Ders Detayı

EndNote Eğitimi
7 Video, Ders Süresi: 40 gün 5,0

Dersler

Ders 1: EndNote Giriş

Ders 2: EndNote Web Arayüzü

Ders 3: EndNote İçe Kaynak Aktarma

Ders 4: EndNote Collect Menusu

Ders 5: EndNote Organize Menusu

Ders 6: Biçim (Format) ve Eşleştir (Match) Menüsü

Ders 7: EndNote Yazarken Atıfta Bulunmak

 

Not: Bu ders toplam 76 dk'dır.

 

EndNote Eğitimin İçeriği:

EndNote (Online); kişisel bilgi veritabanlarınızı oluşturarak, bibliyografik bilgileri (örneğin makaleleri, kitapları, dergileri, katalogları, görsel verileri vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza ve paylaşmanıza olanak sağlayan, makale yazım sürecinizde 6000’ in üzerinde farklı bibliyografya (dergi) stili (APA, Harvard, MLA, Turabian v.b.) ile atıf, şekil ve referanslarınızı düzenlemenize yardımcı olan ve çalışmalarınızı yayınlamak için en uygun dergileri öneren özel bir veritabanı ve bibliyografya yazılımıdır.#EndNote#atıf
#Yayınperformans#kaynakçayönetim

  • EndNote bir online arama aracıdır.
  • EndNote bir referans ve imaj veritabanıdır.
  • EndNote gelişmiş bir makale ve bibliyografya yazılımıdır.
  • EndNote ortak ve multidisipliner çalışmalarınız için en mükemmel platformları sunar.
  • EndNote makale yazım sürecinizi hızlandıran en etkili yardımcınızdır

EndNote;  bazen birgün, bazen haftalar süren atıf ve alıntı yapma, kaynakça oluşturma, uygun SSCI/SCI/AHCI indexli dergi bulma süreçlerini dakikalar içinde tamamlar.

Hızlı atıf ve lıntı yapın

Kaynakça oluşturun

SSCI/SCI/AHCI indexli dergi bulun

 

Eğitmen Hakkında: Dr. Öğretim Üyesi Arif BAKLA “Nvivo İle Nitel Veri Analizi” adlı kitabın yazarıdır. Ayrıca Nitel Araştırma Yöntemleri ve Nitel Araştırma ve Değerlendirme Yöntemleri isimli çeviri kitaplarda bölüm çevirisi yapmıştır.  Alan ile ilgili birçok kitap bölümü bulunmaktadır. Yüksek lisans ve doktorasını Hacettepe Üniversitesinde tamamlamıştır. Nvivo kullanımı ve eğitimi konusunda ülkemizin önde gelen isimlerindendir.  NVivo ve Nitel veri analizi konusunda birçok eğitim vermiş olan Dr. BAKLA, aynı zamanda IF değeri 2’den büyük 5 SSCI indexli makalenin yazarıdır.  EndNote gibi atıf referans programlarını iyi derece kullanmaktadır.  

Eğitmen:  Dr. Arif BAKLA 

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma  İmkanı

Fiyat:
249,90 TL
Ders İzleme Süresi: 40 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 7
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 1 Kişi Oyladı (100/100)

1 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

O.A.

HOCAM DERSİN TAMAMI ENDNOTE WEB ÜZERİNE KEŞKE ENDNOTE 8.İDE ANLATSAYDINIZ. BENDE END NOTE 8.2 VAR. NASIL KULLANACAĞIMI NERDEN ÖĞRENEBİLİRİM?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Oktay hocam Endnote'un masaüstünü çekme planlarım var ama yoğunluktan dolayı yapamadım. 8.2'yi en iyi youtube'dan öğrenirsiniz. Bir de tabi deneme yanılma. Teşekkürler. İyi çalışmalar.


H.K.

