Ders Detayı

SmartPLS ile Temel ve Üst Düzey Analizler Eğitimi
11 Video, Ders Süresi: 90 gün

Dersler

Ders 1: Tanıtım

Ders 2: Teorik Altyapı

Ders 3 : SmartPLS Programına Giriş

Ders 4: Yapısal Eşitlik Modeli Örnek 1 ve Analiz Sonuçlarının Raporlanması

Ders 5:  Yapısal Eşitlik Modeli Örnek 2

Ders 6:  Aracılık Etkisi Örnek 1

Ders 7: Aracılık Etkisi Örnek 2 ve Analiz Sonuçlarının Raporlanması

Ders 8: Düzenleyici Etki Örnek 1, 2 ve Analiz Sonuçlarının Raporlanması (Kategorik Değişken)

Ders 9: Düzenleyici Etki Örnek 3, 4 ve Analiz Sonuçlarının Raporlanması (Sürekli Değişken)

Ders 10: Üst Düzey Modeller Örnek 1 ve 2

Ders 11: Formatif Yapılar Örnek 1 ve 2

 

Eğitmen Hakkında:

Başkent Üniversitesi Kahramankazan Meslek Yüksekokulunda Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Kahramankazan Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölüm Başkanı ve İşletme Yönetimi Program başkanıdır.

Lisans eğitimini, 1984-1988 yıllarında Kara Harp Okulu’nda tamamlamıştır. Yönetim ve Organizasyon ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanlarında yüksek lisans, İşletme alanında doktora yapmıştır. 1989-2010 yılları arasında TSK’da çeşitli kademelerde görevlerde bulunmuştur. 2010-2014 yılları arasında da Kara Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Marka, marka yönetimi ve tüketici davranışları ile araştırma yöntemleri alanlarında bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

IBM İş Ortağı AIMS Akademiden, “AMOS ile Yapısal Eşitlik Modelleme”; “SPSS Statistics ile İstatiksel Analizler”, “SPSS Statistics ile Öngörüsel Modelleme”; “SPSS Statistics ile Segmentasyon” ve “SPSS Statistics ile Zaman Serileri Analizi” eğitimleri almıştır.

Başkent Üniversitesi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Merkezi (BEDAM) bünyesinde; “SmartPLS ile Yapısal Eşitlik Modelleme”, “AMOS ile Yapısal Eşitlik Modelleme” ve “SPSS ile İstatistiksel Analizler” eğitimleri vermektedir.

“SmartPLS ile Yapısal Eşitlik Modellemesi” isimli kitabın yazarıdır.

 

Eğitmen:  Doç.Dr. Erkan YILDIZ

Katılım Belgesi: Evet

Durum :Tüm dersler Yüklendi

Garanti: % 100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
399,90 TL
Ders İzleme Süresi: 90 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 11
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

E.A.

ERKAN HOCAM MERHABALAR DERSLERİNİZİ ZEVKLE DİNLEDİM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ. ÇOK ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE ANLATMIŞSINIZ. BENİM BİR SORUM OLACAK. İNDİKATÖRLERİMİZ BİR TANE OLSA BİLE SMARTPLS YAPABİLİYORUZ. BÖYLE BİR DURUMDA REFLEKTİF OLARAK MI YOKSA FORMATİF OLARAK MI ANALİZİ YAPMAMIZ GEREKİYOR?


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, öncelikle olumlu görünüşünüz için teşekkür ederim. Eğer kullanacağınız tek soruyu bir akademik çalışmadan almışsanız o çalışmadaki sorunun yapısına göre karar vermelisiniz. Akademik çalışmada sorunun türü hakkında bilgi yoksa reflektif kabul etmek daha doğru olacaktır. Reflektif yapılar genellikle algı/tutum ölçmek için kullanılır, formatifler ise daha net bilgi ölçmek için kullanılır. Buna göre de karar verebilirsiniz. Kolaylık dilerim.


E.A.

