Ders Detayı

Yağmacı, Sahte, Şaibeli ( Predatory ) Dergiler, Yayıncılar ve Konferanslar Eğitimi
12 Video, Ders Süresi: 75 gün

Dersler

Ders 1: Yağmacı Sahte Yırtıcı Şaibeli Predatory Dergilere Giriş

Ders 2: Yağmacı Şaibeli Sahte Predatory Dergilerin Temel Özellikleri ve Tespit Etme Yolları

Ders 3: Beall’in Listesi, Hijacked Journals  ve Yanıltıcı Ölçümler ve Predatory indexler

Ders 4: Prestijli İndexlerde Taranan ŞaibeliSahtePredatory Dergiler

Ders 5: SCOPUS,  ERIC ve Medline İndexte Taranan ŞaibeliSahtePredatory Dergiler

Ders 6  Think- Check Submit Unsuru

Ders 7   Kritik ve önemli Unsurlar-1

Ders 8  Kritik ve önemli Unsurlar-2

Ders 9:  E-postalar ve Tuzaklar

Ders 10 İndex (Dizin) İle  Veri Tabanı Arasındaki Farklar 

Ders 11 İndex- Dizin Kontrolü ve  Önemli Hususlar

Ders 12  Çok Parametreli Dergi ve Yayıncı seçimi

Bu ders toplam 210 dk'dır.

Eğitim Hakkında

Bu eğitim paketinde; Prof. Dr. Selçuk Beşir DEMİR, dünyada olası Yırtıcı/Şaibeli/Sahte/Predatory Dergiler, Yayıncılar, Konferanslar hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaktadır.

Eğitim Paketinin İçeriği

Şaibeli/Sahte/Predatory Dergilerin Temel Özellikleri

Şaibeli/Sahte/Predatory Dergilerdeki Yayınlar ve Yayın Yapma Nedenlerimiz

Şaibeli/Sahte/Predatory Dergileri Tespit Etme Yolları

Şaibeli/Sahte/Predatory Yayıncılar

Beall’in Listesi (Beall's List)  ve Diğer Listeler

Hijacked Journals ( Kopya dergiler)

Yanıltıcı Ölçümler ve Predatory indexler

Şaibeli/Sahte/Predatory Konfreanslar

Şaibeli/Sahte/Predatory Dergilerin/Yayıncıların/Konferansların Kurduğu Tuzaklar

Prestijli İndexlerde Taranan Şaibeli/Sahte/Predatory Dergiler

SCOPUS’ta taranan Şaibeli/Sahte/Predatory Dergileri

ERIC’te Taranan Şaibeli/Sahte/Predatory Dergileri

Medline İndexte Taranan Şaibeli/Sahte/Predatory Dergileri

Eğitmen Hakkında

Prof. Dr. Selçuk Beşir DEMİR, 2018 yılında Social Sciences Citation Index’te taranan dergilerde en fazla yayın yapan Türk araştırmacılar arasında yer almaktadır. Şuana kadar 6 ulusal ve uluslararası proje yürüten Dr. Demir, şuan AYEUM ve APİD’ in Genel Koordinatörlüğünü yapmaktadır. Dr. Demir Doktorasını Marmara Üniversite’sinde tamamladıktan sonra, Cambridge & Ruskin Üniversitesi’nde Araştırma Yöntemleri ve veri analizi konusunda Post doktora yapmıştır. Creswell’e ait  “Araştırma Deseni”, “ Nitel Araştırma Yöntemleri”, “Karma Yöntem Araştırmaları”  kitaplarının çeviri editörüdür. Ayrıca “Eğitim araştırmaları”, “Nitel araştırma ve Değerlendirme yöntemleri gibi birçok kitabın çeviri editörlüğünü yapmıştır.Telif kitap nitelikli 4 kitabı bulunmaktadır. H- İndexi 6 olan araştırmacının, uzmanlık alanı karma yöntem olup, IF değeri 2’den büyük SSCI dergilerde son iki yılda tek yazarlı 6 makale yayınlamıştır.

#AYEUM  #yeniyöntemler #sahteşaibelidergiler #yöntem

Eğitmen: Prof. Dr. Selçuk Beşir DEMİR 

Katılım Belgesi: Evet

Online Sınav: Yok

Garanti: %100 Memnuniyet ve İade garantisi

 

Fiyat:
624,90 TL
Ders İzleme Süresi: 75 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 12
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

İ.H.E.

