Ders Detayı

Eylem Araştırması (Kuramdan Uygulamaya- Makale-tez yazımı ile)
12 Video, Ders Süresi: 60 gün

Dersler

Ders 1: Eylem  Araştırması Tanımı ve Özellikleri

Ders 2: Eylem  Araştırmasının Kuramsal Dayanakları

Ders 3: Eylem araştırması Uygulama Süreci

Ders 4:Veri Toplamaya Hazırlık- Eylem Planı ve diğer hususlar

Ders 5: Veri Toplama Süreci (Nitel Tabanlı) ve Diğer Unsurlar

Ders 6: Nicel Verilerin Toplanması- İlişkilendirilmesi ve Diğer Unsurlar

Ders 7: Nitel Veri Analiz- Raporlanması ve ilişkilendirilmesi

Ders 8: Nitel Veri Analiz- Raporlanması ve ilişkilendirilmesi- 2

Ders 9: Eylem Araştırmasında Verilerin Analizi ve Raporlama(Tez- Makaleye aktarılması)-1

Ders 10: Eylem Araştırmasında Güvenirlik-Aktarılabilirlik,Tutarlık vd.

Ders 11: Eylem Araştırmasında Etik Konular

Ders 12: Eylem Araştırmasında Bulguların Sunumu,Yorumlama, Sonuç yazımı

 

Eğitim İçeriği

Bu eğitimde, araştırmacıların araştırmalarını bir metodolojiye göre düzenlemeleri ve dogmatik olmadan değerlendirme tutumlarını geliştirmeye yardımcı olması amaçlanmaktadır. Öğrencilere eğitim araştırmaları yöntemlerindeki nitel ve nicel araştırma tekniklerinde rehberlik eder ve konu seçme, verileri toplama, analiz etme ve sunma, alanyazın tarama ve rapor sunma olarak belirlenen sürecin tüm aşamalarını açıklamaktadır. Veri toplama teknikleri güncel otantik ölçme ve gerçek yaşama örnekleri bu eğitimde hayat bulmaktadır. .#eylemaraştırması#niteldesen#Karmayöntem#Nitelaraştırma,  #EtikKonular,#Güvenirlik#Aktarılabilirlik#Tutarlık#EylemAraştırmasındaVerilerinAnalizi 
#NitelVeriAnaliz #EylemPlanı

 

Eğitmen: Dr. Öğretim Üyesi  Serap CAVKAYTAR

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

 

 

Fiyat:
289,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 12
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

Z.B.

HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR, BEN DOKTORA YAPMAKTAYIM. ÜSTÜN YETENEKLİLER (BİLSEM) SOSYAL BİLGİ ÖĞRET. TEZİMDE DE ETKİNLİKLER HAZIRLAYARAK EYLEM ARAŞTIRMASI DÜŞÜNÜYORUM. SİZCE OLABİLİR Mİ


Eğitmenin Cevabı (SERAP CAVKAYTAR)

Merhaba Zeki Bey, eylem araştırmasının doğasına uygun görünüyor çalışmanız. Uygulamanın içinde olmanız araştırma sürecinizi çok olumlu etkiler. Ortamı, sorunu, katılımcıları bilmek açısından. Selamlar.


A.E.

CANIM HOCAM SİZİ BU EĞİTİMDE GÖRMEK NE KADAR GÜZEL:) BENCE TÜRKİYE'DE EYLEM ARAŞTIRMASINI ANLATACAK, KENDİ DOKTORA TEZİ EYLEM ARAŞTIRMASI OLAN VE DOKTORADA EYLEM ARAŞTIRMASI DERSİNİ YÜRÜTEN BİRİ OLARAK TAM BİR EYLEM ARAŞTIRMASI EĞİTMENİSİNİZ. VE ETİK KONUSUNDA DA AYNI ŞEKİLDE. DOKTORA TEZİNİZDEN VE NOTLARINIZDAN BAKIP KENDİ ÇALIŞMALARIMI YÜRÜTÜYORUM, ARKADAŞLARA DESTEK OLUYORUM, ONLARA ÖRNEK GÖSTERİYORUM, İYİ Kİ VARSINIZ, HEMEN EĞİTİMLERİ İZLEMEYE BAŞLIYORUM :)


Eğitmenin Cevabı (SERAP CAVKAYTAR)

Merhaba Abdullah Hocam, bu güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Derslerimizin çalışmalarınıza katkı sağlaması dileklerimle kolaylıklar dilerim.