ERKAN HOCAM MERHABALAR TEKRAR BİR SORUM OLACAK KUSURA BAKMAYIN. BENİM İNDİKATÖRLERİMİN HEPSİ REFLEKTİF ANCAK GİZİL YAPILARIMIN BAZILARI TEK BİR İNDİKATÖR İÇERİYOR. CONSİSTENT PLS BOOTSTRAPPİNG YAPTIĞIMDA HERHANGİ BİR P VALUE DEĞERLERİNİ VERMİYOR. ANCAK BOOTSTRAPPİNG YAPTIĞIMDA BANA SONUÇ VERİYOR VE SONUÇLARDA ASLINDA TAHMİN ETTİĞİM GİBİ ÇIKIYOR. BU ANALİZ SONUCUNU KULLANMAM DA HERHANGİ BİR SAKINCA VARMI? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz bu sizin hakkınız. Bootstrapping analizi bazen alt örneklem çekerken hataya düşüyor ve p değeri hesaplayamıyor. Tekrar tekrar deneyebilirsiniz. Hataya düşmesinin nedenini bulmak neredeyse imkansız. Alt örneklem sayısını düşürebilirsiniz oda başka bir çözüm. Yada sizin de yaptığınız gibi sadece bootstrapping yöntemini kullanmak. Bu konu biraz tartışmalı normalde yapılar reflektif olduğunda kullanılmaması gerekir, kitabımda da bu şekilde yazdım ama kullanan çok dolayısıyla sizde kullanabilirsiniz. Eğitim için puanlama yaparsanız sevinirim, kolaylıklar dilerim


E.A.

ERKAN HOCAM MERHABALAR CEVAPLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BAŞKA BİR SORUM DAHA OLACAK, DERSLERİ DİNLERKEN BELKİ KAÇIRMIŞ OLABİLİRİM. 3 FARKLI GRUBUM VAR VE BU GRUPLARDA İLİŞKİ ANALİZİ BAKMADAN ÖNCE BİRLEŞME VE AYRIŞMA GEÇERLİLİĞİ (CR, AVE, FAKTÖR YÜKLERİ V.B) GİBİ PARAMETRELERİ GRUP BAZINDA TEK TEK OLARAK MI BAKMAK LAZIM YOKSA TOPLU OLARAK BAKMAK YETERLİ OLURMU? KONUYLA YİNE İLGİLİ OLARAK SPSS DE FAKTÖR ANALİZİNİ YAPARKEN EN BAŞINDAN İTİBAREN GRUP BAZINDI BAKMAK DAHA MI DOĞRU OLUR? YOKSA TOPLU OLARAKMI? ÇÜNKÜ GRUP ÇALIŞMASI YAPTIĞIMDA SORUN YAŞIYORUM. AYRICA EĞİTİM İÇİN PUANLAMA YAPMAK İSTİYORUM ANCAK HERHANGİ BİR BUTON BULAMIYORUM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, grup farklarını göz ardı ederek tüm veri seti için iç tutarlık güvenirliği, birleşme ve ayrışma geçerliği, doğrusallık, faktörler için yeniden örnekleme yaptıktan sonra gruplara göre çoklu grup analizi yapmalısınız. SPSS içinde aynı şey geçerli önce geçerlik ve güvenirlik analizleri sonra gruplara göre fark analizleri. Ancak ölçek geliştirme çalışması yapıyorsanız ve farklı örneklemlerden veri toplamışsanız geçerlik ve güvenirlik analizlerini gruplara göre ayrı ayrı yapılmalısınız. Eğitimi puanlamak için ayeum a sorarsanız sevinirim.


E.K.

