Ders Detayı

EndNote Web Kullanımı ve Kaynakça Yönetimi
7 Video, Ders Süresi: 60 gün 5,0

Dersler

Ders 1: EndNote Giriş

Ders 2: EndNote Web Arayüzü

Ders 3: EndNote İçe Kaynak Aktarma

Ders 4: EndNote Collect Menusu

Ders 5: EndNote Organize Menusu

Ders 6: Biçim (Format) ve Eşleştir (Match) Menüsü

Ders 7: EndNote Yazarken Atıfta Bulunmak

 

Bu ders toplam 76 dk'dır.

 

Eğitim Hakkında

EndNote (Online); kişisel bilgi veritabanlarınızı oluşturarak, bibliyografik bilgileri (örneğin makaleleri, kitapları, dergileri, katalogları, görsel verileri vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza ve paylaşmanıza olanak sağlayan, makale yazım sürecinizde 6000’ in üzerinde farklı bibliyografya (dergi) stili (APA, Harvard, MLA, Turabian v.b.) ile atıf, şekil ve referanslarınızı düzenlemenize yardımcı olan ve çalışmalarınızı yayınlamak için en uygun dergileri öneren özel bir veritabanı ve bibliyografya yazılımıdır.

 

  • EndNote bir online arama aracıdır.
  • EndNote bir referans ve imaj veritabanıdır.
  • EndNote gelişmiş bir makale ve bibliyografya yazılımıdır.
  • EndNote ortak ve multidisipliner çalışmalarınız için en mükemmel platformları sunar.
  • EndNote makale yazım sürecinizi hızlandıran en etkili yardımcınızdır

EndNote;  bazen birgün, bazen haftalar süren atıf ve alıntı yapma, kaynakça oluşturma, uygun SSCI/SCI/AHCI indexli dergi bulma süreçlerini dakikalar içinde tamamlar.

Hızlı atıf ve lıntı yapın

Kaynakça oluşturun

SSCI/SCI/AHCI indexli dergi bulun

Eğitmen Hakkında 

Dr. Öğretim Üyesi Arif BAKLA “Nvivo İle Nitel Veri Analizi” adlı kitabın yazarıdır. Ayrıca Nitel Araştırma Yöntemleri ve Nitel Araştırma ve Değerlendirme Yöntemleri isimli çeviri kitaplarda bölüm çevirisi yapmıştır.  Alan ile ilgili birçok kitap bölümü bulunmaktadır. Yüksek lisans ve doktorasını Hacettepe Üniversitesinde tamamlamıştır. Nvivo kullanımı ve eğitimi konusunda ülkemizin önde gelen isimlerindendir.  NVivo ve Nitel veri analizi konusunda birçok eğitim vermiş olan Dr. BAKLA, aynı zamanda IF değeri 2’den büyük 5 SSCI indexli makalenin yazarıdır.  EndNote gibi atıf referans programlarını iyi derece kullanmaktadır.  

#EndNote#atıf
#Yayınperformans#kaynakçayönetim

Eğitmen:  Doç. Dr. Arif BAKLA 

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma  İmkanı

Fiyat:
%50
299,90 TL 149,95 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 7
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 1 Kişi Oyladı (100/100)

1 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

O.A.

HOCAM DERSİN TAMAMI ENDNOTE WEB ÜZERİNE KEŞKE ENDNOTE 8.İDE ANLATSAYDINIZ. BENDE END NOTE 8.2 VAR. NASIL KULLANACAĞIMI NERDEN ÖĞRENEBİLİRİM?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Oktay hocam Endnote'un masaüstünü çekme planlarım var ama yoğunluktan dolayı yapamadım. 8.2'yi en iyi youtube'dan öğrenirsiniz. Bir de tabi deneme yanılma. Teşekkürler. İyi çalışmalar.


H.K.

HOCAM ÖNCELİKLE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ÇOK AYDINLATICI OLDU. ÇOĞU ÜNİVERSİTESİ (YAZAR, YIL:35) GİBİ KABUL EDİYOR. "P"'Yİ YADA TÜRKÇEDE SS. Yİ NASIL KALDIRABİLİRİZ. ÇÜNKÜ ELLE KALDIRDIĞIMIZ DA GÜNCELLEME ANINDA TEKRAR GELECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİNİZ. TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba hocam, Normalde APA'yı seçerseniz ss.'yi veya pp. veya p.'yi kaldıramazsınız. Başka bir stil seçmeniz gerekir. O zaman da diğer düzenler değişir. Zaten bunların APA'da olması gerekir. En iyisi bu şekilde çalışmak ve en son normal metne dönüştürdüğünüzde pp'leri kaldırabilir elle. Çok da uzun sürmez 50 kaynak olsa 5 dk.'da halledilir. Ama tekrar ifade etmek gerekir ki pp. p. s. gereklidir apa'da. İyi çalışmalar.


