Modeller-3(Tekrarlanan Ölçümler)

Ders 5:Genel Doğrusal Modeller-4(Faktörüyel Düzende Faktörlerden Biri Tekrarlanan Ölçümler)

Ders 6:Genel Doğrusal Modeller-5(MANOVA)

Ders 7:Genel Doğrusal Modeller-6(Tek Yönlü MANCOVA)

Ders 8:Genel Doğrusal Modeller-7(İki Yönlü MANCOVA)

Ders 9:Genel Doğrusal Modeller-8(İki Yönlü Varyans Analizi)

Ders 10: Benzerlik Analizi Analysis Of Sımılarities (ANOSIM)

Ders 11: Parametrik Olmayan Çok Değişkenli Varyans Analizi (NP MANOVA - PER MANOVA)

 

İleri SPSS-2

Ders 1:Tanıtım

Ders 2:Uyum Analizi

Ders 3:Diskriminant Analiz

Ders 4:Regreyon Korelasyon Analizi

Ders 5:Kanonik Korelasyon

Ders 6:Kümeleme Analizi

Ders 7:Yaşam Sürdürme Analizi

 

Fiyat:
499,90 TL
Ders İzleme Süresi: 200 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 37
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

M.C.A.

HOCAM MERHABA İYİ ÇALIŞMALAR BEN BASİT VARYANS ANALİZİ YAPIYORUM. İSTATİKSEL OLARAK ÖNEMLİ ÇIKMASA DA DUNCAN TESTİ SONUÇLARINA BAKMAK İSTİYORUM AMA DUNCAN TEST SONUÇ YERİ HATA VERİYOR BU ŞEKİLDE POST HOC TESTS ARE NOT PERFORMED FOR SÜT BECAUSE AT LEAST ONE GROUP HAS FEWER THAN TWO CASES. BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. En az bir grubunuzdaki veri sayısı 2'den az. Grupların frekans dağılımlarına bakınız. Çok az veri bulunduran grupları analiz dışında tutabilirsiniz.


H.Ş.U.

HOCAM MERHABALAR, ELİMİZDE BİR DEĞİŞKENLE İLGİLİ GENİŞ BİR SAYISAL VERİ GRUBU VAR. BİZ BU VERİ GRUPLARI İLE NORM DEĞERLER OLUŞTURMAK İSTİYORUZ( ÖRN. 0-20 ARASI KÖTÜ 20-40 ARASI ORTA 40-60 ARASI İYİ GİBİ). BUNUN İÇİN HANGİ İSTATİSTİKLERİ YAPABİLİRİZ VEYA YAPMAMIZ GEREKİR ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Transform menüsü altında recode into different variable işlevini kullanalım. Yapmanız gerekenleri şöyle özetleyeyim. 1) İşlem yapmak istediğiniz değişkeni ortadaki pencerenin içine atınız. 2) "Output variable" kısmından değişkene yeni bir isim veriniz. 3) Ardından "Old and new values" aktif hale gelecektir. Ona tıklayınız. 4) Soldaki "old values" bölümünü kullanıp 0-20 kategorisini oluşturmak için "Range lowest through value" kısmına 20 yazın. 5) Sağdaki "New values" kısmına da 1 diyelim. "1" ile kastettiğimiz grup "kötü" ile tanımladığınız grup olsun. 6) Son olarak "Old-new" penceresinde "add" işlevine tıklanarak, bu kategori için tanımlama yapılır. Diğer kategorileri oluşturmak için benzer işlemleri tekrarlayın. Örneğin 20-40 arası için "range" bölümüne 20-40 aralıklarını tanımlayın ve benzer şekilde devam edin. İşlem bittiğinde veri dosyanızın en sonunda kategorize ettiğiniz yeni bir değişken yaratılmış olacaktır.


Ü.T.

HOCAM MERHABALAR ÖNCELİKLE EĞİTİM VİDEOLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK YARARLI OLUYOR BENİM İÇİN. SİZDEN KÜÇÜK BİR İSTEĞİM OLABİLİR Mİ? DERS NOTLARINI SİZDEN ALABİLME İMKANIMIZ VAR MI? ŞİMDİDEN TŞK EDERİM İYİ GÜNLER DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Analizleri yaptığım veri setlerini Ayeum yetkilileri ile paylaşmıştım. Onlardan talep edebilirsiniz. Eğer oradan alamazsanız, ejder.aycin@kocaeli.edu.tr adresine e-posta göndermenizi rica edeceğim. Oradan size geri dönüş sağlarım.