HOCAM MERHABA HİPOTEZ TESTLERİNE BAŞLADIĞIMDA ŞÖYLE BİR SORUNLA KARŞILAŞTIM İNGULAR MATRİX PROBLEM A SİNGULAR MATRİX İS A SQUARE MATRİX THAT DOES NOT HAVE A MATRİX İNVERSE. THİS İS A PROBLEM İN THE CALCULATİON OF REGRESSİON COEFFİCİENTS AND CORRELATİONS WHERE THE İNVERSE OF THE MATRİX PLAYS AN İMPORTANT ROLE. PROBLEM THERE CAN BE SEVERAL REASONS THAT SUCH A SİNGULAR MATRİX PROBLEM OCCURS DURİNG THE CALCULATİONS.POSSİBLE REASONS COULD BE 1.A VARİABLE THAT HAS ZERO VARİANCE, İ.E. İT CONTAİNS ONLY THE SAME VALUES FOR EACH CASE/OBSERVATİON. THİS CAN HAPPEN, FOR EXAMPLE, İF ONE USES A GROUPİNG VARİABLE İN THE PATH MODEL AND ESTİMATES THE GROUP MODELS. 2.EXTREME COLLİNEARİTY, FOR EXAMPLE, İF TWO VARİABLES ARE PERFECTLY COLLİNEAR (İ.E., THEY HAVE A CORRELATİON OF 1). 3.A SAMPLE SİZE THAT İS TOO SMALL. IF THERE ARE FEWER OBSERVATİONS THAN DEGREES OF FREEDOM THE MATRİX OF MOMENTS İS NOT İNVERTABLE. HOW TO SOLVE IT? IDENTİFY VARİABLES THAT MAY CAUSE THE PROBLEM AND REMOVE THEM FROM THE MODEL OR İNCREASE THE SAMPLE SİZE.