A.S.

ENDNOTE MASA ÜSTÜNDE BENİM YAŞADIĞIM BAZI SIKINTILAR VAR HOCAM CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM. YAŞADIĞIM İLK SIKINTI ENDNOTE İLE TÜM REFERANS SİSTEMİMİ TAMAMLADIKTAN SONRA ÖRNEĞİN KAYNAKÇA İKİ TARAFA YASLI OLMUYOR. BUNU BECEREBİLMEM İÇİN ENDNOTE BAĞLANTISINDAN MAKALEMİ ÇIKARMAM GEREKİYOR. ENDNOTE BAĞLANTISINDAN ÇIKARMADAN ÜZERİNDE DÜZENLEME YAPABİLİR MİYİZ? İKİNCİ SORUM ÖRNEĞİN MAKALELERE (SEVİLMİŞ, 2018) YAZIYOR. YIL ENDNOTE BAĞLANTILI İSİM BAĞLANTILI DEĞİL BUNU PAZANTEZ DIŞINDA OLUŞTURMAK KOLAY YAZARI YOK SAYIP ARAŞTIRANI ELLE YAZARAK PARANTEZ İÇİNDE BİRİ ENDNOTE BAĞLANTILI BİRİ BAĞLANTISIZ NASIL YAPILIR.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Hocam merhaba, Metin üzerinde değişiklik yapılabilir ama yeni bir referans eklediğinizde değişiklik kaybolur. Ancak Microsoft Word'de Giriş menüsünü açtığınızda soldan sağa sırasıyla Pano-Yazı Tipi-Paragraf, Stiller, Düzenleme, Ses diye giden gruplar var. "Stiller" Grubuna gelip sağ alt köşedeki küçük oka tıklayıp listeden Endnote bibliography stilinin üzerine gelip sağ tıklayıp "değiştir" bağlantısına tıklayın. Oradan ilgili değişiklikleri yapın. Düzelecektir. İkinci soruya gelince ilgili metin içi atıfın üzerine sağ tıklayıp "exclude author" demeniz gerekir. Bu durumda yazar soyadı silinir ve siz elle dışa yazarsınız. Bu şekilde. Selamlar. Sağlıklı günler.


V.Ö.

ARAMALARDA SİZİN DERSTE GÖSTERDİĞİNİZ WEB OF SCİENCE VB ARAMA YERLERİ BENDE ÇIKMIYOR SADECE 3 TANE YER VAR EKLEME YAPILABİLİNİYOR M? ŞAHİN, A. 2017 SİZİN BİLDİĞİNİZ BİR KAYNAK, BU KAĞNAĞI DIŞARDAN MI BULUP EKLİYOR BİLMEDİĞİNİZ KAYNAĞI EKLEME ŞANSINIZ VAR MI?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Vahap hocam merhaba. Endnote web'de Collect menüsünün altında "Online Search" kısmını kastediyorsunuz anladığım kadarıyla. "Select Favorites" bağlantısından size uygun olanları seçip ekleyebilirsiniz. Ama ben burada aramayı çok önermiyorum. Onun yerine doğrudan veritabanlarında arayıp daha sonra Endnote aktarmak biraz zahmetli ama daha iyi sonuç veriyor. Sorunun ikinci kısmını doğrusu çok anlamadım. Dışarıdan elbette kaynak ekleyebiliriz. Bir kaynağı Google Scholar'dan, Web of Science'den Springer'den Sciencedirect'ten vb. vb. dışa aktarıp daha sonra içe aktarabiliriz. Ama kastettiğiniz bu mu bilemedim. Tşk.


M.U.

