Ders Detayı

Eğitim Bilimlerinde SSCI-SCI'de Taranan Dergilere Makale Yazma Stratejileri ve Akademik Yazma Eğitimi
11 Video, Ders Süresi: 40 gün

Dersler

 Ders1: Bilimsel bir makale nasıl yazılır?Giriş

 Ders 2: Eğitim Bilimlerinde Saygın SSCI-SCI Dergiler ve Hakemlik Süreci

 Ders 3: Örnek makale yükleme

 Ders 4: Yazım ile ilgili önemli hususlar  

 Ders 5: Özet (abstract) yazımı

 Ders 6: Giriş Bölümünün Yazımı ve Stratejiler( Örneklerle)

 Ders 7: Kuramsal Çerçeve/ LiteratürBölümünün Yazımı ve Stratejiler( Örneklerle)

 Ders 8: Yöntem Bölümünün Yazımı ve Stratejiler( Örneklerle)

 Ders 9:  Bulgular-Yorum Bölümünün Yazımı 

 Ders 10: Sonuç ve Tartışma, Sınırlılıklar Bölümünün Yazımı 

 Ders 11: Önemli Hususlar ve Diğer Yazım Stratejileri (Dergi Bulma, gönderme, hakem ve yayın süresi)

 

Eğitmen Hakkında: Doç. Dr. Mehmet Şükrü BELLİBAŞ, Web of Science Eğitim Bilimleri kategorisinde SSCI-SCI dergilerde son dört yıl içinde en çok yayın yapan ilk üç Türk araştırmacı arasındandır. Son beş yılda Web of Science veya Scopus’ta taranan dergilerde 16 makale yayınlamıştır. Michigan State Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi alanında doktora eğitimini tamamlayan Doç. Dr. Mehmet Şükrü BELLİBAŞ, Educational Management Administration & Leadership, Journal of Educational Administration, International Journal of Leadership in Education, International Journal of Educational Management ve School Leadership and Management gibi kendi alanındaki en prestijli uluslararası dergilerde çok sayıda makale yayınlamıştır. Doç. Dr. Mehmet Şükrü BELLİBAŞ’ın bunun dışında International Journal of Educational Research, Educational Studies, Professional Development in Education, Technology, Pedagogy and Education gibi  SSCI’de taranan genel eğitim dergilerinde yayınları bulunmaktadır. Ulusal Eğitim Yöneticileri ve Deneticileri Derneği tarafından verilen Genç Araştırmacı Teşvik Ödülü sahibi olan ve Asia Leadership Roundtable (ALR) toplantısında Türkiye’yi temsilen davet edilen Doç. Dr. Mehmet Şükrü BELLİBAŞ, başta AERA, UCEA, ve CIES gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin ve ECER ve WELS gibi Avrupa’nın önemli eğitim konferansları olmak üzere farklı uluslararası konferanslarda 20’nin üzerinde bildiri sunmuştur. Uluslararası dergilerde yayınladığı makaleleri çok sayıda atıf almış ve bazı ülkelerde yüksek lisans ve doktora müfredatlarında kullanılmaya başlanmıştır.  Eğitim bilimlerinde akademik yazma ve yayın konusunda uzmanlaşmış olan Doç. Dr. Mehmet Şükrü BELLİBAŞ, çeşitli ulusal ve uluslararası projede çalışmalarını sürdürmektedir. Halen Adıyaman Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.

 

Eğitmen: Doç. Dr. Mehmet Şükrü BELLİBAŞ

Katılım Belgesi: Evet

Durum:  Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve iade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma İmkanı

 

Fiyat:
299,90 TL
Ders İzleme Süresi: 40 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 11
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

O.İ.

MERHABA, KIYMETLİ HOCAM, ÖNCELİKLE SAĞLAMIŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. ELSEVİER'DAN TEACHİNG AND TEACHER EDUCATİON DERGİSİNDE YAYIMLAMAK İSTEDİĞİMİZ BİR ÇALIŞMAMIZ VAR. TÜRKİYE'DEKİ DERGİLERDE ŞEKİL VE BİÇİM ÖZELLİKLERİ DAHA BELİRGİN BİR ŞEKİLDE TARİF EDİLİYOR. HTTPS://WWW.ELSEVİER.COM/JOURNALS/TEACHİNG-AND-TEACHER-EDUCATİON/0742-051X/GUİDE-FOR-AUTHORS ŞEKLİNDE VERİLEN BAĞLANTI ADRESİNDE PEK ÇOK DETAY OLMAKLA BERABER BAZI BİLGİLER EKSİK. PARAGRAFLAR HER SEFERİNDE İLK SATIR GİRİNTİSİ İLE BAŞLIYOR YAYIMLANMIŞ MAKALELERDE VEYA BİZE YÜKLEME ÖNCESİ GÖVDE METNİ İÇİN ÇİFT SATIR ARALIĞI BOŞLUK İSTEMELERİNE RAĞMEN YAYIMLAMA SONRASINDA TEK SATIR ARALIĞINA YAKIN SATIR ARALIKLARI GÖRÜYORUM. GENEL ŞARTLARI SAĞLADIKTAN SONRA PARÇA PARÇA YÜKLEME YAPILIYOR VİDEONUZDA BELİRTTİĞİNİZ GİBİ. DAHA DETAYLI BİLGİLENDİRME MAKALELERİN SİSTEME YÜKLENMESİ SONRASI MI YAPILACAK YAHUT ONLAR MI SON DÜZENLEMELERİ YAPIYOR? BU GİBİ UFAK BİLGİ PARÇALARINI YAZARLAR İÇİN OLAN REHBERDE BULAMADIĞIMDAN MAKALEMİ YÜKLEMEK YAHUT YÜKLEMEMEK NOKTASINDA KARARSIZ KALDIM. APA 6 İÇİNDE DE KONU İLE İLGİLİ BİLGİ BULAMADIM. TECRÜBELERİNİZ DOĞRULTUSUNDA TAVSİYENİZİ ALMAK İSTEDİM. SAYGILARIMLA,