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, programın size ilettiği bu duruma sebep olabilecek 3 farklı durum var. Bu durumlardan birisi neden olabilir. Bunları kontrol ettiniz mi? Bunları kontrol edin, tekrar haberleşelim. Diğer mesajı yazarken kaç değişkeniniz var, değişkenler kaçar soruyla ölçüldü, kaç hipotez test ediyorsunuz, örneklem sayınız nedir, inner vıf katsayıları neler, bunları da yazarsanız sevinirim.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; AĞZINIZA SAĞLIK... SAYIN HOCAM; BİR BOYUTTAKİ MADDE SAYISI 2 İSE DE RHO_A KATSAYISINI MI HESAPLAYACAĞIZ? YANİ KISACA RHO_A KATSAYISI KAÇ MADDELİK BOYUTLAR İÇİN HESAPLANIR?SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba Hocam, rho_A katsayısını tek maddeyle ölçtüğümüz yapılarda kullanmak daha doğrudur. Kolaylıklar dilerim.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL VE ÇOK İSTİFADELİ BİR EĞİTİM OLUYOR. SAYIN HOCAM; EĞİTİMLERİ DAHA VERİMLİ GEÇMESİ AÇISINDAN VERİLERİNİZİ, SLAYTINIZI VE RAPOR ÖRNEKLERİNİ DE PAYLAŞMA DURUMUNUZ VAR MI?SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Hocam Merhaba, Seçkin Yayıncılığının web sitesinde SmartPLS ile Yapısal Eşitlik Modellemesi kitabımın veri setleri var onları kullanabilirsiniz. Pandemi öncesi yüz yüze şimdi de online eğitimler verdiğim için yansıları ve rapor örneklerini orada kullanıyorum. Kolaylıklar dilerim.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; GEÇERLİK VE GÜVENİRLİK YAPTIĞIMIZDA BAZEN 12 MADDELİK ÖLÇEĞİN ÖRNEĞİN 4 MADDESİ SİLİNİYOR VEYA DAHA FAZLA MADDESİ SİLİNEBİLİYOR. AYNI ZAMANDA ÖLÇEK BAŞKASI TARAFINDAN GELİŞTİRİLDİĞİ İÇİN BİZİM VERİLERİMİZDE ÖLÇEĞİN YAPISI DEĞİŞİYOR. BU DURUMDA ÖLÇEĞİ BİZİM VERİLERDEKİ HALİYLE KULLANDIĞIMIZDA ÖLÇEĞİN ORİJİNALİ DEĞİŞMİŞ OLMUYOR. BU DURUM ÖLÇEK ASLINA ZARAR VERİP ETİK AÇIDAN ÖLÇEĞİN GELİŞTİRENDEN İZİN ALMAYI GEREKTİRMEZ Mİ? ÇÜNKÜ BİZ BİR ÖLÇEKTEN MADDE ÇIKARIYORUZ BU DA ÖLÇEĞİN TÜMÜYLE YAPISININ DEĞİŞMESİNE NEDEN OLABİLİYOR. İSTATİSTİKSEL AÇIDAN SANKİ MADDE ÇIKARARAK YENİ BİR ÖLÇEK GELİŞTİRİYORMUŞUZ GİBİ OLMUYOR MU? BU DURUMUN ETİK VE İSTATİKSEL AÇIDAN SORUN OLUP OLMADIĞI KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Hocam Merhaba, ölçek için izin almanıza gerek yok ancak çalışmanızda ölçeği kimden aldığınızı yazıp kaynak göstermek zorundasınız. Veri toplamadan önce soru eklemek, soru çıkarmak, soruların anlamını değiştirecek şekilde sorularda değişiklik yapmak ölçeğin yapısını bozar ve keşfedici faktör analizi yapmaya gerek olur. Ölçeği hiçbir şey değiştirmeden kullanıyorsanız yada soruların anlamını bozmayacak değişiklikler yapıyorsanız keşfedici faktör analizi yapmaya gerek kalmaz doğrulayıcı faktör analizi yapmak yeterli olur. Geçerlik ölçebilme derecesi demektir, ölçekten soru çıkarmak zorunda kalmanız veri setinizin ölçmeye çalıştığınız yapıyı tam anlamıyla ölçmediği anlamına gelir. Bu nedenle soru çıkararak veri setinin geçerliğini sağlarız. Burada önemli olan kaç soru çıkarmak zorunda kaldığınızdır. Sizden önce ölçeği kullanan bilimsel çalışmalara bakarak kaç soru ve hangi soruların çıkarak geçerlilik sağlandığını kontrol etmeniz gerekir. 12 maddeden siz 4 soru çıkararak geçerlilik sağlıyorsanız literatürde de buna benzer sonuçlar bulmalısınız. 12 maddeden 8 soru çıkarıyorsanız literatürde 4-5 soru çıkararak geçerlik sağlanmışsa veri setinizde problem var demektir. Evren-örneklem hatası yapmış olabilirsiniz, soruları denekler anlamamış olabilir, soruları dikkatli okumamış olabilirler vb. bir sürü neden olabilir. Kolaylıklar dilerim.