Ders Detayı

Meta-Analiz ve CMA Kullanımı Eğitimi (A'dan Z'ye)
10 Video, Ders Süresi: 30 gün

Dersler

1-Meta-Analizin Tanımı ve Temelleri

2-Meta-Analizin Adımları-1

3-Meta-Analizin Adımları-2

4-CMA Programının Tanıtımı

5-CMA Programına Veri Girişi

6-CMA İle Ortalama Etki Büyüklüğü Hesaplaması (Standartlaştırılmış ortalama farkı)

7-CMA İle Ortalama Etki Büyüklüğü Hesaplaması (Korelasyon)

8-CMA İle Ortalama Etki Büyüklüğü Hesaplaması (Risk oranı)

9-CMA İle Alt Grup Analizleri (Analog ANOVA)

10-CMA İle Meta-Regresyon Analizleri (Meta Regression)

 

Araştırma sentezi, araştırma birleştirmesi de denilen meta-analiz; bulguları birleştirmek amacıyla geniş bir analiz sonucu örnekleminin analiz edilmesidir (Glass, 1976). Başka bir deyişle, analizlerin analizidir.

Yapılacak meta-analize dahil edilmesi planlanan çalışmaların ham verilerine ulaşmak çoğu durumda mümkün olmamaktadır. Ham verilere ulaşmak mümkün olsa dahi bu verilerin kullanılması ve aynı analizlerin tekrarlanması ekonomik değildir. Dolayısıyla farklı araştırmalardan elde edilen analiz sonuçlarının aynı birime dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu birim, etki büyüklüğüdür (Camnalbur, 2008). Cohen (1990), bilimsel araştırmaların temel ürününün p değerleri değil, bir ya da daha fazla etki büyüklüğünün miktarı olduğunu ifade etmiştir. Bununla birlikte Card (2011), hipotez testlerinin ilişki ya da fark olup olmadığı hakkında bilgi verdiğini, buna karşın etki büyüklüğünün bu fark ya da ilişkinin ne kadar olduğu hakkında bilgi verdiğini belirtmiştir.

 

Eğitmenler:

 Doç.Dr.Sedat Şen

 Dr.Öğretim Üyesi İbrahim Yıldırım

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma ve datalar üzerinde çalışma imkanı

Fiyat:
199,90 TL
Ders İzleme Süresi: 30 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 10
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

MERVE

HOCAM MERHABA, BU COHEN D DEĞERİNİ HESAPLADIKTAN SONRA COMPUTED EFFECT SİZES KISMINA GİRİYORUZ VE BİR TABLO VERİYOR. ORADAKİ POİNT ESTİMATE BİZİM COHEN DEĞERİMİZ OLUYOR DEĞİL Mİ? TABLOYU WORD E ALINCA DEĞİŞTİRİYO MUYUZ NASIL OLUYOR O KISMI ANLAYAMADIM. TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (DR. ŞEN VE YILMAZ)

Merhabalar CEVAP: Eğer analiz ekranında standardised mean difference (varsayılan etki büyüklüğü budur) seçilmişse Run analyses dediinizde karşınıza çıkan ekranda Next Table derseniz. Karşınıza çıkan ekrandaki point estimate ortalama Cohen d degerini temsil eder. Burada 2 tane alt alta point estimate vardır. Birncisi fixed ikincisi random. Rasgele etkiler modelini seçtiğinizde random olanını raporlarsınız. Burada gördüğünüz değerleri Word e tek tek yazabilirsiniz. Ekrandaki tabloda sırasıyla çalışma sayısı, ortalama etki büyüklüğü, standart hata, güven aralığı alt ve üst sınırı, z-istatsitiği anlamlılık durumunu gösteren p deeri yer alır. bunları worde alıp tablo oluşturabilirsiniz. Iyi çalışmalar


MEHMET SABİR CEVIK

SAYIN HOCAM; ANLATTIKLARINIZI DÖKÜMAN OLARAK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ? SAYGILAR...


