Ders Detayı

A'dan Z' ye Tüm Yönleriyle Ölçek Geliştirme Eğitimi (Yeni Başlayanlar ve İleri Düzey Araştırmacılar İçin)
15 Video, Ders Süresi: 75 gün

Dersler

Ders 1: Tanıtım

Ders 2: Ölçüm Sanatı

Ders 3: Ölçek Geliştirmenin/Uyarlamanın Gerekçesi

Ders 4: Temel (İstatistiksel) Ölçekler

Ders 5: Tepki- Tutum ve Derecelendirme Ölçekleri

Ders 6: Likert Tipi Ölçekler

Ders 7: Ölçek Geliştirme Süreci: Kavramlar (1)

Ders 8: Ölçek Geliştirme Süreci: Kavramlar (2)

Ders 9: Ölçek Geliştirme Süreci: Planlama ve Aşamalar (Öneri-1)

Ders 10: Ölçek Geliştirme Süreci: Aşamalar (Öneri-2)

Ders 11: Ölçek Geliştirme Süreci: Aşamalar (Öneri-3), Ölçek Uyarlama Süreci, Ölçek Geliştirme Süreci ile İlgili Mitler

Ders 12: Madde Yazımı

Ders 13: Güvenilirlik ve Geçerlilik

Ders 14: Faktör Analizi

Ders 15: Ölçek Geliştirme/Uyarlama Süreci: Genel Özet, Ölçek Geliştirmede ve Uyarlamada Yayın Süreci

Bu ders toplam 430 Dk'dır.

Eğitmen Hakkında

Doç. Dr. Mithat Durak, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesidir. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Psikoloji Bölümünde tamamlamıştır. ODTÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programından “Deprem Yaşamış Üniversite Öğrencilerinin Psikolojik Belirtilerini Yordamada Psikolojik Dayanıklılığın Rolü” konulu tezi ile 2002’de mezun olmuştur. ODTÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji Doktora Programından 2007 yılında “Ceza İnfaz Kurumu Personelinde Stresin Bilişsel Değerlendirmesi, Baş Etme Stratejileri ve Psikolojik Yakınmalar Arasındaki İlişki: Bireysel ve Çevresel Etkenler” konulu tezi ile mezun olmuştur. Amerika Birleşik Devletlerindeki Kuzey Karolina Üniversitesi- Charlotte'da Gerontoloji Programında doktora sonrası araştırmacı olarak Prof. Dr. Dena Shenk ile çalışmıştır. Adli Tıp Kurumu 2. ve 4. İhtisas Kurullarına bağlı Klinik Psikoloji Laboratuvarı'nda 2000-2004 yılları arasında klinik psikolog olarak çalışmıştır. TÜBİTAK’ın “1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” çerçevesinde desteklediği dört adet projede yürütücü ya da araştırmacı olarak yer almıştır. Türkiye Ulusal Yaşlanma Konseyi Kurucu Üyeleri arasında yer almıştır. Avrupa Psikologlar Birlikleri Federasyonu, Geropsikoloji Çalışma Grubu (EFPA, Geropsychology Task Force) Türkiye temsilcisi olarak 2012-2014 yılları arasında görev yapmıştır. Uluslararası yayın yapan “Journal of Aging and Long-Term Care” dergisinin  editördür. Bilimsel çalışmaları Klinik Psikoloji, Sağlık Psikolojisi, Adli Psikoloji, GeroPsikoloji ve Pozitif Psikoloji alanlarındadır. Yaşlı bireylerde psikopatoloji, travma psikolojisi, psikolojik dayanıklık, internet bağımlılığı ve zorunlu göçün psikolojik etkileri konularında bilimsel çalışmalar yürütmektedir. Çok sayıda psikometrik ölçüm aracını geliştirmiş ya da Türk kültürüne uyarlamıştır. Ölçek geliştirme ve uyarlama ile ilgili saygın bilimsel dergilerde yayınlanmış seçme çalışmaları aşağıda listelenmiştir. Uluslararası saygın dergilerde çok sayıda makalesi yayınlanmış, ulusal ve uluslararsı düzeyde çok sayıda kitapta editörlük, kitap yazarlığı, bölüm yazarlığı ya da bölüm çevirmenliği yapmıştır. 

#AYEUM  #ölçek geliştirme #Ölçek #yöntem

 

Eğitmen: Doç. Dr. Mithat DURAK

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma  ve veriler üzerinde çalışma  imkanı

Fiyat:
%50
399,90 TL 199,95 TL
Ders İzleme Süresi: 75 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 15
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

M.S.C.

SAYIN HOCAM; AĞZINIZA SAĞLIK...SAYIN HOCAM; UYARLAMA İŞLEMİNDE SADECE DFA YETERLİ MİDİR? YOKSA HEM AFA HEM DE DFA YAPMAK MI GEREKİR?BURADAKİ ÖLÇÜT NEDİR? SAYGILARIMLA....