E.E.

SAYIN HOCAM EMEĞİNİZE SAĞLIK. BENİM AÇIMDAN ÇOK FAYDALI BİR KURS OLDU, NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZDIR SİZE.


Eğitmenin Cevabı (SERAP CAVKAYTAR)

Erol Bey, eğitimin sizin için faydalı olmasına çok sevindim. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.


Z.B.

HOCAM MERHABALAR, EYLEM ARAŞTIRMASI, PARADİGMA OLARAK DAHA ÇOK HANGİSİNE UYGUN SİZİNDE İFADE ETTİĞİNİZ GİBİ GLESNE ELEŞTİREL KURAM DİYOR. BEN ÇALIŞMAMDA HANGİSİNİ İFADE ETSEM DAHA UYGUN OLUR. TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (SERAP CAVKAYTAR)

Merhaba Zeki Bey, Sorunuzu şöyle yanıtlayım: Eleştirel kuram, sadece katılımcıların bakış açısından konuyu anlamanın ve yorumlamanın yeterli olduğunu savunan nitel araştırma yaklaşımlarına karşı, anlamanın tek başına yeterli olmadığını, anladıktan sonra “değiştirmenin”, “geliştirmenin”, “güçlendirmenin” önemli olduğunu savunmaktadır. araştırmanın amacına ulaşmak ve araştırma sonuçlarını desteklemek amacıyla da yoğunluklu olarak nitel araştırma yöntemlerinden olmak üzere uygun nicel araştırma yöntemlerinden de yararlanılabilmeyi savunur. (karma yöntemle karıştırmayalım!) Eylem araştırması döngüsü düşünüldüğünde anlama, problem durumu belirleme aşaması ilk aşama, dönüştürme, geliştirme aşaması ise eylem planlarının devreye girdiği ve sürekli karşılaştırmalı analiz edildiği aşamadır. Dolayısıyla eleştirel eğitim araştırmaları ile eleştirel kuramın felsefi dayanağı aynıdır. Bazı kaynaklarda eylem araştırması pragmatizm (faydacı felsefe) içinde de değerlendirilmektedir. Dünyayı mutlak bir bütünlük olarak değerlendirmeyen pragmatist görüşe göre araştırmacı, verilerin toplanması ve analizinde sadece nicel ya da nitel yaklaşıma bağlı kalmak yerine kendi amaç ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek yöntem ve teknikleri seçmede özgürdür (Creswell, 2014). Pragmatizm, nitel ve nicel yöntemlerin bilgiye bakışı ve bilgiyi anlamlandırma farklılıklarına rağmen yöntem olarak birleştirilmesini mümkün kılarak araştırmanın, birbirini tamamlayıcı ve kapsamlı bir paradigma çerçevesinde yürütülmesine ön ayak olur (Onwuegbuzie ve Leech, 2005). Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.


B.D.E.

SAYIN HOCAM MERHABALAR, SADECE ÖĞRETMENLER Mİ EYLEM ARAŞTIRMASI YAPABİLİRLER? YÖNETİCİ OLARAK EYLEM ARAŞTIRMASI DESENLEYEMEZ MİYİZ?


Eğitmenin Cevabı (SERAP CAVKAYTAR)

Merhaba Behiye Hanım, Elbetteki yönetici olarak da eylem araştırması desenleyebilirsiniz. Size fikir vermesi için bu konuyla ilgili benim de araştırmacı olarak içinde yer aldığım bir projeyi, aşağıda künyesini yazdığım makaleyi, okumanızı öneririm. İşitme Engelli Gençlere Uygulanan Dengeli Okuma Yazma Modelinin İncelenmesi. Kuram ve Uygulamada Eğitim Bilimleri 11(4), Güz, 2111-2134. Sormak istediğiniz bir soru olursa yine haberleşiriz. Kolaylıklar dilerim.