Ders Detayı

Her Yönü İle Tez ve Tez Yazımı
6 Video, Ders Süresi: 60 gün 5,0

Dersler 

Ders 1: Tez Konusunun Belirlenmesi Bölüm 1

Ders 2: Tez Konusunun Belirlenmesi Bölüm 2

Ders 3: Tezin Ön Bölümleri

Ders 4:Tezin Ana Bölümleri (Giriş, Kuramsal Çerçeve ve İlgili Araştırmalar)

Ders 5: Tezin Ana Bölümleri (Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç ve Öneriler)

Ders 6:Tezin Arka Bölümleri (Kaynakça, Ekler, Özgeçmiş vb.) ve Tezin YÖK'e Yüklenmesi, Enstitüye Teslimi

 

Not: Bu ders toplam 275 dk'dır.

 

Eğitmen: Prof. Dr. Süleyman Nihat ŞAD

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100 Memnuniyet ve iade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Eğitmen Hakkında:Prof. Dr. Süleyman Nihat ŞAD “ Nitel veri analizi ve kodlama” başta olmak üzere birçok kitabın yazarı ya da çevirmenidir. Tez Yazımı, Nitel ve Nicel Araştırma Yöntemleri ve veri analizi konusunda ülkemizin önde gelen araştırmacıları arasında yer alan Dr. ŞAD,  uluslararası yayın performansı bakımından alanında önde gelen isimler arasında yer almaktadır.  SSCI indexli dergilerde birden fazla makale yayınlamıştır. Birçok projenin yürütülmesine imza atmış olan Dr. Şad, özellikle ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan Jamovi, TAP gibi programları konusunda uzmandır. Birçok eğitimi başarı ile yürütmüş olan  Dr. Şad,  gerek  H-indexi gerek  atıf sayısı bakımından  dünyada  önde  gelen araştırmacılar arasında yer almaktadır.  Halen İnönü Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.   

Fiyat:
199,00 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 6
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 1 Kişi Oyladı (100/100)

1 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

B.Ç.

MERHABA HOCAM, REVİEW ÇALIŞMALARDAN BAHSEDİYORSUNUZ VİDEODA BU ÇALIŞMALARA ULAŞMADA NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Çetin, literatür taramanızda özellikle "review" ya da "derleme" anahtar kelimelerini kullanırsanız bu derleme çalışmalara daha hızlı ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.


A.E.

HOCAM MERHABA, RUSÇA KAYNAKLARI KAYNAKÇADA NASIL GÖSTERİRİZ? KİRİL ALFABESİNDE YAZAR İSİMLERİ TÜRKÇE OKUNUŞUYLA YAZILMAKTA BİLDİĞİM KADARIYLA. METİN İÇİ ATIFLARDA YAZAR ADINI BU ŞEKİLDE VERİYORUM. FAKAT KAYNAKÇADA KİTABIN TAM İSMİNİ DE TÜRKÇE OKUNUŞUYLA MI YOKSA KİRİL ALFABESİYLE Mİ YAZMAK GEREKİR?


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayin Esen, Kaynakça yaziminda esas olan okuyan kişinin, verilen künyeden hareketler ilgili esere ulaşabilmesidir. Dolayısıyla orjinal halini vermek gerekir. Ancak köşeli parantez içerisinde çevirisi de verilmelidir. Örnekler için APA Manual (2010) sayfa 204'e ya da APA Manual (2020) sayfa 264'e ve 323'e bakabilirsiniz.


M.B.

DEĞERLİ SÜLEYMAN NİHAT ŞAD HOCAM, HER YÖNÜ İLE TEZ VE TEZ YAZIMI VİDEONUZU (1. DERSTEN 6. DERSE KADAR) SONUNA KADAR İZLEDİM. HOCAM BİR DERS ANCAK BU KADAR SOMUT BİR HALE GETİRİLEREK VE HER KESİMDEN ARAŞTIRMACININ SEVİYESİNE UYGUN BİR ŞEKİLDE ANLATILABİLİR. BU ÖZVERİLİ ANLATIMINIZDAN DOLAYI SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM, İYİ Kİ VARSINIZ.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Bayraktar, derslerden istifade ettiğinize dair bu nazik dönütünüz beni ziyadesiyle sevindirdi. Tez sürecinizde desteğe ihtiyacınız olursa benimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlık ve başarılar dilerim.


