Ders Detayı

SmartPLS ile Temel ve Üst Düzey Analizler Eğitimi
11 Video, Ders Süresi: 90 gün

Dersler

Ders 1: Tanıtım

Ders 2: Teorik Altyapı

Ders 3 : SmartPLS Programına Giriş

Ders 4: Yapısal Eşitlik Modeli Örnek 1 ve Analiz Sonuçlarının Raporlanması

Ders 5:  Yapısal Eşitlik Modeli Örnek 2

Ders 6:  Aracılık Etkisi Örnek 1

Ders 7: Aracılık Etkisi Örnek 2 ve Analiz Sonuçlarının Raporlanması

Ders 8: Düzenleyici Etki Örnek 1, 2 ve Analiz Sonuçlarının Raporlanması (Kategorik Değişken)

Ders 9: Düzenleyici Etki Örnek 3, 4 ve Analiz Sonuçlarının Raporlanması (Sürekli Değişken)

Ders 10: Üst Düzey Modeller Örnek 1 ve 2

Ders 11: Formatif Yapılar Örnek 1 ve 2

 

Eğitmen Hakkında:

Başkent Üniversitesi Kahramankazan Meslek Yüksekokulunda Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Kahramankazan Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölüm Başkanı ve İşletme Yönetimi Program başkanıdır.

Lisans eğitimini, 1984-1988 yıllarında Kara Harp Okulu’nda tamamlamıştır. Yönetim ve Organizasyon ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanlarında yüksek lisans, İşletme alanında doktora yapmıştır. 1989-2010 yılları arasında TSK’da çeşitli kademelerde görevlerde bulunmuştur. 2010-2014 yılları arasında da Kara Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Marka, marka yönetimi ve tüketici davranışları ile araştırma yöntemleri alanlarında bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

IBM İş Ortağı AIMS Akademiden, “AMOS ile Yapısal Eşitlik Modelleme”; “SPSS Statistics ile İstatiksel Analizler”, “SPSS Statistics ile Öngörüsel Modelleme”; “SPSS Statistics ile Segmentasyon” ve “SPSS Statistics ile Zaman Serileri Analizi” eğitimleri almıştır.

Başkent Üniversitesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Merkezi (BEDAM) bünyesinde; “SmartPLS ile Yapısal Eşitlik Modelleme”, “AMOS ile Yapısal Eşitlik Modelleme” ve “SPSS ile İstatistiksel Analizler” eğitimleri vermektedir.

“SmartPLS ile Yapısal Eşitlik Modellemesi” isimli kitabın yazarıdır.

 

Eğitmen:  Doç.Dr. Erkan YILDIZ

Katılım Belgesi: Evet

Durum :Tüm dersler Yüklendi

Garanti: % 100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
399,90 TL
Ders İzleme Süresi: 90 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 11
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

E.A.

ERKAN HOCAM MERHABALAR DERSLERİNİZİ ZEVKLE DİNLEDİM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ. ÇOK ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE ANLATMIŞSINIZ. BENİM BİR SORUM OLACAK. İNDİKATÖRLERİMİZ BİR TANE OLSA BİLE SMARTPLS YAPABİLİYORUZ. BÖYLE BİR DURUMDA REFLEKTİF OLARAK MI YOKSA FORMATİF OLARAK MI ANALİZİ YAPMAMIZ GEREKİYOR?


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, öncelikle olumlu görünüşünüz için teşekkür ederim. Eğer kullanacağınız tek soruyu bir akademik çalışmadan almışsanız o çalışmadaki sorunun yapısına göre karar vermelisiniz. Akademik çalışmada sorunun türü hakkında bilgi yoksa reflektif kabul etmek daha doğru olacaktır. Reflektif yapılar genellikle algı/tutum ölçmek için kullanılır, formatifler ise daha net bilgi ölçmek için kullanılır. Buna göre de karar verebilirsiniz. Kolaylık dilerim.


E.A.

ERKAN HOCAM MERHABALAR TEKRAR BİR SORUM OLACAK KUSURA BAKMAYIN. BENİM İNDİKATÖRLERİMİN HEPSİ REFLEKTİF ANCAK GİZİL YAPILARIMIN BAZILARI TEK BİR İNDİKATÖR İÇERİYOR. CONSİSTENT PLS BOOTSTRAPPİNG YAPTIĞIMDA HERHANGİ BİR P VALUE DEĞERLERİNİ VERMİYOR. ANCAK BOOTSTRAPPİNG YAPTIĞIMDA BANA SONUÇ VERİYOR VE SONUÇLARDA ASLINDA TAHMİN ETTİĞİM GİBİ ÇIKIYOR. BU ANALİZ SONUCUNU KULLANMAM DA HERHANGİ BİR SAKINCA VARMI? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz bu sizin hakkınız. Bootstrapping analizi bazen alt örneklem çekerken hataya düşüyor ve p değeri hesaplayamıyor. Tekrar tekrar deneyebilirsiniz. Hataya düşmesinin nedenini bulmak neredeyse imkansız. Alt örneklem sayısını düşürebilirsiniz oda başka bir çözüm. Yada sizin de yaptığınız gibi sadece bootstrapping yöntemini kullanmak. Bu konu biraz tartışmalı normalde yapılar reflektif olduğunda kullanılmaması gerekir, kitabımda da bu şekilde yazdım ama kullanan çok dolayısıyla sizde kullanabilirsiniz. Eğitim için puanlama yaparsanız sevinirim, kolaylıklar dilerim


E.A.

