Ders Detayı

İleri Nvivo Kullanımı ve Nitel Veri Analizi
14 Video, Ders Süresi: 45 gün 5,0

Temel Düzeyde Nitel Araştırma ve Nvivo Bilenler İçindir.

 

Dersler

Ders 1: Metin Sorgulaması

Ders 2: Sözcük Sıklılığı Sorgulaması

Ders 3: Matris ve Crosstab

Ders 4: Kodlama, Bileşik ve grup Sorgulama

Ders 5: Kodlama Karşılaştırma Sorgulaması (Kodlayıcı Uyumu)

Ders 6: Çerçeve matrisi

Ders 7: Sorgulama Sihirbazını Kullanma

Ders 8: Video, ses ve görseller ile çalışma

Ders 9:  Görselleştirmeler (Grafikler)

Ders 10: Görselleştirmeler (Haritalar)

Ders 11: Diyagramlar

Ders 12: İlişkiler

Ders 13: Setler ve arama klasörleri

Ders 14: Projeleri Birleştirme ve Proje Unsurlarını İçe-Aktarma

 

Not: Bu ders toplam 170 dk'dır.

 

Eğitmen Hakkında: Dr. Öğretim Üyesi Arif BAKLA “Nvivo İle Nitel Veri Analizi” adlı kitabın yazarıdır. Ayrıca Nitel Araştırma Yöntemleri ve Nitel Araştırma ve Değerlendirme Yöntemleri isimli çeviri kitaplarda bölüm çevirisi yapmıştır.  Alan ile ilgili birçok kitap bölümü bulunmaktadır. Yüksek lisans ve doktorasını Hacettepe Üniversitesinde tamamlamıştır. Nvivo kullanımı ve eğitimi konusunda ülkemizin önde gelen isimlerindendir.  NVivo ve Nitel veri analizi konusunda birçok eğitim vermiş olan Dr. BAKLA, aynı zamanda IF değeri 2’den büyük 5 SSCI indexli makalenin yazarıdır.  EndNote gibi atıf referans programlarını iyi derece kullanmaktadır.  

 

Eğitmen: Dr. Öğretim Üyesi Arif BAKLA 

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma ve datalar üzerinde çalışma imkanı

Fiyat:
299,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 14
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 1 Kişi Oyladı (100/100)

1 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

E.V.

İŞLEMİ NASIL GERİ ALIYORUZ


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba Emine hocam, NVivo'da hangi işlemi geri aldığınıza bağlı genelde. Ama birçok durumda hızlı erişim çubuğundaki geri al butonunu kullanabiliriz. Kodlamada sağ tık menüsünden "kodlamayı kaldır" seçeneği kullanılabilir. İleri alma ise yoktur. Verileri kaydettiğiniz zaman geri alma işlemi yapılamaz. Kolay gelsin.


N.A.

NVİVO12 ÇERÇEVE MATRİSİ DIŞA AKTARILABİLİR Mİ?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Evet hocam. Framework matrixler klasörüne girdikten ve ilgili matrisi seçtikten sonra veri (Data) sekmesinden dışa aktar (Export) grubuna tılayarak yapıyorsunuz. Sağ tık menüsü de çalışmaktadır. İyi çalışmalar.


N.A.

MERHABA, ÖNCELİKLE EĞİTİMLERİNİZDEN ÇOK FAYDALANDIĞIMI BELİRTMEK İSTERİM. İKİ SORUM VAR: 1. TEK KULLANICILI BİR PROJEDE, BİR PDF DOSYASINI (KULLANICI UYUMU SORGUSU İÇİN) İKİNCİ KODLAYICI TARAFINDAN YAPILAN KODLAMALARDAN NASIL ARINDIRABİLİRİZ? 2. PDF AĞIRLIKLI BİR PROJEDE (YİNE KULLANICI UYUM SORGUSU İÇİN) VERİLERİN %10 UNU ALDIĞIMIZDAN NASIL EMİN OLABİLİRİZ? NVİVO'DA BUNUN BİR YOLU VAR MI HOCAM? TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Hocam merhaba. 1. Kullanıcı uyumu sorgusunda 2. kodlayıcıyı çıkarırsanız kullanıcı uyumunu hesaplayamazsınız. Kodlamaları doğrundan bir çıkarma yolu yok. Kodlama çizgilerinden takip edebilirsiniz. 3 veya daha fazla kodlayıcı varsa o durumda sadece 2 tanesini seçersiniz 3.yü bırakırsınız (Kodlama karşılaştırma sorgulaması diyalog kutusunu kullanarak). 2. Herbir noda kodlanmış kısımların yüzdesi gözükmektedir. O yüzdelere bakarak hesaplayabilirsiniz. Ama o yüzdeler sadece ilgili kaynak için geçerlidir. Herbirini ayrı ayrı hesaplamanız gerekir. Sayfa bazında düşünebilirsiniz. (Tüm kaynak sayfa sayısı/10= kodlamanız gereken sayfa sayısı). Bunu sözcük olarak düşünmeniz şart değil. %10 kaba bir rakam zaten. Alternatif olarak başka bir program ile pdflerin kelimlerini saydırabilirsiniz ve istediğiniz kadarını nvivoda kodlayabilirsiniz.