T.D.

HOCAM, HER YÖNÜ İLE TEZ VE TEZ YAZIMI İLE İLGİLİ EĞİTİM VİDEOLARINIZIN TAMAMINI İLGİYLE İZLEDİM. SON DERECE FAYDALI BULDUM. VERDİĞİNİZ BİLGİLERİN SOMUT ÖRNEKLERLE YANSITILMASI VE TEZ SÜRECİNİN TÜM AŞAMALARINI ELE ALMA BİÇİMİNİZ YOĞUN EMEK İÇERİYOR. SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Demir, derslerden istifade ettiğinize dair bu nazik dönütünüz beni ziyadesiyle sevindirdi. Tez sürecinizde desteğe ihtiyacınız olursa benimle iletişime geçebilirsiniz. Sağlık ve başarılar dilerim.


M.K.

DEĞERLİ HOCAM MERHABA, GÜZEL EĞİTİMİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ANCAK AKLIMA BAZI SORULAR TAKILDI. BU SORULAR : İLK SORUM; BAZI MAKALELERDE PROBLEMİN TANIMLANMASI, ÇALIŞMANIN AMACI ŞEKLİNDE VERİLİYOR BU DOĞRU MU ? İKİNCİ SORUM; PROBLEMİN TANIMLANMASINDAN SONRA ÇALIŞMANIN AMACINI VERMEK GEREKİR Mİ ?, DEMEK İSTEDİĞİM PROBLEMİN TANIMLANMASINDA KULLANILAN -BÜTÜNLEŞTİRME, - SINIRLANDIRMA, -TANIMLAMA KISIMLARINDAN SONRA TEKRAR ÇALIŞMANIN AMACINI VERMEK, SANKİ TANIMLAMA KISMI İLE HEMEN HEMEN AYNI OLUYOR BU DURUM MAKALEDE SORUN ÇIKARIR MI ? TANIMLAMA KISMINI ÇALIŞMANIN AMACI ŞEKLİNDE YAPARSAM TEKRAR ÇALIŞMANIN AMACINI YAZMAK İSTEMİYORUM BU YAKLAŞIM DOĞRU MU ? TANIMLAMA İLE ÇALIŞMANIN AMACI BİRAZ FARKLI MI OLACAK ? SON SORUM HOCAM SINIRLANDIRMA KISMINI BEN ÇALIŞMANIN BOŞLUĞU OLARAK DÜŞÜNÜYORUM. SINIRLANDIRMA KISMINDA YAPTIĞIM ÇALIŞMAMI GEREKÇELENDİRMEYE ÇALIŞIYORUM DOĞRU MU YAPIYORUM. CEVAP VE YORUMLARINIZI İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Korkmaz, problemin tanımlanması ve amaç bölümleri birbirini tamamlayan iki ayrı bölüm ya da başlıktır. Bilimsel yöntemin ilk basamağı araştırdığımız konunun/problemin mevcut literatür ışığında tanımlanması, bilimin birikimlilik özelliği gereği geçmişteki çalışmaların bulgularının ortaya konması ve mevcut çalışmayla ilgili alandaki boşluğun/ihtiyacın vurgulanmasıdır. Eğitim videolarında da ifade edildiği üzere Niyazi Karasar hocamız bu konuda üç aşamadan (Bütünleştirme, sınırlama ve tanımlama) oluşan sistematik bir akış önerisi sunmuştur. Bu akışta tanımlama kısmı tek başına araştırmanın amacının ifade edildiği yer değil, aynı zamanda bu spesifik konuda yapılmış çalışmalar ya da mevcut literatür ve alandaki eksiklerin de dile getirildiği bölümdür. Ancak amaç başlığı altında kısa ve net bir şekilde bu araştırmanın temel amacı ifade edilir. Raporun türüne göre (tez, makale, proje) amaç cümlesi yerine araştırma sorusu/soruları ya da amacın devamında alt problemler ya da hedefler gibi analizleri ve bulgu sunumunu sistematik alt aşamalara bölen unsurlar da kullanılabilir. Son olarak sınırlandırma kısmından anladığınız aslında benim yukarıda bahsettiğim tanımlama bölümüdür. Sınırlandırma sadece bütünleştirme ve tanımlama arasında köprü kurmayı sağlayan bir kaç geçiş cümlesinden ibaret olabilir. İyi çalışmalar dilerim.