Eğitmenin Cevabı (DR. ŞEN VE YILMAZ)

Merhaba Mehmet Bey, AYEUM'daki sorumlu arkadaşa teorik kısma ait sunumun pdfsini ileteceğim. Ayrıca sedatsen.com adlı web sayfamda bu sunuma ulaşabilirsiniz.


EMEL GÜR

HOCAM MERHABA, ÇALIŞMAMDA OLASILIK ORANINI KULLANARAK ETKİ BÜYÜKLÜKLERİNİ HESAPLAMAKTAYIM. ANCAK, VERİ SETİNE ALMAK İSTEĞİM BİR ÇALIŞMA SADECE ORAN (YÜZDELİK), HER İKİ GURUBUN ÖRNEKLEM SAYISI VE GÜVEN ARALIKLARINI VERMİŞ. BUNU HANGİ TÜR VERİ SEÇİMİ OLARAK SEÇMELİYİM, BULAMADIM? YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (DR. ŞEN VE YILMAZ)

Merhaba Emel Hanım, Verdiğiniz bilgilere odds ratio hesaplamanız mümkün. Diyelimki elinizde kontrol grubundan 100 kişi var ve iyileşme oranı %20 ise 20 kişi iyileşmiş 80 kişi iyileşmemiş demektir. Aynı şekilde elinizde deney grubundan 100 kişi var ve iyileşme oranı %90 ise 90 kişi iyileşmiş 10 kişi iyileşmemiş demektir. bu durumda sunumdaki 2x2 tablosunda a, b, c, d hücrelerine ait değerler elinizde demektir. bu değerleri kullanarak etki büyüklüğü değerini hesplayıp CMAya computed effect size olarak girebilirsiniz. Bahsettiğim örnek için şu link üzerinden de hesaplama yaparak etki büyüklüğü değerini elde edebilirsiniz: http://www.campbellcollaboration.org/escalc/html/EffectSizeCalculator-OR1.php Treatment (deney) için 90 10 Control (Kontrol) için 20 80 girerseniz Risk ratio ve Odds ratio hesaplanır ve bu değeri ve varyansını CMAya girerek analizleri tamamlamış olursunuz.


AHMET KALE

3 TANE GRUP OLURSA VE, ÖRNEĞİN A GRUBUNDA HASTALIĞIN GÖRÜLME YÜZDESİ %13, B GRUBUNDA HASTALIĞN GÖRÜLME YÜZDESİ %25, C GRUBUNDA HASTALIĞIN GÖRÜLME YÜZDESİ %35 İSE ETKİ BÜYÜKLÜĞÜNÜ CMA KULLANARAK NASIL HESAPLARIZ


Eğitmenin Cevabı (DR. ŞEN VE YILMAZ)

Merhaba Ahmet bey, CMA programında oranlar üzerinden analiz yapabilmeniz için bildiğim kadarıyla 2x2 tablo oluşturmanız gerekiyor. Deney/Kontrol grubunun İyileşme/iyileşmeme oranlarına ihtiyacınız var. Eğer bu tarz bir durum yok ama her grup için elinizde yüzdelik oran varsa bunu da etki büyüklüğü olarak kullanabilirsiniz. Tek bir grup olması durumunda (yani kontrol ve deney grubu yoksa) elde ettiğiniz oranın kendisi etki büyüklüğüdür. Yani hastaların %13ü iyileşmişse o zaman p değeri 0.13tür etki büyüklüğü de p/(1-p) şeklinde hesaplanır. Lipsey ve Wilson (2000) kitabında ayrıntılara ulaşabilirsiniz. p/1-p yerine bu değerin ln (doğal logaritmasının) değerinin alınmasını öneren kaynaklar da mevcuttur. CMAda mümkün olmasa da başka programlarla bunu yapabilmek mümkün. şu videoya bakarak R programında yapma şansınız olabilir. 3 grup için (yani 2 gruptan fazla ise) tek bir seferde etki büyüklüğü hesaplamanız mümkün değil. 1. grubu kontrol grubuyla, 2.grubu kontrol grubuyla, 3. grubu kontrol grubuyla karşılaştırarak 3 etki büyüklüğü değerini CMA üzerinden hesaplayabilirsiniz. Tabi elinizde kontrol grubu varsa. iyi çalışmalar