Z.N.G.

HOCAM EMEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. SORULARIM VAR TÜMÜNÜ NOT ALARAK İZLEDİM. CEVAPLANDIRIRSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM. 1- PROJEYİ YEDEKLERKEN, PROJE İÇİNE (MEGABAYTI ÇOK YÜKSEK OLMASIN DİYE) GÖMMEDİĞİMİZ, VİDEO, WORD, PDF METİNLERİNİ, PROJEYİ KAYDETTİK. BELİRTTİĞİM METİNLER KLASÖRDE, NASIL OLUYOR.. İÇİNE GÖMMEK Mİ LAZIM MUTLAKA... YADA YEDEKLEDİK İLGİLİ DOSYALARIDA FLASHA ALIP DİĞER BİLGİSAYARA KOPYALADIK.... PROJEYİ TAM AÇARMI...? 2- PROJE DOSYASI GOOGLE DRİVE VEYA YANDEKSE YEDEKLESEK OLURMU HASAR ALIRMI ? 3- MESELA PDF MAKALE İÇİNİ KODLADIK.. İLGİLİ KODU YERİ WODE ALIP YAPIŞTIRDIK... REFERANS (KAYNAKÇA BİLGİSİNİ, YAZILACAK BİR YER VARMI PNVİVO DA, ONU DA OTOMATİK ALIP KOPYALASIN... ) HER SEFERİNDE BUNUN AKNAĞI NEYDİ (ATIFI) BEN KENDİMMİ BAKIP HEP EKLEYECEĞİM... OTOMATİĞİ VARMI 4- BÜTÜN VİDEOLARI İZLEDİM... MAKALEYİ OLUŞTURUKEN NVİVODA YAPILAN ÇALIŞMALARI NASIL ORAYA AKTARACAĞIM... BUNLA İLGİLİ DERSLER EKLENECEKMİ TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba Zehra Hocam, 1. Bu tür durumlarda projeyi kaydettiğimiz klasörün içinde "Externals" diye bir klasör açıp dış kaynakları oraya koyar ve daha sonra flash'a atarken bir üst klasörü (NVivo projesinin de içinde bulunduğu klasörü) atarsak çalışır. Eğer proje flash'a kaydedilir ve dış kaynaklar bilgisayarın bir yerinde kalırsa ve flashdrive başka bir bilgisayara takılırsa çalışmaz (dış kaynaklar). Ama projenin kendisi açılır. Yani dış kaynaklara ulaşması lazım projenin. 2. NVivo'nun kendi sitesinde de projenin bulut yazılımlarında saklanması önerilmemektedir. Çünkü bulut yazılımları dosyaları kendi ortamına uydurmak için bazı değişikliklere tabi tutabilir bu da dosyanın bozulmasına sebep olabilir. İlla yapacaksanız başka bir yerde (bilgisayarda veya hard drive da) bir yedeği daha olsun. 3. NVivo bir kaynakça yazılımı gibi çalışmamaktadır. Bunun için başka bir program kullanmalısınız (Endnote, Refworks, Mendeley vb.). Ben size Endnoteweb'i öneriyorum. Ayeum'da eğitimi de var. Ama ben eğitimi olduğu için değil gerçekten güzel olduğu için öneriyorum. :) Ücretsiz. Online saklıyor kaynakları vb. 4. Bu söylediğiniz nitel verilerin raporlanması konusuna girmektedir. Şu anda Nitel araştırmalar eğitimi çekiyorum. Orada kısmen bahsedilecektir. Teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.


E.A.

ARİF HOCAM MERHABALAR VİDEOLARINIZ BİZİM İÇİN ÇOK FAYDALI OLDU. ÇOK TEŞEKÜR EDERİZ. BENİM GENEL BİR SORUM OLACAK NVİVO, ATLAS.Tİ, MAXQDA VE MENDELEY GİBİ PROGRAMLAR BİRBİRLERİNİN YERİNE NE KADAR KULLANILABİLİR. BUNLARDAN HANGİSİ ÇOK DAHA İŞİMİZE YARAR?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Enes hocam merhaba. Öncelikle derslerden faydalandığınıza sevindim. Hocam genellikle kullanılabilir. Bunun yanında her grupta bir lider olduğunu düşünüyorum. Örneğin nitel veri analizinde NVivo. Bibliyografya yönetimi yazılımında Endnote. Ancak her bir programın kendine göre artıları eksileri vardır. keşfetmek gerek