HOCAM ÖNCELİKLE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ÇOK AYDINLATICI OLDU. ÇOĞU ÜNİVERSİTESİ (YAZAR, YIL:35) GİBİ KABUL EDİYOR. "P"'Yİ YADA TÜRKÇEDE SS. Yİ NASIL KALDIRABİLİRİZ. ÇÜNKÜ ELLE KALDIRDIĞIMIZ DA GÜNCELLEME ANINDA TEKRAR GELECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİNİZ. TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba hocam, Normalde APA'yı seçerseniz ss.'yi veya pp. veya p.'yi kaldıramazsınız. Başka bir stil seçmeniz gerekir. O zaman da diğer düzenler değişir. Zaten bunların APA'da olması gerekir. En iyisi bu şekilde çalışmak ve en son normal metne dönüştürdüğünüzde pp'leri kaldırabilir elle. Çok da uzun sürmez 50 kaynak olsa 5 dk.'da halledilir. Ama tekrar ifade etmek gerekir ki pp. p. s. gereklidir apa'da. İyi çalışmalar.


A.S.

ENDNOTE MASA ÜSTÜNDE BENİM YAŞADIĞIM BAZI SIKINTILAR VAR HOCAM CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM. YAŞADIĞIM İLK SIKINTI ENDNOTE İLE TÜM REFERANS SİSTEMİMİ TAMAMLADIKTAN SONRA ÖRNEĞİN KAYNAKÇA İKİ TARAFA YASLI OLMUYOR. BUNU BECEREBİLMEM İÇİN ENDNOTE BAĞLANTISINDAN MAKALEMİ ÇIKARMAM GEREKİYOR. ENDNOTE BAĞLANTISINDAN ÇIKARMADAN ÜZERİNDE DÜZENLEME YAPABİLİR MİYİZ? İKİNCİ SORUM ÖRNEĞİN MAKALELERE (SEVİLMİŞ, 2018) YAZIYOR. YIL ENDNOTE BAĞLANTILI İSİM BAĞLANTILI DEĞİL BUNU PAZANTEZ DIŞINDA OLUŞTURMAK KOLAY YAZARI YOK SAYIP ARAŞTIRANI ELLE YAZARAK PARANTEZ İÇİNDE BİRİ ENDNOTE BAĞLANTILI BİRİ BAĞLANTISIZ NASIL YAPILIR.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Hocam merhaba, Metin üzerinde değişiklik yapılabilir ama yeni bir referans eklediğinizde değişiklik kaybolur. Ancak Microsoft Word'de Giriş menüsünü açtığınızda soldan sağa sırasıyla Pano-Yazı Tipi-Paragraf, Stiller, Düzenleme, Ses diye giden gruplar var. "Stiller" Grubuna gelip sağ alt köşedeki küçük oka tıklayıp listeden Endnote bibliography stilinin üzerine gelip sağ tıklayıp "değiştir" bağlantısına tıklayın. Oradan ilgili değişiklikleri yapın. Düzelecektir. İkinci soruya gelince ilgili metin içi atıfın üzerine sağ tıklayıp "exclude author" demeniz gerekir. Bu durumda yazar soyadı silinir ve siz elle dışa yazarsınız. Bu şekilde. Selamlar. Sağlıklı günler.


V.Ö.

ARAMALARDA SİZİN DERSTE GÖSTERDİĞİNİZ WEB OF SCİENCE VB ARAMA YERLERİ BENDE ÇIKMIYOR SADECE 3 TANE YER VAR EKLEME YAPILABİLİNİYOR M? ŞAHİN, A. 2017 SİZİN BİLDİĞİNİZ BİR KAYNAK, BU KAĞNAĞI DIŞARDAN MI BULUP EKLİYOR BİLMEDİĞİNİZ KAYNAĞI EKLEME ŞANSINIZ VAR MI?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Vahap hocam merhaba. Endnote web'de Collect menüsünün altında "Online Search" kısmını kastediyorsunuz anladığım kadarıyla. "Select Favorites" bağlantısından size uygun olanları seçip ekleyebilirsiniz. Ama ben burada aramayı çok önermiyorum. Onun yerine doğrudan veritabanlarında arayıp daha sonra Endnote aktarmak biraz zahmetli ama daha iyi sonuç veriyor. Sorunun ikinci kısmını doğrusu çok anlamadım. Dışarıdan elbette kaynak ekleyebiliriz. Bir kaynağı Google Scholar'dan, Web of Science'den Springer'den Sciencedirect'ten vb. vb. dışa aktarıp daha sonra içe aktarabiliriz. Ama kastettiğiniz bu mu bilemedim. Tşk.


