Ders Detayı

Lisrel Kullanımı Eğitimi (Yapısal Eşitlik Modellemesi ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri)
4 Video, Ders Süresi: 60 gün

Dersler

Ders 1: Ölçek Geliştirme-Uyarlama Basamakları-1

Ders 2: Ölçek Geliştirme-Uyarlama Basamakları-2

Ders 3: Lisrel ve Birinci Düzey Doğrulayıcı Faktör Analizi- Yapısal Eşitlik

Ders 4: Lisrel ve İkinci Düzey Doğrulayıcı Faktör Analizi- Yapısal Eşitlik

 

Eğitimin İçeriği

Bu eğitim temelde Lisrel yazılımında birinci ve ikinci düzey doğrulayıcı  faktör analizi gibi uygulamaların nasıl adım adım yapılacağı, nasıl raporlanacağı, tez ve  makaleye nasıl aktarılacağı ile ilgilidir. Ölçek geliştiren ve doğrulayıcı faktör analizi yapmak isteyenler için uygundur.

#SPSS, #Ölçekgeliştirme #Lisrel #yapısaleşitlik

#İkinciDüzeyDoğrulayıcı #Faktöryapısı

#nicel #niceliksel #analiz #dogrulayıcıanaliz #FaktöraAnalizi

 

Eğitmen: Doç. Dr. İsmail SEÇER

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100  Memnuniyet ve İade garantisi

  

Eğitmen Hakkında:  Doç. Dr. İsmail SEÇER, Psikolojik Test Geliştirme ve Uyarlama Süreci, “SPSS ve LISREL ile Pratik Veri Analizi”  başta olmak üzere veri analizi, ölçek geliştirme  konusunda kitaplar yayınlamıştır. Halen Atatürk Üniversitesi’nde  görev yapan Dr. Seçer  SSCI indexli dergilerde birden fazla makale yayınlamıştır. Birçok projenin yürütülmesine imza atmış Dr. Seçer’in uzmanlık alanın eğitim, araştırma yöntemleri ve veri analizidir.

Fiyat:
199,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 4
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

H.A.

HOCAM MERHABA, ELİNİZE SAĞLIK. ÇOK ANLAŞILIR VE GÜZEL BİR ANLATIM ÜSLUBUNUZ VAR. BİLGİ EKSİKLİĞİMDEN OLSA GEREK ANLAYAMADIĞIM BİR NOKTAYI SORMAK İSTİYORUM: TR VE ING ÖLÇEK MADDE PUANLARINI KORELASYON ANALİZİNE TABİİ TUTARKEN TEK SORULUK BİR ÖLÇEĞİ Mİ BAZ ALDINIZ? YOKSA BİRDEN FAZLA SORUSU OLAN BİR ÖLÇEĞİN 1. MADDESİNE VERİLEN PUANLARI TOPLAYARAK MI TEK SÜTUNLUK BİR VERİ ELDE ETTİNİZ? ÖRNEĞİN, 7 SORULUK BİR ÖLÇEĞİN MADDE PUANLARINI ANALİZ EDERKEN 7 FARKLI PUAN DEĞERLERİ OLMASI GEREKMİYOR MUYDU? TEŞEKKÜR EDİYORUM.


Eğitmenin Cevabı (İSMAİL SEÇER)

Hüseyin bey merhaba. Öncelikle teşekkür ederim. Sanıım bir yanlış anlam var. Korelasyon analizi söz konusu değil ölçek geliştirme ve uyarlama süreçlerinde. İster uyarlama ister geliştirme olsun madde toplam korelasyon değerleri hesaplanır ancak bu işlem korelasyon analizi ile değil SPSS ekranında şu işlem adımları izlenir Analiz+scale+bivariate analysis. Bu kısma ölçek kaç maddeden oluşursa oluşsun bütün maddeler eklenir ve her bir maddenin ölçekte yer alan diğer maddeler ile uyum düzeyi hesaplanır. Ulaşılan değer .30 ve üzerinde ise o maddenin uyum düzeyi yeterli kabul edilir ve faktör analizine geçilir. Aksi durumda ise bir pilot uygulama daha yapmak gerekir ancak hemen öncesinde uzman görüşleri vb. alarak .30'un altında değere sahip olan maddeler ölçekten çıkartılı ki bu en son çözüm olmalı öncelikle madde daha iyi nasıl yazılabilir ya da daha iyi bir çevirisi olabilir mi diye bakılmalıdır. Düzeltmelerden sonra pilot uygulamaya geçip tekrar değerler incelenirsorun devam ediyorsa ilgili madde ölçekten çıkartılır sorun çözüldü ise faktör analizi için veri toplama ve analiz işlemleri yapılır. Umarım açıklamalarım yeterli olur. Problem devam ediyorsa yazın ben açıklamaya çalışayım. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Selamlar


F.G.

