Ders Detayı

Temel ve İleri Düzey SmartPLS Kullanımı Eğitimi
15 Video, Ders Süresi: 60 gün 5,0

Dersler

Ders 1: SmartPLS Eğitimi 

Ders 2: SmartPLS Programı Tanıtımı-PLS SEM Kullanımındaki Artış

Ders 3: SmartPLS ve YEM Temel Kavramlar

Ders 4: Formatif ve Reflektif Değişkenler

Ders 5: Güvenirlik-Geçerlilik

Ders 6: Program Tanıtımı ve Kurulumu

Ders 7: Ölçüm Modeli

Ders 8: Doğrulayıcı Faktör Analizi

Ders 9: Gizil Değişkenler İçin Yeniden Örnekleme (Bootstrapping)

Ders 10: İlişki Analizi

Ders 11: Mediatör (Aracılık) Analizleri I

Ders 12: Mediatör (Aracılık) Analizleri II

Ders 13: Farklı Yaklaşımlarla Mediatör (Aracılık) Analizleri

Ders 14: Kategorik Değişkenler İçin Moderatör (Düzenleyici Etki) Analizleri

Ders 15: Sürekli Değişken Moderatörlerle Düzenleyici Etki Analizleri

 

Eğitimin İçeriği: SmartPLS (Ringle vd., 2015), sosyal bilimciler tarafından giderek daha yaygın biçimde kullanılan bir analiz programıdır. Analiz mantığı PLS-SEM'e dayanmaktadır. 1990'lardan sonra yaygınlaşmaya başlayan ikinci nesil analiz yöntemleri yapısal eşitlik modelleri olarak adlandırılmaktadır. Yapısal eşitlik modelleri, regresyon gibi birinci nesil analiz yöntemlerine göre çok daha karmaşık araştırma modellerini tek aşamada analiz edebilmektedir. 
Yapısal eşitlik modelleri (SEM) olarak isimlendirilen bu ikinci nesil metotların iki türübulunmaktadır. Birisi kovaryans temelli çalışan yapısal eşitlik modelleri , orjinal ismi ile Covariance-based SEM (CB-SEM)’dir. Bu metoda dayanan çok sayıda analiz programı bulunmaktadır. AMOS, LISREL, MPlus bunlardan bazılarıdır.   Diğer yapısal eşitlik modelleri ise varyans temelli çalışan yapısal eşitlik modelleri, orjinal adı ile Variance-based SEM (PLS-SEM)' dir. SmartPLS, ADANCO, WarpPLS gibi analiz programları bu metoda dayanmaktadır.

SmartPLS son derece gelişmiş olup PLS-SEM metoduna dayanan bir yazılımdır. Bundan dolayı:

·Non-parametriktir. Verinin normal dağılıma sahip olmasını gerektirmez.

·Küçük örneklemlerde de etkili şekilde çalışır.

·Formatif değişkenleri de analiz edebilir.

·Çok karmaşık modellerde bile sorunsuz çalışabilir. Bir veya iki indikatörlü değişkenlerle de analiz yapabilir. Bu tür değişkenler identification problemine neden olmaz.

Eğitmen Hakkında: Doç. Dr. Harun YILDIZ SmartPLS kullanımı ve yapısal eşitlik modellemesi konusunda uzman olup bu konuda çok sayıda yayın yapmıştır. SSCI ve diğer uluslararası ve ulusal endekslerce taranan birçok dergide özgün yayınlara sahiptir. Doç. Dr. Harun YILDIZ, çok sayıda uluslararası ve ulusal bildiri sunmuş, 8 farklı projede araştırmacı ya da yürütücü olarak da görev yapmıştır.Bununla birlikte çok sayıda kitap yazmış, bölüm çevirileri ve editörlükler ile alana katkı sağlamaya çalışmıştır. Harvard Business Review TR gibi dünyanın en prestijli iş ve yönetim dergisinde iş dünyasına yönelik makaleleri yayımlanmıştır. Özellikle örgütsel davranış disiplini şemsiyesi altında tekno-davranış alanında yaptığı çalışmaları ile NTV, HaberTürk, Kanal Ege ve TRT Radyo1 gibi birçok tanınmış medya organlarında canlı yayın konuğu olarak yer almıştır. Türkiye’deki araştırma yöntemleri alt yapısının geliştirilmesi amacıyla bu projede araştırmacı olarak yer alan Yıldız, halen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde Yönetim ve Strateji Doçenti olarak görev yapmaktadır.