HOCAM BEN DOKTORA ÖĞRENCİSİ İKEN DANIŞMAN HOCAMIN YAYINLADIĞI BİR DERGİ SANIRIM BAHSETTİĞİNİZ GİBİ YIRTICI. ANCAK DERGİ İNDEKSLERİNDE TARANDIĞINI İDDİA EDİYOR. DERGİ HTTPS://GLOBALJOURNALS.ORG/JOURNALS/MANAGEMENT/E-MARKETİNG TARANDIĞI İNDEXLER: HTTPS://İMGYUKLE.COM/İ/EPQDJE HOCAM ZATEN HATALI BİR DURUM OLMUŞ ANLADIĞIM KADARI İLE. SİZE SORUM BUNDAN SONRASI İÇİN. BUNDAN SONRA CV Mİ OLUŞTURURKEN BU DERGİNİN HANGİ İNDEXTE TARANDIĞINI BELİRTEYİM? YANİ BU İNDEXLER İÇİNDE EN İYİSİ HANGİSİ?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Şimdi bu sorun herkesin başına gelebilir hocam. Bu nedenle çok tedirgin olmayın sadece doçentlikte ve akademik yükselme sürecinde bu yayını kullanmayın.


D.Ç.

MERHABALAR HOCAM, BEN DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM. HOCAM İLE BİRLİKTE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMAYI BU GRUBA GİREN BİR DERGİYE GÖNDERMİŞTİK VE TABİKİ KABUL EDİLDİ. İLERİSİNDE BENİM İÇİN BİR PROBLEM OLUR MU? BEN CV İMDE YAZMADIM HİÇ.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Eğer akademik yükselmede doçentlik, atama vb. kullanmazsanız sorun olmayacaktır hocam.


D.Ç.

HOCAM KARŞILAŞTIĞIM SOSYAL İÇERİKLİ BİR DERGİ VAR -ŞAİBELİ DEĞİL,ÖZELLİKLE KONTROL ETTİM.FAKAT YİNE ÜCRET TALEP EDİYOR.BÖYLE DERGİLERE MAKALE GÖNDERMEMİZ BİR SIKINTI OLUR MU SONRASI İÇİN


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Evet tabiki olur. Hocam göndermeyin. Olaya şöyle bakın "bu kadar emek verdiniz, sizin makalenizi yayınlamak için onlar para vermeli." Siz değil.


H.İ.

HTTPS://WWW.İKSADJOURNAL.COM/ ADRESİNDEKİ DERGİ BELİRTİĞİNİZ WEB SAYFALARINDA BULAMADIM. BU SİTE İLE İLGİLİ BİLGİ ALABİLİR MİYİM?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

https://beallslist.net/ bakın hocam


İ.S.

MERHABA HOCAM, DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM. YÜKSEK LİSANSTA HOCAM İLE YAYIN YAPTIĞIMIZ DERGİ, PAYLAŞTIĞINIZ 2 ŞAİBELİ LİSTEDE DE VAR. DERGİ AYNI ZAMANDA WOS DA TARADIĞIMIZDA KARŞIMIZA ÇIKIYOR, ESCİ OLARAK TABİ. ŞAİBELİ OLSA DA WOS'DA YER ALABİLİYOR O HALDE DEĞİL Mİ? BU ARADA MAKALE İÇİN ÜCRET DE ÖDEMİŞTİK. BU YAYINI CV DE BELİRTMEMEK GEREKİR DEĞİL Mİ?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Bu bir tercih hocam, Herkes aslında böyle dergilerin ağına düşebiliyor . Doçentlik sürecinde kullanmayın yeterli. Diğeri size kalmış


M.K.

SELAMLAR HOCAM, ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM. BU DERGİLERE YAYIN GÖNDERMEDİM AMA BAŞKA BİR PROBLEM YAŞIYORUM. SORUM YAYIMLANAN MAKALE VE SUNULAN BİLDİRİMİZDE KAYNAKÇADA BU DERGİDEKİ MAKALEYE ATIF YAPMAMINZIN BİR PROBLEM OLUŞTURUR MU. (YANİ, İNTERNETTE KAYANAK TARAMASI YAPARAKEN BİR MAKALE BULDUK BUNA KENDİ ÇALIŞMAMIZDA ATIF YATIK AMA BU MAKALE BEAL LİST DERGİDE YAYINLANMIŞ). İKİNCİSİ TEZİMİ KONTROL EDERKEN DE FARK ETTİM, BEAL LİST DERGİLERDE YERALAN BİR-BİRKAÇ MAKALENİN KAYNAKÇADA OLMASI VE METİN İÇİ ATIF YAPILMASI İLERİ ZAMANDA TEZ İÇİN PROBLEM OLUR MU HENÜZ TEZ SAVUNMAYA GİRMEDİM. KAYNAKÇADAN ÇIKARMAK KONUSUNDA KARARSIZ KALDIM, MAKALEYİ ATANMA VE DOÇ BAŞVURUDA KULLANMASAK VE CV DE BELİRTMESEK "YAYIN KAÇIRMA" OLACAĞI SÖYLENİYOR BÖYLE BİR ETİK İHLAL VAR MI. ÇOK SAOLUN HOCAM.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Şaibeli dergilerde yayınlanan makalelere atıf yapmak etik sorun teşkil etmez . Yayın kaçırma diye akademik bir kural veya ilkede yok aldığınız bilgiler doğru görünmüyor İstediğiniz yayını beyan edebilir istediğinizi etmeyebilirsiniz.