ERKAN HOCAM MERHABALAR CEVAPLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BAŞKA BİR SORUM DAHA OLACAK, DERSLERİ DİNLERKEN BELKİ KAÇIRMIŞ OLABİLİRİM. 3 FARKLI GRUBUM VAR VE BU GRUPLARDA İLİŞKİ ANALİZİ BAKMADAN ÖNCE BİRLEŞME VE AYRIŞMA GEÇERLİLİĞİ (CR, AVE, FAKTÖR YÜKLERİ V.B) GİBİ PARAMETRELERİ GRUP BAZINDA TEK TEK OLARAK MI BAKMAK LAZIM YOKSA TOPLU OLARAK BAKMAK YETERLİ OLURMU? KONUYLA YİNE İLGİLİ OLARAK SPSS DE FAKTÖR ANALİZİNİ YAPARKEN EN BAŞINDAN İTİBAREN GRUP BAZINDI BAKMAK DAHA MI DOĞRU OLUR? YOKSA TOPLU OLARAKMI? ÇÜNKÜ GRUP ÇALIŞMASI YAPTIĞIMDA SORUN YAŞIYORUM. AYRICA EĞİTİM İÇİN PUANLAMA YAPMAK İSTİYORUM ANCAK HERHANGİ BİR BUTON BULAMIYORUM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, grup farklarını göz ardı ederek tüm veri seti için iç tutarlık güvenirliği, birleşme ve ayrışma geçerliği, doğrusallık, faktörler için yeniden örnekleme yaptıktan sonra gruplara göre çoklu grup analizi yapmalısınız. SPSS içinde aynı şey geçerli önce geçerlik ve güvenirlik analizleri sonra gruplara göre fark analizleri. Ancak ölçek geliştirme çalışması yapıyorsanız ve farklı örneklemlerden veri toplamışsanız geçerlik ve güvenirlik analizlerini gruplara göre ayrı ayrı yapılmalısınız. Eğitimi puanlamak için ayeum a sorarsanız sevinirim.


E.K.

HOCAM MERHABA HİPOTEZ TESTLERİNE BAŞLADIĞIMDA ŞÖYLE BİR SORUNLA KARŞILAŞTIM İNGULAR MATRİX PROBLEM A SİNGULAR MATRİX İS A SQUARE MATRİX THAT DOES NOT HAVE A MATRİX İNVERSE. THİS İS A PROBLEM İN THE CALCULATİON OF REGRESSİON COEFFİCİENTS AND CORRELATİONS WHERE THE İNVERSE OF THE MATRİX PLAYS AN İMPORTANT ROLE. PROBLEM THERE CAN BE SEVERAL REASONS THAT SUCH A SİNGULAR MATRİX PROBLEM OCCURS DURİNG THE CALCULATİONS.POSSİBLE REASONS COULD BE 1.A VARİABLE THAT HAS ZERO VARİANCE, İ.E. İT CONTAİNS ONLY THE SAME VALUES FOR EACH CASE/OBSERVATİON. THİS CAN HAPPEN, FOR EXAMPLE, İF ONE USES A GROUPİNG VARİABLE İN THE PATH MODEL AND ESTİMATES THE GROUP MODELS. 2.EXTREME COLLİNEARİTY, FOR EXAMPLE, İF TWO VARİABLES ARE PERFECTLY COLLİNEAR (İ.E., THEY HAVE A CORRELATİON OF 1). 3.A SAMPLE SİZE THAT İS TOO SMALL. IF THERE ARE FEWER OBSERVATİONS THAN DEGREES OF FREEDOM THE MATRİX OF MOMENTS İS NOT İNVERTABLE. HOW TO SOLVE IT? IDENTİFY VARİABLES THAT MAY CAUSE THE PROBLEM AND REMOVE THEM FROM THE MODEL OR İNCREASE THE SAMPLE SİZE.


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, programın size ilettiği bu duruma sebep olabilecek 3 farklı durum var. Bu durumlardan birisi neden olabilir. Bunları kontrol ettiniz mi? Bunları kontrol edin, tekrar haberleşelim. Diğer mesajı yazarken kaç değişkeniniz var, değişkenler kaçar soruyla ölçüldü, kaç hipotez test ediyorsunuz, örneklem sayınız nedir, inner vıf katsayıları neler, bunları da yazarsanız sevinirim.