HOCAM ÖNCELİKLE AĞZINIZA SAĞLIK. 1.DÜZENLİ KULLANIM İÇİN ENDNOTE MASAÜSTÜ MÜ YOKSA WEB Mİ ÖNERİRSİNİZ? 2.ÖZELLİKLE ULUSAL DERGİLER DOİ NUMARASI VERMİYOR. ONUN YERİNE BEN URL EKLEMEK İSTİYORUM. BU İŞLEMİ REFERANS DÜZENLEME KISMINDAN ENDNOTE WEB ÜZERİNDEN URL Yİ KAYNAĞA EKLİYORUM, SONRA ATIF YAP DİYORUM FAKAT URL REFERANS SONUNDA DOİ NUMARASI GİBİ GÖRÜNMÜYOR. BUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM? 3.ÜÇÜNCÜ SORUMDA HOCAM WORD DOSYASINDA ATIF VE REFERANS BÖLÜMÜNÜ YENİLEME ŞANSIM VAR MI? ÖRNEĞİN F5 GİBİ BİR İŞLEVSEL KISA YOL VAR MI? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Mehmet hocam merhaba 1. Ben web'i kullanıyorum çünkü hem ücretsiz hem de kaydettiğim kaynaklar asla kaybolmuyor. Kütüphanemi saklamak zorunda kalmıyorum. 2. Doi numarası ile URL farklı şeyler dolayısıyla URL yazarsanız URL'si eklenmesi gereken kaynaklarda ancak ekleyecektir. Örneğin normal makalede veya kitapta eklemez. Doi numaraları birçok kaynakta eklenmemiştir. Elden eklenmesi gerekmektedir. Doi numaralarını toplu bulup elden eklemek bana göre en kısa yoldur en son makalenizi bitirdiğinizde. Bunun için bir araç var: https://doi.crossref.org/simpleTextQuery tek tık ile tüm doileri bulabilirsniz. 3. Word'ün cite while you write eklentisinde "Bibliography" grubunda "update citations and bibliography" bağlantısını kullanmanız gerekir. Bunun için daha önce belirlenmiş bir kısayol tuş bileşkesi bulunmamaktadır. İyi çalışmalar dilerim.


Ö.S.

HOCAM MERHABA. ÖNCELİKLE VERDİĞİNİZ DEĞERLİ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM REFERANS STİLLERİ HAKKINDA İKİ SORUM OLACAKTI. DİYELİM SPRİNGERDE BİR DERGİYE MAKALE GÖNDERECEĞİZ. DERGİNİN YAZIM KURALLARINDA, REFERANSLARININ SADECE YAZIM ŞEKLİ VERİLMİŞ, APA VS. DİYE BİR STİLLE YAZIN DENİLMEMİŞ. ENDNOTE WEB'E GİRDİĞİMİZDE DE, YA DA WORDDEKİ STİLLERE BAKTIĞIMIZDA DA DİYELİM Kİ GÖNDERMEK İSTEDİĞİMİZ DERGİNİN ADINI BULAMADIK. DERGİNİN İSTEDİĞİ STİLİN, ENDNOTE'DE HANGİ STİLE KARŞILIK GELDİĞİNİ ÖĞRENMENİN BİR KISA YOLU VAR MIDIR? ŞU AN ÖYLE BİR DURUMDAYIM VE DE NE YAPACAĞIMI BİLEMEDİM :) 2. SORUM İSE GÖNDERMEK İSTEDİĞİM DERGİ, REFERANS DERGİLERİN İSİMLERİNDE KISALTMA YAPILMASINI İSTEMİŞ. ÖRNEĞİN J FUNC FOODS GİBİ. ENDNOTE'DE YER ALAN HİÇ BİR STİLDE DE BEN KISALTILMIŞ DERGİ ADI GÖREMEDİM, ERİLEN STİLLERİN İÇİNDE OLAN DERGİLER DE DAHİL OLMAK ÜZERE. BUNUN İÇİN, İLGİLİ KLASÖRÜMÜZDE YER ALAN KAYNAKLARIN DERGİ ADLARINI KISALTIP MI YAZMAMIZ GEREKLİ? CEVABINIZ İÇİN DE AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM...