F.D.

HOCAM VERİ SETLERİNE NASIL ERİŞEBİLİRİZ


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhaba, veri setlerini ayeum yetkililerine göndermiştim. Onlardan isteyebilirsiniz. Eğer temin edemezseniz ejder.aycin@kocaeli.edu.tr adresine yazarsanız, oradan geri dönüş yaparım.


E.A.

HOCAM MERHABALAR VARYANS VE KOVARYANS MATRİSLERİNİN EŞİTLİĞİNİ TEST ETMEK İÇİN LEVENE VE BOX M TESTLERİNE BAKIYORUZ. VARYANS EŞİTLİĞİ DENİNCE STANDART SAPMANIN KARELERİ TEST EDİLİYOR. KOVARYANS MATRİSİ DENİNCE TAM OLARAK NE ANLAMALIYIZ AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. İki değişkenin ilişkili olup olmadığını tespit etmenin en basit yollarından biri iki değişkenin birbirlerine göre değişimini gösteren kovaryans değerini hesaplamaktır. Kovaryansı daha iyi anlayabilmek için, hem varyansın hem de kovaryansın formüllerini incelemenizi öncelikle öneriyorum. İki değişkenin birlikte değişimini bulabilmek için her bir değerin ortalamadan farkının çarpımını hesaplarız. Bu işleme kovaryans hesaplaması denir. Sonucun pozitif olması artan bir doğrusal ilişkiyi, negatif olması azalan bir doğrusal ilişkiyi ve sıfır civarında olması ilişkinin olmadığını gösterir. Kovaryans matrisi ise bu değişkenlerin karşılıklı kovaryans değerlerinin bulunduğu bir matristir.


P.B.

HOCAM, TRANSFORM İŞLEMİNDEN ÖLÇEĞİN TOPLAM PUANINI ALMAK İSTERSEK ÖLÇEK SORULARINA TIKLAYIP ARALARINA + İŞARETİ KOYMAMIZ YETERLİ MİDİR?


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Videoda ortalama aldığımız için "MEAN" işlevini kullanıp aradaki değişkenleri de virgül ile ayırmıştık. Toplam puan almak istiyorsanız mean yerine "SUM" işlevini kullanmanız gereklidir. Örneğin a1,a2,a3 olmak üzere 3 değişkenin toplamını almak istiyorsanız, aralarına virgül koyarak "SUM(a1,a2,a3)" yazıp işlemi tamamlamanız yeterli olacaktır.


F.G.

MERHABA HOCAM, BAZI YAYINLARDA CRONBACH ALFA'NIN YANISIRA OMERGA KATSAYISININ DA RAPORLANDIĞINI GÖRÜYORUZ. OMERGA KATSAYISINA NASIL BAKABİLİRİZ ACAB?


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Omega da Cronbach alfa gibi güvenilirlik analizi yapmak amacıyla kullanılıyor. Doğrulayıcı faktör analizinde madde faktör yüklerinin ve hata varyanslarının tahminini gerektirmesi nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılmadığına dair literatürde bir takım görüşler bulunmaktadır. Faktör analizi ile ilgiliyseniz Process model vb. makrolar üreten Hayes'i duymuş olabilirsiniz. Hayes'in aşağıda belirttiğim makalesini detaylı incelemenizi önereceğim. Hayes, A. F., & Coutts, J. J. (2020). Use omega rather than Cronbach’s alpha for estimating reliability. But…. Communication Methods and Measures, 14(1), 1-24. Ayrıca aşağıdaki linki kullanarak Omega ile alakalı makroyu indirebilirsiniz. https://afhayes.com/spss-sas-and-r-macros-and-code.html Oradaki örnek dosyayı da indirerek, SPSS'i çalıştırdıktan sonra Reliability menüsü altında Omega katsayısını hesaplayacak işlevi yapabiliyor olacaksınız. Bu işlemler için aşağıdaki videoyu da izlemenizi önerebilirim https://www.youtube.com/watch?v=aoLw5zi_UMg


P.B.