M.B.

MERHABA. AYEUM İÇERİSİNDE FARKLI ALANLARLA İLGİLİ ÇOK İYİ KONU ANLATIMLI VİDEOLAR BULUNMAKTADIR. GERİ BİLDİRİM ANLAMINDA,YAZDIKLARIMIN DEĞERLENDİRİLMESİNİ ÜMİT ETMEKTEYİM. KONULAR DERS 1, DERS 2 ŞEKLİNDE ANLATILMAYA ÇALIŞILMIŞ VE HER BİR DERSTE KONULARA O DERSİN İÇERİĞİNE GÖRE AÇIKLANMAYA ÇALIŞILMIŞ. ÖRNEĞİN, BİR TEZ NASIL YAZILIR KISMIYLA İLGİLİ O TEZİN O KISIMLARI TEKER TEKER ANLATILMIŞ, GAYET GÜZEL. ANCAK, BU ANLATILANLARLA İLGİLİ ÖRNEKLER YETERİ KADAR VERİLMEMİŞ. ÖRNEĞİN, BİR TEZİN NASIL YAZILMASI GEREKTİĞİ İLE İLGİLİ DERSLERİN HEPSİ ANLATILDIKTAN SONRA, BU TEZ NİCEL, NİTEL YA DA KARMA YÖNTEMLE YAZILMIŞ BİR TEZ OLABİLİR. YALNIZCA NİCEL, YALNIZCA NİTEL YA DA KARMA ARAŞTIRMAYLA YAZILMIŞ OLAN ÖNCELİKLE UYGUN GÖRDÜĞÜNÜZ KALİTEDE TÜRKÇE BİR TEZİN BAŞLIK KISMINDAN TARTIŞMA SONUÇ KISMINA KADAR HEPSİ DERSİN EN SONUNDA UYGULAMALI BİR ŞEKİLDE ELE ALINSA DAHA VERİMLİ OLMAZ MI? OYSA Kİ, ANLATILAN DERSLERDE BU ARAŞTIRMA NİCELSE TARTIŞMA SONUÇ ŞÖYLE YAZILIR, NİTELSE BÖYLE VS. KARMAŞIKLIĞINDAN KURTULSAK DAHA DA VERİMLİ OLMAZ MI? YANİ KISACA BİR KALİTELİ BİR TEZİ ELE ALIP BAŞTAN SONA O TEZ OKUNUP, ÖZET, GİRİŞ, YÖNTEM, BULGU, TARTIŞMA VE SONUÇ KISIMLARININ NASIL YAZILMASI GEREKTİĞİYLE İLGİLİ BİLGİ VERİLSE DAHA DA VERİMLİ OLMAZ MI? HATTA VE HATTA İŞLETME, EĞİTİM YA DA DİĞER FARKLI ALANLARDA DEĞERLİ HOCALARINIZ GENEL BİR ŞEKİLDE DEĞİL DE SPESİFİK OLARAK TEZ KONULARINI BİRBİRİNDEN AYIRIP BU ŞEKİLDE UYGULAMALI BİR ŞEKİLDE ANLATSALAR BİR TAKIM SOYUT KAVRAM GÖRDÜKLERİMİZ DAHA DA SOMUT HALE GELMEZ Mİ? TÜRKİYE'NİN EN DEĞERLİ HOCALARININ BU PLATFORMDA BULUŞTUĞUNU GÖRÜYORUM. EĞER BU BEKLENTİM VE BENİM GİBİ NİCE BÖYLE BEKLENTİLER İÇERİSİNDE OLAN ARAŞTIRMACILARIN BU BEKLENTİSİ BURADA KARŞILANAMAZSA İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR DURUMUN İÇERİSİNDE BOCALAMAYA DEVAM EDECEĞİZ. İSTATİSTİK DERSLERİNİ DE İLERLEYEN ZAMANLARDA ANLATMA ŞANSINIZ OLURSA İNANIN ÇOK MUTLU OLACAĞIZ. DÜŞÜNCELERİMİ SAMİMİ BİR ŞEKİLDE İFADE ETMEYE ÇALIŞTIM, BİR KUSURUM OLMUŞSA SİZLERDEN ÖZÜR DİLİYORUM.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Bayraktar, değerli ve nazik görüşleriniz için teşekkür ederim. Önerilerinizi güncelleme çalışmalarında mutlaka dikkate alacağım. İyi çalışmalar dilerim.