Ö.S.

HOCAM MERHABA. ÖNCELİKLE VERDİĞİNİZ DEĞERLİ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM REFERANS STİLLERİ HAKKINDA İKİ SORUM OLACAKTI. DİYELİM SPRİNGERDE BİR DERGİYE MAKALE GÖNDERECEĞİZ. DERGİNİN YAZIM KURALLARINDA, REFERANSLARININ SADECE YAZIM ŞEKLİ VERİLMİŞ, APA VS. DİYE BİR STİLLE YAZIN DENİLMEMİŞ. ENDNOTE WEB'E GİRDİĞİMİZDE DE, YA DA WORDDEKİ STİLLERE BAKTIĞIMIZDA DA DİYELİM Kİ GÖNDERMEK İSTEDİĞİMİZ DERGİNİN ADINI BULAMADIK. DERGİNİN İSTEDİĞİ STİLİN, ENDNOTE'DE HANGİ STİLE KARŞILIK GELDİĞİNİ ÖĞRENMENİN BİR KISA YOLU VAR MIDIR? ŞU AN ÖYLE BİR DURUMDAYIM VE DE NE YAPACAĞIMI BİLEMEDİM :) 2. SORUM İSE GÖNDERMEK İSTEDİĞİM DERGİ, REFERANS DERGİLERİN İSİMLERİNDE KISALTMA YAPILMASINI İSTEMİŞ. ÖRNEĞİN J FUNC FOODS GİBİ. ENDNOTE'DE YER ALAN HİÇ BİR STİLDE DE BEN KISALTILMIŞ DERGİ ADI GÖREMEDİM, ERİLEN STİLLERİN İÇİNDE OLAN DERGİLER DE DAHİL OLMAK ÜZERE. BUNUN İÇİN, İLGİLİ KLASÖRÜMÜZDE YER ALAN KAYNAKLARIN DERGİ ADLARINI KISALTIP MI YAZMAMIZ GEREKLİ? CEVABINIZ İÇİN DE AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM...


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba Özge hocam, 1. soru için en iyi yöntem editöre mesaj atmaktır. Eğer endnote stil listesinde yoksa ve yaygın stillerden birinin kullanımı önerilmemişse editöre sormak en kısa yol olur. Bazı şeyleri de yayımlanmış makaleleri inceleyerek anlayabilirsiniz. 2. Endnote'ta terim listesi var. Terim listesinde dergilerin hem ful isimleri hemde kısaltmaları mevcuttur. Kendi alanınızdaki dergileri yükleyebilirsiniz. Tools >> Term List buradan kontrol edebilirsiniz. Daha sonra Edit > Output Styles > Open Style Manager açıp buradan Journal names bağlantısından dergilerin nasıl gösterileceğini ayarlayabilirsiniz. Belli bir stil üzerinde değişiklik yapacaksanız önce stili kopyalamnız önerilir. Bu dediklerim endnote masaüstü için. İyi çalışmalar.


B.N.Y.