HOCAM, ÖLÇEK PUANLARINI NASIL ELDE ETTİNİZ? ÖLÇEK MADDELERİNİ TOPLAYIP TOPLAM PUAN MI ÖLÇEK PUANLARI OLDU HOCAM? İSTATİSTİKLER, TOPLAM ÖLÇEK PUANI KULLANARAK MI HESAPLANIR HOCAM?


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Benim çözüm yaptığım örnek veri setlerinde faktörleri oluştururken, ortalama aldım. Örneğin iş tatmini diye bir faktör olduğunu varsayalım. İş tatminini ölçen 10 soru olduğunu varsayalım. Bu 10 sorunun ortalamasını alarak iş tatmini faktörünü oluşturdum. Ancak bazı ölçeklerde toplama işleminin de kullanıldığını biliyorum. Orijinal ölçeği dikkate alarak bu işlemleri yapınız. Toplam değere dayalı bir ölçek ise toplam puan kullanabilirsiniz. Değilse ortalama alınarak faktörleri oluşturabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için transform menüsündeki compute variable işlevini kullanabilirsiniz. Transform menüsünü anlattığım videoda detayları görebileceğinizi düşünüyorum.


E.B.E.

MERHABALAR HOCAM. FAKTÖR ANALİZİ SONUCUNDA ELDE ETİİĞİM 4 FAKTÖR İÇİN FAKTÖR SKORLARI ELDE ETMEM GEREKİYOR. ANCAK BU FAKTÖR SKORLARIYLA SONRASINDA BİRER VERİDEN OLUŞAN BAŞKA DEĞİŞKENLER İLE REGRESYON ANALİZİ YAPACAĞIM İÇİN FAKTÖR SKORLARININ DA BİR VERİDEN YA DA BİRİMDEN OLUŞMASI GEREKİYOR. TRANSFORM MENÜSÜNDEN ORTALAMA, FAKTÖR ANALİZİ MENÜSÜNDEKİ "SCORE" SEÇENEĞİNDEN REGRESYON İLE Z SKORU GİBİ SEÇENEKLERİ DENEDİM AMA ELİMDEKİ VERİ SETİ UZUNLUĞUNDA SKORLAR ELDE EDEBİLDİM. BU NOKTADA HANGİ YÖNTEMİ İZLEYEBİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar, Veri setinizi mail atabilirseniz, inceledikten sonra yardımcı olmaya çalışırım. ejder.aycin@kocaeli.edu.tr


A.S.

HOCAM MERHABA, ÖNCELİKLE EMEKLERİNİZE SAĞLIK, SORUM ŞU: İKİ DEĞİŞKENİM VAR. YALNIZLIK VE YAŞAM DOYUMU. YAPTIĞIM KORELASYON ANALİZİNDE İKİ DEĞİŞKEN ARASINDA NEGATİF İLİŞKİ ÇIKMAKTADIR. FAKAT BU İKİ DEĞİŞKEN İÇİN REGRESYON ANALİZİ YAPTIĞIMDA "MODEL SUMMARY" TABLOSUNDA R DEĞER POZİTİF ÇIKMAKTADIR. SADECE BU İKİ DEĞİŞKEN ÖZELİNDE DEĞİL YÖNÜ NEGATİF OLAN BAŞKA DEĞİŞKENLERİ DE TEST ETTİĞİMDE AYNI SONUÇLARI YANİ REGRESYON ANALİZİNDE R DEĞERİ POZİTİF SONUÇ VERMEKTEDİR. BUNLA İLGİLİ YORUMUNUZU MERAK ETMEKTEYİM VE BU DURUMDA NE YAPILMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA YARDIMLARINIZI İSTİYORUM. TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Korelasyon ve regresyon katsayılarının işaretleri konusunda iki analiz ortak bir noktada buluşmaktadır. Korelasyon analizinde negatif çıkan katsayılar, regresyon analizinde elde edilen beta katsayıları için de negatif çıkar. Benzer şekilde pozitif olan korelasyon katsayıları için de regresyon katsayıları pozitif olmalıdır. Dolayısıyla negatif korelasyonun olduğu durumda, regresyondaki beta katsayısına dikkat ederek yorum yaparsanız, yanılmamış olursunuz. Bu arada analizlerinizi yaparken korelasyon ve regresyon analizlerinin temel mantığını göz ardı etmeyiniz. Değişkenler arasındaki ilişkinin gücünü ve yönünü görmek istiyorsanız korelasyon analizini, değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini araştırıyorsanız regresyon analizini kullanınız.


