Ders Detayı

İçerik Analizi (Sosyal Bilimler ve İletişim Bilimleri İçin A'dan Z'ye Tüm Yönleriyle)
15 Video, Ders Süresi: 90 gün

Dersler

Ders 1: İçerik Analizi Tanıtım

Ders 2: Temel Araştırma Bilgisi: Temel Konular 1

Ders 3: Temel Araştırma Bilgisi: Temel Konular 1

Ders 4: Temel İletişim Kuramları Bilgisi

Ders 5: İçerik Analizine Giriş

Ders 6: İçerik Analizinde Çıkarım Olanakları

Ders 7: İçerik Analizinde Evren ve Örneklem

Ders 8: İçerik Analizi Uygulama Basamakları

Ders 9: Örnek İçerik Analizi Uygulaması 1: Gazete, dergi, televizyon ve İnternet sitelerinin analizi

Ders 10: Örnek İçerik Analizi Uygulamaları: Özelleştirme, cinayet, trafik, deprem ve dergi haberleri

Ders 11: Örnek İçerik Analizi Uygulamaları 3: İletişim merkezi başvuruları, eğitim semineri kitapları, Türkiye imajı ve karikatürlere yönelik içerik analizi çalışmaları

Ders 12: Excel'de Kodlama Yapma: Kodlama Formları, Kodlama Rehberi

Ders 13: Excel'den SPSS’e: Kodlama Formları, Veri Aktarımı Rehberi

Ders 14: SPSS Uygulamaları: Veri Girişi, Analiz ve Tablolar

Ders 15: Nitel İçerik Analizi Süreci

Gerek sosyal bilimler ve gerekse iletişim bilimleri alanında son yıllarda en çok kullanılan araştırma yönteminin içerik analizi (içerik çözümlemesi) olduğu söylenebilir. Ancak bir çalışmanın adının içerik analizi olması o çalışmayı içerik analizi uygulaması olarak kabul etmek için yeterli olmayabilir. Bu eğitimde farklı araştırmalarda farklı biçimlerde tanımlandığı ve uygulandığı görülen içerik analizinin ne olup ne olmadığı sorusuna yanıt verilerek klasik içerik analizi uygulamalarının aşamaları oldukça pratik ve özet bir anlatımla açıklanacaktır. Eğitimde kullanılan örnek içerik analizi uygulamaları ülkemizin en kapsamlı araştırma projelerinden birinde kullanılan içerik analizi uygulamasını da içermektedir. İçerik analizinin kaynak, ileti, ortam ve hedef kitleye dönük çıkarım olanaklarının açıklandığı eğitim kapsamında medya, habercilik, kitap içerikleri, karikatürler gibi farklı alanlarda uygulanmış içerik analizi çalışmalarından örnekler verilecektir. Son zamanlarda dikkati çeken "nitel içerik analizi" konusu da dersin sonunda klasik uygulamalardan farklı olarak açıklığa kavuşturulacaktır. Ders kapsamında içerik analizi kodlamasının elle kodlama, Excel ve SPSS programlarıyla uygulanması hakkında da açıklamalara yer verilerek araştırmacıların hangi işlemleri nasıl yapacakları programlar üzerinden adam adım açıklanacaktır. Bu eğitim sayesinde araştırmacıların oldukça pratik bir şekilde içerik analizi uygulamasını başarıyla tamamlamasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Eğitmen Hakkkında: Samsun/Terme’de 1972’de doğan Erkan Yüksel, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basım ve Yayımcılık Bölümü mezunudur. Yüksek lisans ve doktora eğitimini ekonomi haberciliği ve gündem belirleme kuramı üzerine tamamlamıştır. 1995’de Selçuk Üniversitesi’ne araştırma görevlisi atanan Yüksel, 1998’de Anadolu Üniversitesi’ne geçmiş, 2000’de yardımcı doçent, 2004’de doçent ve 2010’da profesör unvanlarını almıştır. 2002 yılında University of Texas at Austin’de misafir öğretim üyesi olarak bulunan Yüksel, 2003-2004 öğretim yılında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Gazetecilik Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2012 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi Basın ve Yayın Bölümü Başkanı olarak görev yapmaktadır. Araştırma Yöntemleri, İçerik Çözümlemesi, Proje Yönetimi, Haber Yazma Teknikleri, Ekonomi Haberciliği ve Etkili İletişim Teknikleri gibi dersleri yürüten Yüksel, iletişim becerileri ve sağlık kurumlarında iletişim konularında eğitimler vermektedir.