Eğitmenin Cevabı (MİTHAT DURAK)

Merhaba Mehmet, Ölçeğin dayandığı kuramsal yapı sağlam ise, ölçek maddeleri başka kültüre çevrildiğinde (çevirinin mükemmel yapıldığını varsayarsak) kültürel etkenler sonuçlar üzerinde etkin değilse (evrensellik) CFA yeterli olacaktır. Bununla birlikte sadece CFA yapıp sonuçları rapor etmen eksik olabilir (hem ölçek geliştirme hem de uyarlama analitik bir süreçtir). Sonucunda başka bir kültüre geliştirilmiş bir ölçüm aracının farklı bir kültürde aynı yapıyı (kültürden etkilenmeyen evrensel bir yapıyı) doğru ölçtüğünü iddia ediyorsun (ve ilerideki çalışmalarda replikasyonların aynı sonuçları vereceğini). Bu nedenle Bartlett ve KMO değerlerini içerecek (yeterli örneklem genişliği) şekilde AFA sonuçlarını ve ITC içerecek şekilde reliability sonuçlarını bana gönderirsen üzerinde konuşabiliriz. mithatdurak@gmail.com Her daim yardım edeceğim herhangi bir analiz konuda bana yazabilirsin. Kolay gelsin


E.G.

MERHABA HOCAM. ARAŞTIRMAM KAPSAMINDA TOPLAMDA HEDEFLEDİĞİM ANKET SAYISI 500. BEN ÖNCELİKLE 100 KİŞİYE YÖNELİK PİLOT ÇALIŞMA YAPARAK ANKET UYGULADIM, SONRASINDA AÇIMLAYICI FAKTÖR ANALİZİNİ YAPTIM VE DEĞİŞKENLERİMİN ALT BOYUTLARINI BELİRLEDİM. SORUM ŞU; ÖLÇEĞİN YAPI GEÇERLİĞİ İÇİN DOĞRULAYICI FAKTÖR ANALİZİNİ PİLOT ÇALIŞMADAN SONRA MI YAPMALIYIM, YOKSA SAHA ÇALIŞMAMIN TAMAMI BİTTİKTEN SONRA MI YAPMALIYIM?


Eğitmenin Cevabı (MİTHAT DURAK)

Merhaba Ercan, Ölçeğin kuramsal yapısını ve madde sayısını bilmediğim için 100 katılımcının yeterliliği konusunda net bilgi veremem. Madde sayısı çoksa 100 katılımcıdan toplanan veri AFA için yeterli olmayabilir, buna rağmen ölçeğin ölçtüğü kuramsal yapı hakkında bilgi verir. Dolasıyla, doğru bir yol izlemişsin ve pilot çalışma yapmışsın (daha ayrıntılı bilgiler için benim makalelerimi inceleyebilirsin, örneğin https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/cpp.677?casa_token=ixyLIFaVXegAAAAA%3AkH8u_PG435DLOXnjYyn00M7Muxc9thOy8SOJO7u6v-XZ3aLQw85B494NHHbCnPFyqWnbcW18aqPwVVs). Madde sayısı için 100 katılımcının yeterli olduğunu düşünüyorsan AFA yapıp faktör yapısını belirlemen çok doğru bir strateji olmuş. AFA ve DFA aynı data üzerinde yapılmamalı, her biri için ayrı data kullanılmalı. Dolayısıyla DFA için yeni data toplamalısın. Keza 500 katılımcıdan toplamayı planladığın data hem DFA için hem de diğer güvenirlik ve geçerlik analizleri için fazlasıyla yeterli olacaktır. Net katılımcı sayısı için güç analizi yapabilirsin: Gpower ile (https://www.psychologie.hhu.de/arbeitsgruppen/allgemeine-psychologie-und-arbeitspsychologie/gpower). Herhangi bir desteğe ihtiyacın olursa her daim bana buradan ulaşabilirsin. Hatta data üzerinde analizlerde sıkıntı yaşarsan vaktim elverdiğince yardımcı olurum. Kolay gelsin. İyi akşamalar.


E.G.

SUNDUĞUNUZ EĞİTİMİN İÇERİĞİ VE KALİTESİ GERÇEKTEN ÇOK DOYURUCU HOCAM. AYRICA YAZDIĞIMIZ SORULARA ÇOK HIZLI GERİ DÖNÜŞ YAPMANIZ VE ÇOK NET CEVAPLAR VEREREK YÖNLENDİRMENİZ GERÇEKTEN ÇOK İYİ OLUYOR. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (MİTHAT DURAK)

Ben teşekkür ederim.