Ç.M.

DURBİN WATSON TEST ARALIĞI NE OLMALI HOCAM? ALT VE ÜST SINIR DEĞERLERİ NEDİR? BENİM MODELİMDE 1, 465 ÇIKTI, OTOKORELASYON VAR MIDIR?


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

ejder.aycin@kocaeli.edu.tr ye mail atabilirseniz, örnek bir dosya göndererek sorunuzu cevaplayacağım


A.S.

HOCAM MERHABA İYİ ÇALIŞMALAR. MANOVA TESTİMDE PİLLAİS'S TRACE VE WİLKS' LAMBDA DA ANLAMLI FARKLILIK ÇIKMADI. FAKAT TEST OF BETWEEN SUBJECT EFFECTS TABLOSUNDA BAĞIMSIZ DEĞİŞKEN İLE 4 BAĞIMLI DEĞİŞKENDEN BİRİ İLE ARASINDA ANLAMLI FARKLILIK ÇIKTI. BÖYLE BİR DURUMDA SONUÇ NASIL YAZILABİLİR. ÖRNEK BİR TABLO YORUMLAMASI YAPAR MISINIZ. TEŞEKKÜR EDERİM


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

ejder.aycin@kocaeli.edu.tr adresine mail atabilirseniz, örnek bir dosya göndererek açıklamaya çalışacağım.


P.B.

MERHABA HOCAM, Kİ-KARE TESTİ, MANN WHİTNEY U TESTİNDE %95 GÜVEN ARALIKLARINI NASIL HESAPLARIZ HOCAM.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhaba, SPSS'te bazı ortalama karşılaştırma testleri yapıldığında %95 güven aralığı değerlerini program bize veriyor. Ancak Ki-kare testi gibi nominal-ordinal değişkenlerin dağılımlarının farklılık gösterip göstermediğini test ettiğiniz bir problemde ortalamanın güven aralığı değeri hesaplanmaz. Mann Whitney testi yapıldığında da sıra ortalamaları (mean rank), box-plot ve medyan değerleri kullanılarak yorumlar yapılır. Bu testte güven aralığı hesabı ile ilgilenmenize gerek yoktur.


P.B.

MERHABA HOCAM, "BAĞIMSIZ GRUPLARDA T TESTİNDE" %95 GÜVEN ARALIKLARINI NASIL HESAPLARIZ HOCAM. VE YORUMU NASIL OLUR HOCAM. YANİ BULGULAR VE TARTIŞMA KISMINA NASIL YAZARIZ VE TARTIŞMADA NASIL TARTIŞIRIZ. (P DEĞERİ KULLANMADAN SADECE %95 GÜVEN ARALIĞI İLE). TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM DEĞERLİ CEVAPLARINIZ İÇİN.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Bağımsız örneklem t testinde ortalamalar arası farkın güven aralığı SPSS analiz çıktısının en sağında yer alan "%95 Confidence Interval of the Difference" sütunlarında yer alır. Lower ve upper sütunlarına bakarak farkın güven aralığının alt ve üst limitlerini görebilirsiniz. Yani bağımsız iki grubun ortalamaları arasındaki farkın %95 güven düzeyinde hangi aralıkta olabileceğini gösterir. Bulgularda genellikle farkın güven aralığı değerlerine yer verilmez. Tanımlayıcı istatistikler, t test istatistiği, serbestlik derecesi, p değerini raporlarken göstermeniz yeterli olacaktır.


P.B.

MERHABA DEĞERLİ HOCAM, İSTATİSTİKSEL SONUÇLARI SUNARKEN NOKTA TAHMİNLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİLMESİ GEREKTİĞİNDE BU "NOKTA TAHMİNLERİ" İÇİN NELERİ YAZMAK GEREKİYOR. SPSS'DE NASIL HESAPLANIYOR HOCAM. TEŞEKKÜRLER.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar, ejder.aycin@kocaeli.edu.tr adresine mail atabilirseniz oradan dosya paylaşarak cevaplamaya çalışırım.