Eğitmen: Doç.Dr. Harun YILDIZ

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve iade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı, Datalar Üzerinde Çalışabilme İmkanı

Fiyat:
299,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 15
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 1 Kişi Oyladı (100/100)

1 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

A.K.

SAYIN HARUN HOCAM, YAKIN ZAMANDA BİR SMART PLS ÇALIŞTAYI İLANINDA, PROGRAMIN ‘PİLOT STUDY’ İÇİN DE UYGUN OLDUĞU BİLGİSİ PAYLAŞILMIŞ. SMART PLS İLE ‘PİLOT STUDY’ NASIL YAPILIR, ACABA? TEŞEKKÜRLER.


Eğitmenin Cevabı (HARUN YILDIZ)

Merhaba; Adem Bey, burada bahsedilen bir ön çalışma (pilot çalışma) kapsamında araştırma modelinde yer alan değişkenler arasındaki ilişkilerin TAHMİNİNE yönelik bir vurguya atıfta bulunulmaktadır. Yani bir pilot çalışmadaki araştırma verisinin genellikle 30-100 gözlem olduğu düşünüldüğünde diğer yapısal eşitlik programları (AMOS, LISREL gibi) ile elde edilen uyum iyilik değerleri yeterli veri olmadığında bir anlam ifade etmeyecek ya da RMSEA değeri yüksek çıkacaktır. Dolayısıyla SmartPLS böyle bir durumun üstesinden gelecektir. İyi çalışmalar.


A.K.

MERHABA, DERS 9 DA AVE, CR, RHO VE C. ALPHA DEĞELERİNİ İNCELEDİKTEN SONRAKİ ADIM OLARAK 51.56 DK DA BOOTSTRAPPİNG FACTOR SEÇENEĞİ İLE İNDİKATORLERLE GİZİL DEĞİŞKENLERİN ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ANLAMLI OLUP OLMADIĞINI TEST EDİYORSUNUZ. ÖNCE 500 SAMPLE İLE RUN NO:3 TABLOSU ÇIKTISINDA TÜM DEĞERLER P DEĞERLERİNİ GÖSTERİYORDU. SONRASINDA 5000 İLE DENEDİĞİNİZDE RUN NO:4 NOLU TABLODA S64 İLE S67 ARASINDAKİ İNDİCATOR-GÖSTERGELERİN ANLAMLILIĞINI BELİRTEN P DEĞERLERİ ÇIKMAMIŞ GÖRÜNDÜ. BİR ÖNCEKİ 500 LÜK TEST’TE ANLAMLILIK İÇİN P DEĞERLERİ ÇIKMIŞKEN, 5000’LİK DENEMENİZDE ÇIKMAMIŞ OLMASI NE ANLAMA GELMEKTEDİR? BENİM MODELİMDE ÖRNEĞİN, 500'LÜK VE 5000'LİK DENEMEDE SADECE BİR GİZİL DEĞİŞKENİN P DEĞERLERİ, SİZİN ÖRNEKTE OLDUĞU GİBİ, GÖRÜNMEMEKTEYSE DE 1000 LİK DENEMEDE GÖRÜNÜYOR. BU TÜR BİR DURUMUN NASIL BİR AÇIKLAMASI OLABİLİR?


Eğitmenin Cevabı (HARUN YILDIZ)

Bu durum PLSc ile ilgilidir. Uyumlu metodun model kabul koşulları sıkı varsayımları içerir. Eğer veride uç değerler fazla ise böyle bir problem verir. Çünkü türev örneklem olduğundan sürekli aynı verilerin 5000 gibi bir seri içerisinde tekrarlanma olasılığı gittikçe artar. Çözüm yolu verideki sorunlu indikatörleri incelemek. Bu verilerin sorunlu olanlarını (uç verileri) silmek. Özellikle de o problemli göstergeler için. Ya da o yapının formative bir yapı olup olmadığına karar verin. Kendi veriniz için ise verinin dikkatli bir şekilde tüm varsayımlar açısından incelenmesi ve ona göre adımların takip edilmesi gerekiyor. Başarılar dilerim.


