Ders Detayı

Q Metodoloji Eğitimi
6 Video, Ders Süresi: 60 gün

Dersler

Ders 1: Tanıtım

Ders 2: Q Metodunun Tarihçesi ve Teorik Temelleri

Ders 3: Q Metodu Araştırmalarında Veri Toplama Akışı

Ders 4: Q Metodu Veri Girişi-PQmethod

Ders 5: Q Metodu Veri Analizi- PQmethod

Ders 6: Bulguların Yorumlanması ve Raporlama

Bu ders toplam 195 dk'dır.

 

Eğitmenler Hakkında

Mustafa Aydoğan Sinop Üniversitesi Egitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programında görev almaktadır. Aydoğan lisans eğitimini İstanbul Universitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamladıktan sonra ABD Toledo Üniversitesinde Counselor Education bölümünde yüksek lisansını tamamlamış ve ardından Kent State Universitesinde aynı bölümde doktoraya başlamıştır. Aydoğan şu anda tez aşamasındadır. Aydoğan doktora eğitiminde Q metodunun psikolojik danışmanlık alanındaki en önemli savunucularından olan Dr. Marty Jencius ve Q metodunun yaşayan en büyük temsilcisi olarak kabul edilen Dr. Steve R. Brown ile birlikte çalışmalar yürütmüştür. Aydoğan Q metodunun yanı sıra kültüre duyarlı psikolojik danışma, kültürel kimliğin ergenlikte gelişimi, psikolojik danışman eğitiminde süpervizyon ve online psikolojik danışma gibi konularda çalışmalarına devam etmektedir.

Dr. Mustafa Kemal Yöntem Samsun Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim dalı öğretim üyesidir. Lisans eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında tamamlamıştır. Yüksek lisans ve Doktorasını Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamlayan Yöntem, Post doktorasını ABD Ohio Eyaleti Kent State Üniversitesi “Counselor Education and Supervision” programında tamamlamıştır. Post doktora araştırma konusu kapsamında aynı üniversitede Q metodunun yaşayan en büyük temsilcisi olarak anılan ve Q metodunun kurucusu William Stephenson’un öğrencisi olan Steven R. Brown’dan Q metodu eğitimleri almıştır. Dr. Yöntem Q metodunun yanı sıra, psikolojik danışman eğitiminde süpervizyon, Bilişsel Davranışçı Terapi ve Çift Terapileri konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

#QMetodoloji  #AYEUM #yerliveritabanı #ARGE 
 

 

Eğitmen: Doç.Dr. Mustafa Kemal YÖNTEM & Mustafa AYDOĞAN

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma İmkanı

Fiyat:
624,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 6
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

M.P.

SAYIN HOCAM, Q METODOLOJİ DE KATILIMCILAR İÇİN MADDE YA DA İFADE YAZIMI KONUSUNDA NASIL BİR YOL İZLENMELİDİR? YETERİNCE AÇIKLAMAYI BULAMADIM VİDEOLARDA? ÖRNEĞİN HAZIR ÖLÇEK İFADELERİ KULLANILABİLİR Mİ? EMEĞİNİZE SAĞLIK) TEŞEKKÜRLER..


Eğitmenin Cevabı (MUSTAFA KEMAL YÖNTEM)

Merhaba, Madde havuzu oluştururken gerekli atıfları vererek ölçek maddelerinden yararlanabilirsiniz. Ancak tek bir ölçeğe bağlı kalmak yerine genel olarak literatürden yararlanmanız faydalı olacaktır.


M.Y.

SAYIN HOCAM, İFADELERİ YAZARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? BAZI ÇALIŞMALARDA BİR İFADE İÇİN BİR OLUMLU BİR OLUMSUZ İFADE YAZILMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLMEKTEDİR. BU KONUDAKİ YANITINIZ ÇOK YARDIMCI OLACAKTIR


Eğitmenin Cevabı (MUSTAFA KEMAL YÖNTEM)

Merhaba Mahmut hocam, İfadeleri yazarken ifadelerin tek bir konuyu ölçmesine dikkat edin. Bir olumlu bir olumsuz ifade yazılması doğru değil. Zaten aynı konuda bir olumlu bir olumsuz ifade yazdığınızda doğal olarak katılımcı bu ifadelerden birini piramitin pozitif tarafına diğerini negatif tarafına koyacaktır. Dolayısı ile çok anlamlı olmayacaktır. Ayrıca sizin söylem alanınızı başka bir ifade ile kapsam geçerliğinizi de kısıtlayacaktır. bu durum. 36 madde ile 36 farklı konuda görüş almak yerine 18 farklı görüşü ele almış olursunuz. Özetle; Tek bir konuyu ölçen, kısa ve tamamı olumlu ifadeler kullanın. İyi çalışmalar dilerim.