M.B.

SORUMU BİRAZ DAHA SOMUTLAŞTIRACAK OLURSAM, BİR TEZİN TARTIŞMA VE SONUÇ KISMI ŞÖYLE YAZILIR DENİYOR. SİZİN BULDUĞUNUZ BULGULAR, BENZER BULGULAR, FARKLI BULGULARI TARTIŞIN. BURAYA KADAR ÇOK GÜZEL. İŞTE BU SÖYLEDİKLERİNİZİ ÖNCELİKLE TÜRKÇE TEZ, SONRA YABANCI TEZLERDE BU TARTIŞMA VE SONUÇ KISMINI OKUYARAK UYGULAMALI BİR ŞEKİLDE ANLAŞILMASI DAHA İYİ OLMAZ MI? ÖRNEĞİN DENİLİYOR Kİ, SİZ ARAŞTIRMANIZDA BİR SONUÇ BULDUNUZ, BAŞKASI DA BENZER YA DA FARKLI BİR SONUÇ BULMUŞ. PEKİ, BU BULDUĞUNUZ SONUÇ NE ANLAM İFADE EDİYOR? İŞTE BU SORULARIN CEVABINI VERİRCESİNE ÖRNEK BİR TARTIŞMA VE SONUÇ BÖLÜMÜ OKUNUP, BAK BU KİŞİ ARAŞTIRMASININ NE ANLAMA GELDİĞİNİ ŞU ŞU CÜMLELERLE AÇIKLAMIŞ DİYEREK BİZLERİ BİLGİLENDİRSENİZ DAHA DA İYİ OLMAZ MI? BU YAZDIKLARIM TEZİN BAŞLI KISMINDAN TEZİN SONUNA KADAR TÜM KISIMLARDA DA BÖYLE UYGULAMALI ANLATILSA DAHA DA İYİ OLMAZ MI? ANLATTIĞINIZ VE VERDİĞİNİZ BİLGİLER DEĞERLİ HOCALARIM BİZLER İÇİN ALTIN DEĞERİNDE. İYİ Kİ, VARSINIZ.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Sayın Bayraktar, değerli ve nazik görüşleriniz için teşekkür ederim. Önerilerinizi güncelleme çalışmalarında mutlaka dikkate alacağım. İyi çalışmalar dilerim.


M.B.

SÜLEYMAN HOCAM, DEĞERLİ VE NAZİK BİLGİLENDİRMENİZ İÇİN ÇOK SAĞOLUN. SİZİN AĞZINIZDAN ÇIKAN HER KELİME BİZLER İÇİN ÇOK DEĞERLİ HOCAM. İYİ Kİ AYEUM VAR, İYİ Kİ SİZİN GİBİ DEĞERLİ BİLİM İNSANLARI BU PLATFORM ALTINDA EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİNDE DEĞER ÜRETEBİLMEK İÇİN BİR ARAYA GELMİŞ HOCAM.


Eğitmenin Cevabı (SÜLEYMAN NİHAT ŞAD)

Teşekkür ederim sayın hocam.