ARİF HOCAM, EĞİTİM İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM SORUM WORD'DE BİRDE FAZLA ATIFI YAPILMASI İLE İLGİLİ. İLGİLİ YAYINLARI SEÇİP ATIF YAPTIKTAN SONRA YIL SIRASINA GÖRE O ATIFLARI METİN İÇİNDE DÜZENLEYE BİLİR MİYİM? ÇOĞUNLUKLA BİR DÜZEN OLMADAN ATIFTA BULUNUYOR.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Belma hocam merhaba, Endnote APA 6. baskıya göre yazar soyismine göre otomatik düzenlemektedir. Eğer APA stilini kullanıyorsanız zaten yazar soyismine göre olmalı. Eğer başka bir stile göre çalışıyorsanız o stili "Bibliography" grubundan seçmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda o sitile göre nasıl olması gerekiyor ise ona göre yapacaktır. Normalde rastgele yapmıyor şu anda. Yazar soyisimlerine göre alfabetik yapıyor. İyi çalışmalar dilerim.


D.Y.G.

ENDNOTE MASAÜSTÜ SÜRÜMÜ İÇİN EĞİTİMLERİNİZ NE ZAMAN OLACAK


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Dilek Hocam merhaba Öncelikle iyi bayramlar. Endnote masaüstü eğitimini çekmeyi planlıyorum ama ondan önce çok geniş kapsamlı nitel araştırmalar eğitimi üzerinde çalışıyorum. Nitel araştırmalar birkaç ay içinde hazır olur. Endnote'da ondan sonra inşallah. Net bir tarih yok. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.


A.G.

MERHABA HOCAM. MATCH MENÜSÜNE TIKLADIĞIMDA BU ADRESE GİDİYOR BENDE. HTTPS://MJL.CLARİVATE.COM/HOME?UTM_SOURCE=ENDNOTE&UTM_MEDİUM=WEB&UTM_CAMPAİGN=MANUSCRİPT-MATCHER


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba Ahmet hocam, bu eğitimi çektiğimde doğrudan giriyordu ama şimdi yeni bir adres açılıyor. sistem değişti sadece sıkıntı yok.


A.G.

TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM. WORD DE BİR ÇOK KEZ ENDNOTE OTURUMU AÇMAYA ÇALIŞTIM AÇILMADI. NE YAPABİLİRİM.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Ahmet hocam, Öncelikle "Cite while you write" eklentisinin kurulduğundan ve Word'de "Endnote" sekmesinin oluştuğundan emin olun. Daha sonra "Preferences" bağlantısından "Application" sekmesine tıklayıp "Endnote Online" ı seçip giriş bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bunları yapıp hala giremiyorsanız eklentiyi tekrar kurmak veya word'ü tekrar kurmak sorunu çözebilir sanırım. bir de başka bir bilgisayardan deneyin. İyi çalışmalar.


H.Ö.

HOCAM MERHABALAR, BEN GOOGLE SCHOLAR ÜZERİNDEN ALINTI YAPTIĞIM VE MASA ÜSTÜNE İNDİRDİĞİM DOSYAYI AÇAMIYORUM. BU SORUN İOS İŞLETİM SİSTEMİNDEN KAYNAKLI OLABİLİR Mİ YOKSA BAŞKA BİR NEDENİ VAR MI?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Habibe Hocam merhaba, Dosyanın uzantısı ENW'dir Onu TXT yapabilirseniz rahatlıkla açbilirsiniz. İos ile ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum. Kolay gelsin.


H.Ö.

HOCAM MERHABALAR, GOOGLE SCHOLER'DA ALINTI YAP KISMINDAN ENDNOTE'U TIKLADIĞIMDA İNDİRDİĞİ DOSYA DEDİĞİNİZ GİBİ ENW VE BU KAYDI OTOMATİK OLARAK KENDİSİ YAPIYOR. DOSYA UZANTISI İÇİN TXT SEÇENEĞİ GÖRÜNMÜYOR. BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Hocam bilinen dosya uzantılarını göster diye seçenek var windows veya mac'da. dosya seçeneklerinden yapılır. Dosya uzantısı nasıl gösterilir diye. https://www.ceofix.com/9901/windows-10-ve-windows-7de-dosya-uzantilarini-gosterme/ slm.