M.A.

HOCAM MERHABA, DR. DERYA DOĞAN'IN KİTABININ İLK BASKISI İLE İKİNCİ BASKISI ARASINDA CİDDİ BİR FARK SÖZ KONUSU MUDUR? BU KONUDA BİLGİNİZ VAR MI? İKİNCİ BASKI DAHA MALİYETLİ GÖRÜNÜYOR.


Eğitmenin Cevabı (HARUN YILDIZ)

Hair et al. 2017 kitabını esas alınız. Literatür şuanda sürekli bu esere atıf veriyor. Özellikle de uluslararası literatür. Türkçe olan kitaplar da temelde bu kaynağa dayanarak eserlerini oluşturuyorlar. İyi çalışmalar.


E.S.

HOCAM MERHABA 1. DERSTE KURACAĞIMIZ MODELİN KURAMSAL ALT YAPIYA DAYANMASI GEREKTİĞİNDEN BAHSETTİNİZ . BU KURAMLARA (ÖRNEĞİN; SOSYAL DEĞİŞİM TEORİSİ, PLANLI DAVRANIŞ KURAMI VB.) TOPLU VEYA AYRI AYRI OLARAK ÖĞRENEBİLECEĞİMİZ KAYNAKLAR HAKKINDA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ TEŞEKKÜRLER SAYGILARIMLA.


Eğitmenin Cevabı (HARUN YILDIZ)

Örgüt düzeyinde teorilerle ilgili kitaplar mevcutken, birey düzeyinde birçok teori olduğundan bunların hepsini bir arada bulmak oldukça zor. Bu amaçla yapılan bazı çalışmalar olmakla birlikte (yönetim ve organizasyon kuramları gibi) hala sınırlıdır. Bunun en iyi yolu makale okuyup makaledeki değişkenler arasındaki ilişkilerde o teorinin nasıl kullanıldığını, hangi kavramları incelediğine odaklanarak kişisel notlar almaktır. İyi çalışmalar dilerim.


F.S.

MERHABA SAYIN HOCAM, SUNUMLARINIZDAKİ MODELLERİN TÜMÜ TEK BOYUTLU ÖLÇEKLERİ İÇERİYOR SANIRIM (ÇOK FAKTÖRLÜ ÖLÇEK MODELİ BEN GÖREMEMİŞ OLABİLİRİM). SAYIN HOCAM, MESELA 3 BOYUTLU/FAKTÖRLÜ BİR ÖLÇEĞİ DFA YAPARKEN NASIL MODELLEYECEĞİZ. HER BİRİ AYRI BİR BOYUT GİZİL DEĞİŞKEN OLARAK KENDİ ALTINDAKİ İFADELERE BAĞLANSA (EGZOJEN OLARA) YETERLİ Mİ; YOKSA BOYUTLAR HEM ÜST DEĞİŞKENE (ÖLÇEK DEĞİŞKENİ, TÜKENMİŞİK MESELA), SONRA TEKRAR BOYUTLAR İFADELERE Mİ BAĞLANMALI? ANLATAMAMIŞ OLMAMA BİNAEN ŞÖYLE DE SORABİLİR. İFADELER LİSREL/AMOS'TAKİ SÖYLEMLE, BİRİNCİ DÜZEY DFA ŞEKİLDE GÖSTERİLSE YETERLİ Mİ (BU DURUMDA BOYUTLAR ARASI İLİŞKİ NASIL OLUR BİLEMEDİM AMA), İKİNCİ DÜZEY DFA GİBİ Mİ GÖSTERİLMELİ, YA DA HER İKİSİ DE OLABİLİR Mİ? YANİ TÜKENMİŞLİĞİN BOYUTLARI (DUYGUSAL TÜKENME, DUYARSIZLAŞMA VE KİŞİSEL BAŞARI HİSSİ AZALMASI) İFADELERİ İÇİN EGZOJEN DEĞİŞKEN OLSA YETERLİ Mİ AYRICA TÜKENMİŞLİK ÜST BAŞLIĞINA DÖNÜK OLARAK ENDOJEN BİR GİZİL DEĞİŞKENLE DE BAĞLANTILANDIRILMALI MI? (UZUN SORU İÇİN ÖZÜR, MERAMIMI ANLATMAYI TAM BECEREMEMEKTEN OLSA GEREK:)