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba Özge hocam, 1. soru için en iyi yöntem editöre mesaj atmaktır. Eğer endnote stil listesinde yoksa ve yaygın stillerden birinin kullanımı önerilmemişse editöre sormak en kısa yol olur. Bazı şeyleri de yayımlanmış makaleleri inceleyerek anlayabilirsiniz. 2. Endnote'ta terim listesi var. Terim listesinde dergilerin hem ful isimleri hemde kısaltmaları mevcuttur. Kendi alanınızdaki dergileri yükleyebilirsiniz. Tools >> Term List buradan kontrol edebilirsiniz. Daha sonra Edit > Output Styles > Open Style Manager açıp buradan Journal names bağlantısından dergilerin nasıl gösterileceğini ayarlayabilirsiniz. Belli bir stil üzerinde değişiklik yapacaksanız önce stili kopyalamnız önerilir. Bu dediklerim endnote masaüstü için. İyi çalışmalar.


B.N.Y.

ARİF HOCAM, EĞİTİM İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM SORUM WORD'DE BİRDE FAZLA ATIFI YAPILMASI İLE İLGİLİ. İLGİLİ YAYINLARI SEÇİP ATIF YAPTIKTAN SONRA YIL SIRASINA GÖRE O ATIFLARI METİN İÇİNDE DÜZENLEYE BİLİR MİYİM? ÇOĞUNLUKLA BİR DÜZEN OLMADAN ATIFTA BULUNUYOR.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Belma hocam merhaba, Endnote APA 6. baskıya göre yazar soyismine göre otomatik düzenlemektedir. Eğer APA stilini kullanıyorsanız zaten yazar soyismine göre olmalı. Eğer başka bir stile göre çalışıyorsanız o stili "Bibliography" grubundan seçmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda o sitile göre nasıl olması gerekiyor ise ona göre yapacaktır. Normalde rastgele yapmıyor şu anda. Yazar soyisimlerine göre alfabetik yapıyor. İyi çalışmalar dilerim.


D.Y.G.

ENDNOTE MASAÜSTÜ SÜRÜMÜ İÇİN EĞİTİMLERİNİZ NE ZAMAN OLACAK


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Dilek Hocam merhaba Öncelikle iyi bayramlar. Endnote masaüstü eğitimini çekmeyi planlıyorum ama ondan önce çok geniş kapsamlı nitel araştırmalar eğitimi üzerinde çalışıyorum. Nitel araştırmalar birkaç ay içinde hazır olur. Endnote'da ondan sonra inşallah. Net bir tarih yok. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.


A.G.

MERHABA HOCAM. MATCH MENÜSÜNE TIKLADIĞIMDA BU ADRESE GİDİYOR BENDE. HTTPS://MJL.CLARİVATE.COM/HOME?UTM_SOURCE=ENDNOTE&UTM_MEDİUM=WEB&UTM_CAMPAİGN=MANUSCRİPT-MATCHER


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba Ahmet hocam, bu eğitimi çektiğimde doğrudan giriyordu ama şimdi yeni bir adres açılıyor. sistem değişti sadece sıkıntı yok.


A.G.

TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM. WORD DE BİR ÇOK KEZ ENDNOTE OTURUMU AÇMAYA ÇALIŞTIM AÇILMADI. NE YAPABİLİRİM.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Ahmet hocam, Öncelikle "Cite while you write" eklentisinin kurulduğundan ve Word'de "Endnote" sekmesinin oluştuğundan emin olun. Daha sonra "Preferences" bağlantısından "Application" sekmesine tıklayıp "Endnote Online" ı seçip giriş bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bunları yapıp hala giremiyorsanız eklentiyi tekrar kurmak veya word'ü tekrar kurmak sorunu çözebilir sanırım. bir de başka bir bilgisayardan deneyin. İyi çalışmalar.


G.D.

HOCAM MERHABA, ANLATIMINIZ VE KATKILARINIZ İÇİN ÖNCELİKLE ÇOK TEŞEKKÜRLER. HOCAM BENDE ENDNOTE X9 MASAÜSTÜ SÜRÜM VAR FAKAT DERGİPARK WEB SAYFASI ÜZERİNDEN ULAŞTIĞIM MAKALELERİ ENDNOTE İKONUNA BASTIĞIMDA ACCESS.CLARİVATE.COM BAĞLANMAYI REDDETTİ UYARISI ALIYORUM. NAPMAM LAZIM HOCAM? AYRICA DETAYLI BİR MASAÜSTÜ ENDNOTE X9 ANLATIM VİDEOSU DA GELECEK Mİ? İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER HOCAM. SAYGILARIMLA.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Gökşen Hocam merhaba, İlginiz için teşekkürler. Hocam malesef çok sebebi olabilir. Örneğin yanlış giriş bilgileri. Windows firewall vb. bir program engelliyor olabilir. O an için ilgili websitesine erişim sıkıntısı olabilir. Yerinde görmek lazım. Başka bir yerden deneyin (dergipark yerine). Eğer çalışırsa dergipark ile ilgilidir. Tşk.


