Ders Detayı

Nicel Araştırma Yöntemleri 2
19 Video, Ders Süresi: 45 gün

Dersler

Ders 1: Nicel Araştırma Yöntemleri- Desenler-Modeller

Ders 2: Nicel- Nitel Araştırmanın Temel Özellikleri

Ders  3: Nicel- Araştırmanın Temel Özellikleri 2

Ders  4: Nicel- Araştırma  Süreçleri  

Ders  5: Nicel Araştırmanın Temel Kavramları

Ders 6: Nicel Araştırmanın Temel Kavramları-2

Ders 7: Desenler- Modeller ve Kullanım Yeri

Ders 8: Nicel Araştırma Türleri

Ders 9: Desenler

Ders 10: Yarı Deneysel- Deneysel Desenler 1

Ders 11: Yarı Deneysel- Deneysel Desenler 2

Ders 12: Deneysel Olmayan Araştırmalar

Ders 13: Nicel Araştırmalarda Veri Toplama Yöntemleri

Ders 14: Korelasyon İlişkisel Desenler

Ders 15: Nedensel Karşılaştırma Araştırmaları

Ders 16: Meta Analizi Çalışmaları

Ders 17: Meta Analizi Çalışmaları-2

Ders 18: Örnek Olay ve Eylem Araştırması  

Ders 19: Delphi Yöntemi

 

Eğitimin İçeriği

Nicel araştırma yönteminde, araştırma evreninin araştırma konusu hakkındaki fikrinin yönü sorgulanmaktadır. Yani, konu hakkında yoğun bir analiz değil aksine, daha yüzeysel daha çok sayısal verilere saptanmaktadır. Nicel araştırmalarda sayısal temsili yet söz konusu olduğundan araştırma evrenini temsil edecek örneklemin hatasız tespit edilmesi ve bu örnekleme doğru soruların sorulması önemlidir. Nicel araştırma yöntemlerinin üstün bir tarafı objektif olmalarıdır. Bu yöntemlerin uygulamalarında belgeler bir araştırmacı grubu tarafından incelenebilmektedir. #Nicel #Öntest #değişken #aracıdeğişken#makale#bağımsızdeğişken#survey#Tarama #yarıdeneysel #Nicel #Öntest #değişken #aracıdeğişken#makale#bağımsızdeğişken#survey#Tarama #yarıdeneysel

Nicel Araştırmanın Avantajları:

 Genelleştirilebilir sonuçlar üretilir.

 Farklı gruplar arasında farklılaştırma yapabilir.

 Kuramların doğruluk derecesi tespit edilir.

 Belirli bir yapı içindeki ilişkilerin incelenmesine yarar.

Eğitmen: Doç. Dr. Süleyman YAMAN

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100 Memnuniyet ve iade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma ve Datalar üzerinde çalışabilme imkanı

 

Eğitmen  Hakkında: Doç. Dr. Süleyman YAMAN Yüksek lisans ve Doktora eğitimini Gazi Üniversitesi’nde tamamlamış ve birçok bilimsel alanda çalışmalar yapmıştır.  Fen eğitimi ve Nicel Araştırma Yöntemleri konusunda uzman olan Dr. Yaman, SSCI indexli dergilerden birçok makale yayınlamıştır. Alanında birçok kitabın yazarı olan Dr. Yaman aynı zamanda yürüttüğü projeler ve aldığı ulusal ve uluslararası ödüllerle adından en çok söz ettiren araştırmacılar arasında yer almaktadır.  Yöntem konusunda derinliği ile bilinen Dr. Yaman halen Ondokuzmayıs Üniversitesi’nde çalışmaktadır. 

Fiyat:
249,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 19
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

G.A.Ö.

HOCAM MERHABA, NİCEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ 2 KISMINI TAMAMLADIM. EĞİTİM SONUNDA GELEN SORUDA BİLİMSEL VE NİCEL BİR MAKALEDE KESİNLİKLE OLMASI GEREKENLERİ SORMUŞTU. BEN SEÇENEKLERDE YER ALAN ÖZET, YÖNTEM VE SONUÇ ŞIKKINI SEÇTİM. ANCAK GELEN DOĞRU CEVAPTA BUNLARA İLAVE OLARAK TEŞEKKÜR KISMI DA VARDI. BİLİMSEL VE NİCEL BİR MAKALEDE TEŞEKKÜR KISMI KESİNLİKLE MAKALEDE OLMALI MIDIR? EMEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN YAMAN)

Sevgili Gülşen merhaba Sorunun cevabı senin belirttiğin gibi olacaktı. Teşekkür olması sehven yapılmıştır. Teşekkür kısımları genellikle bir kurumdan destek alındığında veya çalışmada ismi olmayan ama size çalışmayı yapma sürecinde destek olan kişi/kurumlara yer verilebilmektedir. Dünyada ve ülkemize çok sık rastlayamayız. Son zamanlarda bazı makalelerde de özet kısmının da olmadığına denk gelmeye başladım. Elbette bu başlıklar yaygın olan çalışmalara göre belirlendiğinden daha sonraki zamanlarda değişip değişmeyeceğini de bilmemiz mümkün değildir. Genel başlıklar şunlardır: Özet-Giriş-Yöntem-Bulgular-Tartışma-Sonuç-Öneriler-Kaynaklar. Birçok makalede Tartışma-Sonuç-Öneriler standart değil. Bazılarında sadece Tartışma ve Sonuç bazılarında sadece Sonuç ve Önerler başlıklarına rastlayabilirsiniz. Umarım açıklamalar yardımcı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim. Sağlıcakla kalın.


M.Y.

MERHABA HOCAM DERSLERİNİZ ÇOK FAYDALI ÖNCELİKLE BUNUN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. HOCAM SIRALAMADA 18. DERS YOK VE DERSLER TAMAMLANDI İSİMLİ VİDEO DA AÇILMIYOR BU SORUNU GİDEREBİLİR MİSİNİZ?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN YAMAN)

Sevgili Mustafa merhaba Bu güzel dönütün için ben de sana çok teşekkür ederim. Yaptığım işin bu şekilde olumlu karşılığını görmek beni çok mutlu etti. Sorduğun konuda benim bir yetkim olmadığından yardımcı olamıyorum ama bu sorunu Canlı Chat kısmına yazarsan teknik ekip hemen çözüm bulabiliyor. İyi çalışmalar dilerim. Sağlıcakla kal...


A.K.Ü.

HOCAM MERHABALAR BEN KÜBRA. NİCEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİNE İLİŞKİN SUNMUŞ OLDUĞUNUZ DERSLERİNİZİ TAMAMLADIM. SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. BİR YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİ OLARAK ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİNDE OLDUKÇA EKSİKLERİMİZ VARDI. SAYENİZDE BU EKSİKLERİ TAMAMLAMA FIRSATI BULDUM.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN YAMAN)

Sevgili Kübra merhaba, Güzel ve motive edici yorumların için teşekkür ederim. Bilimsel araştırmaların bir ucundan başlamışsın, içine girdikçe ve derinleştikçe daha çok seveceksin. Çalışmalarında kolaylıklar dilerim, sağlıcakla kal.