HOCAM, VİDEOLARINIZIN ANALİZ SÜRECİNİ ÖĞRENMEME ÖNEMLİ KATKILARI OLDU ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. DAHA ÖNCE SORUDUĞUM SORUYU ŞU ŞEKİLDE ÖZETLEMEYE ÇALIŞAYIM: VİDEONUN İLK KISMINDA ÖZDÜZENLEME ÖLÇEĞİNİN 11 VE 26. MADDELERİNİN MADDE TOPLAM PUAN KORELASYONLARININ NEGATİF DEĞERDE OLDUĞU GÖRÜNÜYOR. BU NEDENLE BU MADDELERİN TERS İFADE İÇERİYOR OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜM. BENİM BİLDİĞİM ARAŞTIRMACI TERS İFADELERİN PUANINI VERİ SETİNE EN BAŞTAN OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ GİREBİLİR. EĞER KOLAYLIK OLSUN DİYE 1,2,3,4,5 VB. ŞEKİLLERDE GİRDİYSE, MADDE TOPLAM PUAN KORELASYONLARINA BAKMADAN VE AFA YAPMADAN ÖNCE TERS MADDELERİNE MUTLAKA RECODE İŞLEMİ UYGULAR. TERS İFADELERE RECODE YAPILMAMASININ MADDE TOPLAM PUAN KORELASYONLARINI VE AFA ANALİZLERİNİ ETKİLEDİĞİNİ BİLİYORUM. DFA ANALİZLERİNİ NASIL ETKİLEDİĞİNİ İSE BU PROGRAMI YENİ ÖĞRENDİĞİM İÇİN TAM OLARAK BİLMİYORUM. SORDUĞUM SORU BU DURUMA AÇIKLIK GETİRMEK İÇİNDİ.


Eğitmenin Cevabı (İSMAİL SEÇER)

Hocam merhaba. Yaptığınız açıklama tamamen doğru. Ancak bu işlem uyarlama işlemlerinde doğru yani hangi maddenin ters olduğu bilinir. Ancak ölçek geliştirme sürecinde bazı maddeler ters olmasa da yani öyle planlanmamış olsa bile negatif çıkabilir. Bu durumda uzman değerlendirmesi ile ölçek formundan çıkarılması veya yeniden ifade edilmek üzere gözden geçirilmesi gerekir.


F.G.

HOCAM, UZMAN GÖRÜŞÜ ALMAYLA İLGİLİ OLARAK AYRICA ŞU KONUYU MERAK EDİYORUM. ÖLÇEK GELİŞTİRİRKEN, UZMAN GRUBUMUZU OLUŞTURDUK VE İLK PİLOT UYGULAMAMAMIZI YAPTIK DİYELİM. EĞER 2. VEYA 3. PİLOT UYGULAMA YAPMAYA KARAR VERİRSEK UZMAN GÖRÜŞÜ ALDIĞIMIZ KİŞİLERİN EN BAŞTAKİ KİŞİLER Mİ OLMASI GEREKİR? BİZ BU KİŞİLERDE DEĞİŞİK (KİŞİYİ DEĞİŞTİRME, SAYISI AZALTMA VB) YAPABİLİR MİYİZ?


Eğitmenin Cevabı (İSMAİL SEÇER)

Ölçek geliştirme sürecinde uzmanları değişmeye gerek olmaz kanımca. Ancak uyarlama sürecinde dil geçerliği için mutlaka her aşamada farklı uzmanlarla çalışılmalı. Sayı yeterli ise geliştirme sürecinde yeni uzmana gerek yok. Hatta ölçeğin önceki aşamalarını bilmeleri sürece derinlik katar. Kolay gelsin.


E.Ö.

HOCAM MERHABALAR, BEN ÇALIŞMAMDA YURT DIŞINDA GELİŞTİRİLMİŞ GECERLİGİLİ VE GUVENİRLİGİ TEST EDİLMİS BİR ANKETİN AYNI GELİŞTİRİCİLER TARAFINDAN OLUŞTURULMUŞ KISA VERSİYONUNU KULLANACAĞIM. KİSA VERSİYONDA AYNI ALT GRUPLARDAN MADDE SAYİLARİ AZALTİLMİS. ÇALISMAM DA FARKLİ ANKETLER DE OLACAĞINDAN KATILIMCILARI SIKMAMAK VE SALLA VERİLERLE KARŞILAŞMAMAK İÇİN BU KISA VERSİYONU SECTİM. ANCAK BU KISA VERSİYONUN GECERLİLİK VE GUVENİLİRLİK ANALİZLERİ YAPILMAMİŞ. AYRICA KENDİM DE BAZİ ALT GRUPLARA İLAVE SORULAR EKLEDİM. ÇALISMAMDA TOPLAM ÖLCEK SKORU KULLANİLMAYİP, ALT GRUPLARIN SKORLARI KULLANILACAKTIR. SİMDİ BU DURUMDA BEN ÖNCE AÇİMLAYACİ FAKTOR ANALİZİ YAPİP ARDİNDAN DFA VE EN SON GUVENİLİRLİK ANALİZİ Mİ YAPMALİYİM YOKSA DİREKT DFA VE GUVENİLİRLİK ANALİZİ Mİ YAPMALİYİM? TESEKKURLER.


Eğitmenin Cevabı (İSMAİL SEÇER)

Emre bey merhaba. Burada iki önemli soun var gibi. 1. Ölçeğin kısa formunun güvenirl,ik geçerliği yok ki mutlaka olmalı. Aksi hale Türkçeye uyarlayamazsınız. Varsa eğer uyarlayabilirsiniz ancak siz madde ekleyemezsiniz. 2.Madde eklemek sonra geçerlik yapmak bilimsel değil. Yani eğer var olan bir ölçeğe madde ekleyecekseniz sıfırdan madde havuzu oluşturmanız gerekir. Çünkü sizin madde eklediğiniz ölçek bir madde havuzundan seçildi. Siz ise bu durumda seçilmiş maddelere ek yapmaya çalışıyorsunuz. Bu kabul edilebilir değil. Bu durumda ölçeğin sahibine ulaşıp kısa formu nasıl hazırladıklarını sorabilirsiniz. Yayınlamamış olsalar bile ellerinde bu bilgi olabilir. Bu bilgiye ulaşıp DFA ile yolunuza devam edebilirsiniz. AFA yapmanız gerekmez. Kolay gelsin, Selamlar