H.Ö.

HOCAM MERHABALAR, ENDNOTE WEB'DE İMPORT REFERENCE BÖLÜMÜNDEN BİLGİSAYARIMDAKİ PDF'LERİ EKLEMEYE ÇALIŞIYORUM. BUNU YAPARKEN İMPORT OPTİONS SEÇENEĞİNİ SAĞLIK BİLİMLERİ İÇİN NE SEÇMELİYİM.


H.Ö.

HOCAM MERHABALAR, BEN GOOGLE SCHOLAR ÜZERİNDEN ALINTI YAPTIĞIM VE MASA ÜSTÜNE İNDİRDİĞİM DOSYAYI AÇAMIYORUM. BU SORUN İOS İŞLETİM SİSTEMİNDEN KAYNAKLI OLABİLİR Mİ YOKSA BAŞKA BİR NEDENİ VAR MI?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Habibe Hocam merhaba, Dosyanın uzantısı ENW'dir Onu TXT yapabilirseniz rahatlıkla açbilirsiniz. İos ile ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum. Kolay gelsin.


H.Ö.

HOCAM MERHABALAR, GOOGLE SCHOLER'DA ALINTI YAP KISMINDAN ENDNOTE'U TIKLADIĞIMDA İNDİRDİĞİ DOSYA DEDİĞİNİZ GİBİ ENW VE BU KAYDI OTOMATİK OLARAK KENDİSİ YAPIYOR. DOSYA UZANTISI İÇİN TXT SEÇENEĞİ GÖRÜNMÜYOR. BUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİM?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Hocam bilinen dosya uzantılarını göster diye seçenek var windows veya mac'da. dosya seçeneklerinden yapılır. Dosya uzantısı nasıl gösterilir diye. https://www.ceofix.com/9901/windows-10-ve-windows-7de-dosya-uzantilarini-gosterme/ slm.


M.B.

ARİF HOCAM MERHABA, ENDNOTE EĞİTİM VİDEONUZU BAŞTAN SONA 1. DERS VE 7. DERSE KADAR HEPSİNİ İZLEDİM. ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ. HOCAM 7. DERSİN EN SONUNDA ENDNOTE MASAÜSTÜ EĞİTİMDE BİRLİKTE OLMAK ÜZERE HOŞÇAKALIN DİYEREK EĞİTİM VİDEOSUNU SONA ERDİRMİŞSİNİZ. AYEUM PLATFORMUNDA ENDNOTE'UN MASAÜSTÜ EĞİTİMİYLE İLGİLİ VİDEOLARA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUM ANCAK, ULAŞAMADIM. BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Muhammet Hocam merhaba, Faydalandığınıza sevindim. Hocam projelerimiz arasında inşallah. Bugünlerde Nitel Araştırmanın temellerini çekiyorum Önümüzdeki hafta sonu inşallah çıkacak. Nitel. Nitel araştırma serisi çok uzun soluklu bir seri onun arasına sıkıştıracağım eğitimlerden bir de Endnote. Belli bir tarih vermemekle birlikte yakında diyebilirim. Tşk.


M.B.

DEĞERLİ ARİF HOCAM BAZEN DÜŞÜNÜYORUM DA BU AYEUM PLATFORMU OLMASA NE OLACAK BİZİM HALİMİZ. AYEUM PLATFORMU DEMEK BANA GÖRE KALİTENİN ADRESİ DEMEKTİR. YOUTUBE KANALLARINDA DA BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİYLE İLGİLİ KONULAR ANLATILMAKTADIR. ANCAK, BU ANLATILANLARIN GÜVENİLİRLİĞİ İNSANI ŞÜPHEYE DÜŞÜRÜYOR. O YÜZDEN BU AYEUM PLATFORMUNDA EĞİTİM VİDEOLARINI ANLATAN HOCALARIMIZ ÖYLE BİR SİSTEMATİK İZLİYORLAR Kİ, BİR BAŞAMAĞI ANLATMADAN DİĞER BASAMAĞA ÇIKMIYORLAR. YANİ SİNDİRE SİNDİRE VE OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ ANLATIYORLAR. BU BENİM TESPİTİM. ARİF HOCAM İNANIYORUM Kİ, NİTEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİYLE İLGİLİ EĞİTİM VİDEOSUNU DA AYNI SİSTEMATİK ÖĞRETME ANLAYIŞIYLA DÜZENLİYORSUNUZ. 50 YAŞINDA DOKTORASINI TAMAMLAMIŞ BİR KİŞİ OLARAK SİZLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. İYİ Kİ VARSINIZ.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Teşekkür ederim Muhammet hocam. Güzel bir eğitim oluyor inşallah. Selamlar.