Eğitmen: Prof. Dr. Erkan YÜKSEL

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm dersler yüklendi

Garanti: %100 Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma İmkanı

#içerikanalizi #içerikanalizieğitimi #içerikçözümlemesi

Fiyat:
299,90 TL
Ders İzleme Süresi: 90 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 15
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

Ş.D.K.

SAYIN HOCAM TEMA VE ANA KATEGORİ AYNI ANLAMA MI GELİYOR? TEŞEKKÜR EDERİM


Eğitmenin Cevabı (PROF. DR. ERKAN YÜKSEL)

Merhaba... İçerik analizinde ele aldığımız içeriği belirli kategoriler çerçevesinde sınıflandırıyoruz. Kategorilerine göre kodluyoruz. Genel olarak her bir (ana) kategori Excel ya da SPSS dosyamızdaki her bir sütunumuza karşılık gelir. Bazı kategorilerimizde ana kategorilerimizin altında alt kategorilerimiz de olabilir. Örneğin bir haber içeriğini kodlarken ana kategorimiz bu haberin aslında türü olan "sağlık", bunun altında da "salgın hastalıklar" alt kategorisini seçebiliriz. Hatta istersek bunun altında da bir alt kategori daha açıp "domuz gribi" ya da "Covid 19" gibi bunun türünü de belirtebiliriz. Tema kavramını daha çok haber analizlerinde kullanmaktayız. Haberin teması dediğimiz şey ise genellikle haberin genel konusudur; yani haberde ele alınan başlıca konu, ana konusudur. Ancak daha derin araştırma yapmayacaksak haberin türü için de bu kavram kullanılabilir. Bizim araştırma sorumuza ve araştırmamızın derinliğine göre tema olarak belki de iki şey yapabiliriz: Birincisi tema olarak haberin türünü kodlayabiliriz (sağlık) ya da haberin türünü ayrı bir ana kategori yapar, haberin konusunu (salgın hastalıklar) tema olarak kodlayabiliriz. Salgının türü de alt kategorimiz olur. Bizim için her bir tema ayrı bir ana kategori olabilir. Yukarıdaki örnekte haberin türünü genellikle ayrı bir kategori, salgın hastalıklar konusunu tema ve onun altında da salgının türünü alt kategori olarak tanımlayabiliriz. Numaralandırmaya kalkarsak belki daha kolay anlatabiliriz: 01.Sağlık 011.Salgın hastalıklar 0111.Covid-19 Başarılar dilerim.


F.A.

SAYIN HOCAM MERHABA. ANLATIMINIZ ÇOK ANLAŞILIR TEŞEKKÜRLER. BEN SOSYAL MEDYADA MESLEK ÖRGÜTLERİNİN ROLLERİ İLE İLGİLİ MAKALE YAZIYORUM. TWİTTERDA İÇERİK ANALİZİNİ NASIL YAPABİLİRİZ? BUNUNLA İLGİLİ ÖNERECEĞİNİZ BİR ÇALIŞMA VAR MIDIR? İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (PROF. DR. ERKAN YÜKSEL)

Merhaba, doğrudan Twitter üzerinde içerik analizi çalışması olarak daha önce incelediğim ve önereceğim bir çalışma bulunmuyor. Ancak Twitter'daki paylaşımları konu alacağınıza göre bunları da aynen içerik analizi uygulanan diğer metinler gibi değerlendirebilirsiniz. Önemli olan metnin nerede paylaşıldığı değil, nasıl analiz edildiği diye düşünüyorum. Meslek örgütlerinin rollerine ilişkin kategorilerinizin (hipotezlerinizin) neler olduğunu amaçlarınızda tanımlayacaksınız. Bunun ardından da ilgili metinlerde bu kategorileri değerlendireceksiniz. Yine sorularınız olursa yazın... Başarılar ve kolaylıklar diliyorum.