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL VE YALIN BİR ŞEKİLDE BİR ANLATIMINIZ VAR....AĞZINIZA SAĞLIK... SAYIN HOCAM; SMART PLS KİTABINIZDA SADECE YEM ANALİZLERİNE İLİŞKİN ÖRNEK RAPORLAMA VAR. KURSTA ANLATTIĞINIZ (KİTABINIZDA 4.,5.,6. VE 7. BÖLÜMLER) ARACI, DÜZENLEYİCİ, ÜST DÜZEY VE FORMATİF YAPILARA AİT ÖRNEK RAPORLAMAYA KİTABINIZDA BULAMADIM...EĞER SİZİN İÇİN DE UYGUNSA ÖRNEK OLMASI AÇISINDAN VE KURSTAN DAHA ÇOK İSTİFADE ETMEK AMACIYLA BU KURSTA ANLATTIĞINIZ TÜM KONULARA İLİŞKİN ÖRNEK BİLİMSEL RAPOR ÖRNEKLERİNİ PAYLAŞMANIZ VEYA E MAİL OLARAK YOLLAMANIZ (SAHİCİ1980@GMAİL.COM) MÜMKÜN MÜ? SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Mail atıcam size.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; KATEGORİK DEĞİŞKENLERDE EĞİM ANALİZİ GRAFİĞİNİ NASIL ÇİZECEĞİZ?SMART PLS EĞİM ANALİZİNİ KENDİSİ ÜRETEBİLİYOR MU?SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, kategorik değişkenle düzenleyici etki analizinde eğim grafiği kullanmıyoruz.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; YEM, ARACI VE DÜZENLEYİCİ ETKİ ANALİZLERİ GİBİ İLERİ İSTATİSTİK MODELLERİ AMOS VEYA DİĞER PAROGRAMLARDA DA İNCELEDİĞİMİZDE SMART PLS PROGRAMIYLA AYNI SONUCU VERİR, DEĞİL Mİ?SMART PLS NİN ÖRNEĞİN AMOS VEYA LİSREL GİBİ DİĞER PROGRMALARA GÖRE FARKI VEYA ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?ÖRNEĞİN BİR MODEL HEM AMOS HEM DE SMART PLS DE YAPILABİLİYORSA HANGİ PROGRAMI TERCİH ETMEK DAHA İYİ OLUR?SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, AMOS ve Lisrel kovaryans temelli SmartPLS ise varyans temelli çalışan programlar. İstatistiksel yaklaşımları farklı olduğu için birbirlerine üstünlükleri yok. Temel farkları AMOS, Lisrel parametrik analiz yaparken SmartPLS non parametrik analiz yapıyor olmaları. Yapılan birçok simülasyon çalışmalarında birbirlerine yakın sonuçlar ürettikleri tespit edilmiş. SmartPLS nin avantajı SPSS olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor olması. AMOS un hesaplamadığı Cronbach Alfa, CR, AVE, HTMT gibi katsayıları hesaplaması, düzenleyici etki analizlerinde eğim grafiklerini çizebilmesi. Ayrıca SmartPLS nin ara yüzü çok daha kullanılışlı ve kolay. Kolaylıklar dilerim.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; NORMAL DAĞILIM GÖSTERMEYEN BİR VERİYİ AMOS VEYA LİSRELLE YAPAMAYIZ. ANCAK NORMAL DAĞILIM GÖSTERSİN VEYA GÖSTERMESİN (PARAMETRİK VEYA NON PARAMETRİK) BİR VERİYİ İSE SMARTLA ANALİZ EDEBİLİRİZ.YANİ SMART PROGRAMI HEM PARAMETRİK HEM DE NON PARAMETRİK İÇİN UYGUNKEN; AMOS VEYA LİSREL SADECE PARAMETRİK (NORMAL DAĞILIM OLANLAR) İÇİN UYGUNDUR...BU SÖYLEDİKLERİM DOĞRU MU SAYIN HOCAM? SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Hocam Merhaba, normallik biraz tartışmalı bir konu. Normalliğe bakmanın farklı yolları var. Örneğin basıklık ve çarpıklığa göre normalliğe bakacaksanız, bazı kaynaklar -1 ile +1 arasında ise basıklık ve çarpıklık değerleri normal dağılım var diyorlar ama bazı kaynaklarda -2 ile +2 hatta bazı kaynaklarda da -3 ile +3 diyenlerde var. Hangisini baz alacaksınız? Araştırma yöntemleri kitaplarında merkezi limit teoremi anlatılır. Bu teoreme göre veri sayısı 30 un üstüne çıktığında verilerin normal dağıldığı varsayılır der. Likert tarzlı ölçeklerle hele hele 5 li likert tarzı ölçeklerle normal dağılımı yakalamak biraz zor. Onun için kullanılacak programın hangisi olduğundan ziyade programı doğru kullanmak, çıktıları doğru bir şekilde okuyup raporlamak çok daha önemli bence. SmartPLS programı hem ara yüzünün kullanılışlı olması hem de birçok katsayıyı hesaplayabiliyor olması nedeniyle tercih ediyorum.


