Ders Detayı

İktisat-İşletme Alanında SCI-SSCI Makale Yazma Stratejileri ve Akademik Yazma Eğitimi
7 Video, Ders Süresi: 90 gün

 Dersler 

Ders 1: Konu Seçimi ve Araştırma Amacını belirleme stratejileri

Ders 2: Araştırma Tasarımı

Ders 3: Özet Nasıl Yazılır?

Ders 4: Etkili Giriş Bölümü yazma

Ders 5: Hipotez Temellendirme

Ders 6: Metodoloji ve Bulguların Raporlanması

Ders 7:Sonuçların Raporlanması

 

Eğitmen: Doç. Dr. Bora YILDIZ

Katılım Belgesi: Evet

Durum:  Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma ve imkanı

Fiyat:
299,90 TL
Ders İzleme Süresi: 90 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 7
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

M.G.

HOCAM MERHABA ; BİR SCI VEYA SSCI DERGİYE MAKALE GÖNDERME VE MAKALE GÖNDERİRKEN NELERE DİKKAT ETMEMİZ, YAZARLAR İÇİN AUTHOR GUİDE KISMINDA NELERE ÇOK DİKKAT ETMEMİZ GEREKTİĞİNİ, EDİTÖRLER İLE İLETİŞİM ÖRNEKLERİ SÜREÇLERİNİ İÇEREN BİR VİDEO ÇEKEBİLİRMİSİNİZ ? EVDE KALDIĞIMIZ BU GÜNLERDE OLDUKÇA İYİ OLUR HEM DE EĞİTİMİN BAŞLIĞINDA GEÇEN SCI VEYA SSCI DERGİ KISMI DA EĞİTİMİN İÇİNE GİRMİŞ OLUR SAYIN HOCAM. EMEKLERİNİZ VE İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA,


Eğitmenin Cevabı (BORA YILDIZ)

Merhaba Murat bey, Söylediğiniz hususlardaki bilgilere deneyimlerim kapsamında videolarda bahsetmeye çalıştım. Ancak editörle iletişim konusunda net bir şey söylemek malesef zor. Konunuzun önemini ve araştırmanızın dergi ile olan ilişkisini anlatan bir Cover Letter yazabilirsiniz. Dolayısıyla oldukça değişik parametreler ve kişisel konuları içeren bu konuda net bir video yorumu yapmam doğru olmayacaktır. Başka bir ifadeyle subjetiflikyten olabildiğince uzaklaşma gayretiyle bu durumu biraz tecrübe ederek yaşamanızı önermekteyim. Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.


S.A.

MERHABA, LİTERATÜRDE AŞIRI OLGUNLUĞA ULAŞMIŞ KONUYU NASIL ANLARIM? DİĞER BİR İFADEYLE WEB OF SCİENCE DE TARAMA SONUCUNDA İLGİLENDİĞİM KONUNUN, YAKLAŞIK HANGİ SAYIDA OLMASI GEREKLİDİR Kİ OLGUNLUK UZAĞINA DÜŞMEYEYİM? TEŞEKKÜR EDERİM


Eğitmenin Cevabı (BORA YILDIZ)

Merhaba, İlgilendiğiniz konunun aşırı olgunluğa ulaşmasıyla ilgili spesifik bir rakamdan söz etmek çok doğru olmayacaktır. Ancak çeşitli göstergelerden bunu anlayabiliriz. Bunlar kısaca şöyledir; 1) Araştırdığınız konuyla ilgili çok sayıda makale olmaması (çok sayıdan kasıt kısa zamanda literatüre hakim olamayacak sayıda çalışma olması) 2) İncelediğiniz konuyla ilgili gerek "google scholar" gerekse "web of science" veri tabanlarında çok az sayıda çalışma olmasıdır. Örnek; eğer incelediğiniz konuyla ilgili literatürde en fazla 50 çalışma varsa yeterince olgunlaşmamış bir alanda çalışıyorsunuz demektir. Özetle, çalışmak istediğiniz alana hakimiyetiniz aylar sürecekse başka bir ifadeyle konuyla ilgili makaleler aşırı fazla ise olgunlaşmış bir alanda çalışma yapmaya çalışıyorsunuz demektir. Önemli olan burada şu hususu gözden kaçırmamak; olgunlaşmış alanlarda da çok iyi yayınlar yapabilirsiniz. Ancak olgunlaşmamış alanlarda daha fazla boşluk olacağından bu tip araştırma alanlarında kısa bir zaman sonrasında verimli olmanız daha muhtemeldir diyebiliriz.


İ.C.

SAYIN HOCAM, DEĞERLİ KATKILARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. GERÇEKTEN SON VİDEOYA KADAR KEYİFLE DİNLEDİM VE BİRÇOK NOT ALDIM. NAÇİZANE KÜÇÜK BİR ÖNERİM OLABİLİR. EĞİTİM BOYUNCA VERİLEN ÖRNEKLE VE BİRÇOK BAŞLIKTA AĞIRLIKLI BİRİNCİL VERİLER İLE ÇALIŞILAN YÖNTEMLER ÜZERİNE KURGUNUZU YAPMIŞSINIZ. YANİ DAHA ÇOK İŞLETME BÖLÜMÜ ARAŞTIRMACILARININ KULLANDIĞI ANKET YÖNTEMLERİ ÜZERİNE ANLATIMLAR VE ÖRNEKLER MEVCUT. İKTİSAT ALANI İLE İLGİLİ UYARILAR VE ÖNERİLER BİRAZ EKSİK KALMIŞ GİBİ GELDİ. AMA GENEL OLARAK MANTIKSAL ÇERÇEVE VE FARKINDALIK OLUŞTURMA KONUSUNDA ÇOK FAYDALANDIK. EMEĞİNİZE SAĞLIK HOCAM..


Eğitmenin Cevabı (BORA YILDIZ)

Merhaba İbrahim bey, Değerli görüşleriniz ve önerileriniz için teşekür ederim. Videolar faydalı olduysa ne mutlu. Açıkçası değindiğiniz hususta haklısınız. Yönetim ve strateji uzmanı olduğumdan ötürü örneklemeler daha çok işletme ağırlıklı oldu. Ancak genel olarak işeltme ve iktisat alanındaki prestijli dergilerde yayınlanan makalelerde dikkat edilen hususları bir alana spesifik olmadan genel bir çerçevede sunmaya çalıştım. Dolayısıyla verilen örnekler konuları biraz daha somutlaştırmak adına yapılmakla beraber çalışılacak alanlara ilişkin bir öneri içermemektedir. Verilerle ilgili hususa gelince videolarda herhengi bir analiz yönteminin nasıl yapıldığına ilişkin bilgi sunulmadığından birilcil ya da ikincil veri ayrımına girilmemiştir. Burada daha çok makaledeki özgünlük hususuna değinilmiş, bölüm başlıkları altında ne tür veriler verilmeli sorusu yanıtlanmaya çalışılmış ve genel olarak süreç içerisindeki zorluklar ve bu zorluklarla nasıl baş edilebilir stratejileri sunulmaya çalışılmıştır. Tekrar ilginiz ve katkılarınız için teşekkür eder, çalışmlarınızda kolaylıklar dilerim.