Eğitmenin Cevabı (HARUN YILDIZ)

Merhaba, sorduğunuz soru daha kapsamlı içerik sunulan İleri SmartPLS Eğitimi kapsamındadır. İleri eğitimde üst yapılarla yapılan analizler, moderated mediation, mediated moderation, control variables kullanılan modeller, dummy variables modelleri, model hatalarında izlenecek stratejiler, PLSc de CFA ve path analizindeki hatalar, değişkenin reflektif ya da formatif olup olmadığını belirleme, Robustness Check gibi analizler vardır. Bu analizlerin SSCI indeksindeki dergilere göre raporlanması da yine İleri eğitim kapsamındadır. İleri eğitimler için eğitmeni takipte kalınız. İyi çalışmalar. Doç.Dr. Harun YILDIZ


M.S.C.

SAYIN HOCAM; AĞZINIZ SAĞLIK...SAYIN HOCAM AŞAĞIDAKİ SORULARA CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM; 1-SMART PLS İÇİN ÖRNEKLEM EN AZ KAÇ OLMALI? 2-VERİLERİMİZ NORMAL DAĞILIYOR OLSA BİLE SMART PLS Yİ KULLANAMAYACAK MIYIZ? (YANİ SMART PLS SADECE NORMAL DAĞILIM GÖSTERMEYEN VERİLERİN ANALİZİNDE Mİ KULLANILIR? 3-LİSREL VE AMOSTA YAPILAN BİR ANALİZİ SMART PLS'DE DE YAPABİLİR MİYİZ? 4-SMART PLS DE YAPTIĞIMIZ BİR ANALİZİ LİSREL VEYA AMOSTA YAPAMIYOR MUYUZ?SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (HARUN YILDIZ)

Eğitim ilk baştaki kayıtlarında bunlar anlatılmıştır. Tekrar dinlemenizde fayda vardır. Sadece kısa bir not olarak SmartPLS kısmi en küçük kareler yöntemini, Amos ve Lisrel maksimum olabilirlik yöntemlerini kullanır. Dolayısıyla birisi normal dağılımda, diğeri normal olmayan dağılımda verinin daha iyi çözümlenmesini sağlar. Başarılar.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; DERSİ DAHA İYİ TAKİP ETMEK VE DAHA ÇOK İSTİFADE ETMEK İÇİN BU ANLATTIKLARINIZI İÇEREN SLAYTI BİZLERLE PAYLAŞMA DURUMUNUZ VAR MI? SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (HARUN YILDIZ)

Merhaba, Slayt içeriği sadece online olarak eğitimi takip için paylaşılmıştır. İyi çalışmalar.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; ÖLÇÜM MODELİNDE MADDE ÇIKARDIĞIMIZ ZAMAN ÖRNEĞİN 20 SORULUK BİR ÖLÇEKTE 4 MADDE ÇIKARDIĞIMIZ ZAMAN BU İŞLEM İÇİN ÖLÇEK SAHİBİNDEN İZİN ALMAMIZ GEREKİYOR MU? AYRICA BU DURUMDA ÖLÇEK YAPISI DEĞİŞMİYOR MU? SANKİ YENİ BİR ÖLÇEK ORTAYA ÇIKIYOR BU DA İLERDE SORUN OLMAZ MI?SAYGILARIMLA


Eğitmenin Cevabı (HARUN YILDIZ)

Merhaba Eğitimin kapsamı dahilinde ölçek geliştirme yoktur. Sistemden ölçek geliştirme ile ilgili kısma bakarsınız. Diğer yazılımları kullanırken güvenilirlik ve geçerlilik için hangi kriterlere dikkat ediyorsanız, SmartPLS için de aynıları geçerlidir. İyi çalışmalar.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; TAHMİN GÜCÜNÜ VE VAF DEĞERİNİ HESAPLAMAYI İÇEREN EXCELL SAYFASINI PAYLAŞMA DURUMUNUZ VAR MI (SİZİN İÇİN DE UYGUNSA TABİİ)? SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (HARUN YILDIZ)

Merhaba, Eğitim kapsamında sadece data sizinle paylaşılıyor. Diğerlerini siz zaten kolaylıkla eğitimde anlatıldığı gibi hesaplayabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.