H.M.Y.

ERKAN HOCAM MERHABA, ÖNCELİKLE ELİNİZE SAĞLIK. OLDUKÇA FAYDALI VE DOLU BİR EĞİTİM PAKETİ HAZIRLAMIŞSINIZ. BENİM SİZE SORMAK İSTEDİĞİM BİR SORU VAR: 5 BOYUTLU BİR EGZOJEN DEĞİŞKEN, 3 BOYUTLU ENDOJEN DEĞİŞKEN VE TEK BOYUTLU BİR ARACI DEĞİŞKENİMİN OLDUĞU BİR ARAŞTIRMA MODELİ KURMAK İSTİYORUM. MODELDE İKİNCİ DÜZEY DEĞİŞKENLER OLUŞTURUP HEM İKİNCİ DÜZEY EGZOJEN DEĞİŞKEN VE ENDOJEN DEĞİŞKENLER İLE ARACI DEĞİŞKENLER ARASINDA HEM DE BİRİNCİ DÜZEY EGZOJEN(5 BOYUT) VE BİRİNCİ DÜZEY ENDOJEN(3 BOYUT) DEĞİŞKENLERİ ARASINDA HİPOTEZLER KURABİLİR MİYİM. AMACIM ARACI DEĞİŞKEN OLMADAN BİRİNCİ DÜZEYLER ARASINDAKİ BAĞIMLI VE BAĞIMSIZ DEĞİŞKEN İLİŞKİLERİNİ İNCELEMEK VE ARACI DEĞİŞKEN İLİŞKİSİNDE SADECE İKİNCİ DÜZEY DEĞİŞKENLERİN ANALİZİNİ İNCELEMEK. BU SAYEDE 10. DERSTE ANLATTIĞINIZ GİBİ ARACI DEĞİŞKEN ŞARTLARINDA(BARON VE KENNY) 45 AYRI KOŞULU KONTROL ETMEK YERİNE 3 ŞARTI KONTROL ETMEM MÜMKÜN MÜ? DETAYLI VE UZUN BİR SORU OLDU. ZAMANINIZI ALDIĞIM İÇİN KUSURA BAKMAYIN LÜTFEN.


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, ikici düzey modelleme ile çok boyutlu yapıları tek boyuta indirgemek mümkün ancak bunu açıklamak için teorik gerekçeye ihtiyacınız olur. Çünkü 5 ve 3 boyutlu yapıları neden tek boyuta indirgediğiniz sorulabilir. İkinci düzey modelleme doğrusallık problemi olduğunda ve/veya ilişki katsayılarını azaltmak istenildiğinde kullanılması daha doğru olacaktır. Aracı değişkeniniz çok boyutlu olsaydı, aracı etkide ilişki katsayılarını azaltmak belki bir gerçek olabilirdi ancak sizde aracı değişken tek boyutlu. Bence ikinci düzey kullanmayın, belirttiğiniz yapılarla smartpls de analizleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.


H.M.Y.

HOCAM TEKRAR MERHABA, ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM. BİR SORU DAHA SORMAK İSTİYORUM. MODELDE BİR BAĞIMSIZ(5 BOYUTLU) BİR BAĞIMLI(3 BOYUTLU) VE BİR ARACI DEĞİŞKEN BULUNUYOR. İLAVE OLARAK 72 İFADE BULUNUYOR(BUNLARDAN 18 TANESİ BAĞIMSIZ DEĞİŞKEN ALT BOYUTLARINDA, 50 TANESİ BAĞIMLI DEĞİŞKEN ALT BOYUTLARINDA VE 4 TANESİ DE ARACI DEĞİŞKENDE OLACAK ŞEKİLDE). BU DURUMDA DA ANALİZLERİ RAHATLIKLA YAPABİLİR MİYİM YANİ İNDİKATÖR SAYISININ FAZLA OLMASI BİR PROBLEM YAŞATIR MI SİZE GÖRE? TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA


Eğitmenin Cevabı (ERKAN YILDIZ)

Merhaba, soru sayısının fazla olması bir problem değil. Soruları gizil yapıların altına gizlerseniz model alanınızın daha sade bir görüntüsü olur.