A.G.

MERHABALAR, ANLATIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM. BEN DE YAKLAŞIK BİR AY ÖNCE ENDNOTE KULLANMAYA BAŞLADIM. DENEYE YANILA HANGİ İŞLEMİ DAHA HIZLI NASIL YAPARIM DERKEN BİR KOLAYLIK BULDUM. METİN İÇİ ATIFLARDA (YAZAR, YIL: SAYFA) STİLİNİ "PAGE" KISMINDA YAPMAK YERİNE "SUFFİX" SEKMESİNDE "İKİ NOKTA ÜST ÜSTE + BOŞLUK + SAYFA NUMARASI" ŞEKLİNDE YAZARSANIZ, YAZIM İŞLEMİ SONRASI ENERJİNİZİ TEZ SAVUNMASINA SAKLARSINIZ :))


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Merhaba Ayşegül hocam, Rica ederim hocam. Umarım faydalanıyorsunzu. Evet o şekilde yapabilirsiniz. Bir yöntemdir. Ancak bu şekilde yapmanın bir sakıncası çalışmanızı diyelim mevcut stilin dışında bir stil isteyen bir dergiye göndereceksiniz. Bu durumda yeni stili otomatik olarak ayarlarsınız. Ancak sayfa numarasını suffix olarak girdiğiniz içiin sayfa numarası olarak tanımaz ve ilgili stilde sayfa numarası olması gerektiği biçimde gözükmeyebilir. eğer stil değiştirme gibi bir derdiniz yoksa ok. slm.


H.A.

MERHABA HOCAM. ENDNOTE CAPTURE REFERENCE SEÇENEĞİNİ KULLANIRKEN ÖZELLİKLE TAYLOR & FRANCİS VERİTABANINDAKİ MAKALELERDEN ATIF ALMA DURUMUNDA DOİ KISMINA DERGİ ADINI, JOURNAL KISMINA İSE DOİ NUMARASINI OTOMATİK OLARAK ALIYOR. HER DEFASINDA İKİSİNİ YERİNİ DEĞİŞTİRMEKLE UĞRAŞIYORUM. BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Hocam merhaba, Malesef Capture eklentisinin ilgili sayfayı algılama biçimine müdahale edemiyoruz. Ancak Taylor ve Francis gibi akademik veri tabanlarında referansları dışa aktarmak (tek veya toplu olarak) ve endnoteweb'e veya desktop'a eklemek. Bu daha sağlıklı ve pratik olur. Capture eklentisi daha çok web sayfaları gibi unsurlar içindir esasen. Başarılar.


G.D.

ANLATIM İÇİN TEŞEKKÜRLER. ANCAK, WORD SAYFASININ MENÜ ÇUBUĞUNDA ENDNOTE'UN NASIL YER ALDIĞINI ANLAYAMADIM, BİR DE MATCH MENÜSÜNDE ÇALIŞMAK İSTEDİĞİMDE ÇIKAN SAYFA VİDEODAKİNDEN HEM FARKLI HEM DE İLERLEMEK İSTEDİĞİMDE SATIN ALMAYA YÖNLENDİRİYOR. BU FARKLILIĞIN NEDENİNİ DE ANLAYAMADIM.


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Gonca Hocam Merhaba, Cite While You Write eklentisini kurduğunuz zaman ve word'ü yeniden başlattığınız zaman word menü çubuğunun sonuna Endnote sekmesi ekleniz. O şekilde görürsünüz. İkinci sorunuza gelinde ben Endnote Web eğitimini yaklaşık 3 sene önce çekmiştim. Bahsettiğiniz şey daha sonra olmuş bir değişiklik. ama devam edin ücretsiz hesap oluşturarak Match aracına ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.