Ders Detayı

Lisrel Kullanımı Eğitimi (Yapısal Eşitlik Modellemesi ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri)
4 Video, Ders Süresi: 60 gün

Dersler

Ders 1: Ölçek Geliştirme-Uyarlama Basamakları-1

Ders 2: Ölçek Geliştirme-Uyarlama Basamakları-2

Ders 3: Lisrel ve Birinci Düzey Doğrulayıcı Faktör Analizi- Yapısal Eşitlik

Ders 4: Lisrel ve İkinci Düzey Doğrulayıcı Faktör Analizi- Yapısal Eşitlik

 

Eğitimin İçeriği

Bu eğitim temelde Lisrel yazılımında birinci ve ikinci düzey doğrulayıcı  faktör analizi gibi uygulamaların nasıl adım adım yapılacağı, nasıl raporlanacağı, tez ve  makaleye nasıl aktarılacağı ile ilgilidir. Ölçek geliştiren ve doğrulayıcı faktör analizi yapmak isteyenler için uygundur.

#SPSS, #Ölçekgeliştirme #Lisrel #yapısaleşitlik

#İkinciDüzeyDoğrulayıcı #Faktöryapısı

#nicel #niceliksel #analiz #dogrulayıcıanaliz #FaktöraAnalizi

 

Eğitmen: Doç. Dr. İsmail SEÇER

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100  Memnuniyet ve İade garantisi

  

Eğitmen Hakkında:  Doç. Dr. İsmail SEÇER, Psikolojik Test Geliştirme ve Uyarlama Süreci, “SPSS ve LISREL ile Pratik Veri Analizi”  başta olmak üzere veri analizi, ölçek geliştirme  konusunda kitaplar yayınlamıştır. Halen Atatürk Üniversitesi’nde  görev yapan Dr. Seçer  SSCI indexli dergilerde birden fazla makale yayınlamıştır. Birçok projenin yürütülmesine imza atmış Dr. Seçer’in uzmanlık alanın eğitim, araştırma yöntemleri ve veri analizidir.

Fiyat:
199,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 4
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

H.A.

HOCAM MERHABA, ELİNİZE SAĞLIK. ÇOK ANLAŞILIR VE GÜZEL BİR ANLATIM ÜSLUBUNUZ VAR. BİLGİ EKSİKLİĞİMDEN OLSA GEREK ANLAYAMADIĞIM BİR NOKTAYI SORMAK İSTİYORUM: TR VE ING ÖLÇEK MADDE PUANLARINI KORELASYON ANALİZİNE TABİİ TUTARKEN TEK SORULUK BİR ÖLÇEĞİ Mİ BAZ ALDINIZ? YOKSA BİRDEN FAZLA SORUSU OLAN BİR ÖLÇEĞİN 1. MADDESİNE VERİLEN PUANLARI TOPLAYARAK MI TEK SÜTUNLUK BİR VERİ ELDE ETTİNİZ? ÖRNEĞİN, 7 SORULUK BİR ÖLÇEĞİN MADDE PUANLARINI ANALİZ EDERKEN 7 FARKLI PUAN DEĞERLERİ OLMASI GEREKMİYOR MUYDU? TEŞEKKÜR EDİYORUM.


Eğitmenin Cevabı (İSMAİL SEÇER)

Hüseyin bey merhaba. Öncelikle teşekkür ederim. Sanıım bir yanlış anlam var. Korelasyon analizi söz konusu değil ölçek geliştirme ve uyarlama süreçlerinde. İster uyarlama ister geliştirme olsun madde toplam korelasyon değerleri hesaplanır ancak bu işlem korelasyon analizi ile değil SPSS ekranında şu işlem adımları izlenir Analiz+scale+bivariate analysis. Bu kısma ölçek kaç maddeden oluşursa oluşsun bütün maddeler eklenir ve her bir maddenin ölçekte yer alan diğer maddeler ile uyum düzeyi hesaplanır. Ulaşılan değer .30 ve üzerinde ise o maddenin uyum düzeyi yeterli kabul edilir ve faktör analizine geçilir. Aksi durumda ise bir pilot uygulama daha yapmak gerekir ancak hemen öncesinde uzman görüşleri vb. alarak .30'un altında değere sahip olan maddeler ölçekten çıkartılı ki bu en son çözüm olmalı öncelikle madde daha iyi nasıl yazılabilir ya da daha iyi bir çevirisi olabilir mi diye bakılmalıdır. Düzeltmelerden sonra pilot uygulamaya geçip tekrar değerler incelenirsorun devam ediyorsa ilgili madde ölçekten çıkartılır sorun çözüldü ise faktör analizi için veri toplama ve analiz işlemleri yapılır. Umarım açıklamalarım yeterli olur. Problem devam ediyorsa yazın ben açıklamaya çalışayım. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Selamlar