Eğitmenin Cevabı (MEHMET ŞÜKRÜ BELLİBAŞ)

Ozan hocam merhabalar, Sorunuz icin tesekkurler, Oncelikle Teaching and Teacher Education dergisi icin format su linkte verilmis https://www.elsevier.com/journals/teaching-and-teacher-education/0742-051x/guide-for-authors Buradaki linkten bakarak makalenizi nasil hazirlamaniz gerektigine karar verebilirsiniz. Ancak asil onemli olan husus su: Elsevier, Tylor and Francis, Sage gibi yayin kurumlari birer sirkettir. Turkiye'deki dergilerde oldugu gibi herhangi bir makale sablonlari bulunmamaktadir. Siz genel olarak APA standartlarina uygun olarak bir makale hazirlar sisteme yuklersiniz ve hakemlik sureci baslar. Calismaniz kabul aldiginda dergi butun bilgilerinizi sirkete aktarir ve size bir editor tayin eder. Editor calismanizi derginin formatina hazir hale getirir ve calismanizdaki ufak tefek hatalarla birlikte calismayi kontrol etmeniz icin size gonderir. Siz sistemden hatalari duzeltirsiniz ve calismanizi onaylarsiniz. Onaydan sonra editor belirttiginiz duzenlemeleri yaparak calismanizi yayina gonderir. Calismanizi hazirlarken kesinlikle derginin basili orneklerine bakmayin, o sizin degil derginin isi. Calismanizi basima hazir hale getirmeniz gerekmiyor zaten bunu yapmaniz mumkun degil Dergiler arasinda ufak tefek farkliliklar olmasina karsin temelde asagidakilere dikkat ettiginizde sorun cikmaz 1) Times New Roman 12 punto 2) satirlar arasi iki bosluk 3) British veya USA English (tutarli olun) 4) butun tablo ve sekillerin metinden cikarilmasi (derslerde anlattim) 5) Referanslarin yazimi (dergiler genelde APA 6 kullanir ama bazi dergiler Harward, bazilari Chicago kullaniyor olabilir. Siteden takip etmeniz lazim. Hem metin ici hem de metin disinda nasil yazildigi sitelerinde vardir. Size godneridigim linten bakabiirsiniz). Bu arada TATE APA6 kullaniyor. 6) Turkce olan referanslarinizi Ing yazin. 7) saga yaslanmasi onerilmez ama ben genelde saga yaslamayi seviyorum. Simdiye kadar sorun cikmadi. 8) TATE highlights da ister kalinizda olsun 9) calismada kendinize atifta bulundugunuz yerde isminizden ziyade (author) diye yazin. Blind review icin onemli. Yoksa calisma geri doner Bunlara dikkat ederseniz, sorun cikmaz diye dusunuyorum. Umarim bunlar yardimci olur. Yine sorulariniz olursa sorabilirsiniz, Iyi calismalar


A.E.

SAYIN HOCAM, BENİM ALANIM PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK. BİZİM ALANDA GİRİŞ VE LİTERATÜR BİRLİKTE VERİLİYOR. BU KONUDA BİR ÖNERİNİZ BULUNUYOR MU?


Eğitmenin Cevabı (MEHMET ŞÜKRÜ BELLİBAŞ)

Hocam merhabalar, Benim lisansim PDR ama ben PDR alaninda pek akademik calisma yapmadim. Yine de Egitim Yonetimcileri olarak okulun psikolojik boyutunu analizlerimize katmaktan geri durmayiz. Bu vesile ile de PDR alaninda yayinlanmis calismalari okuma firsatim oluyor. Oncelikle elbetteki giris ve literaturu birlikte yazan calismalara az da olsa rastlamak mumkun. Turkiyede Turkce yayin yapan ULAKBIM dergilerinin bir cogunda da boyle bir uygulama mevcut. Ancak ben burada uluslararasi alanda guclu, nitelikli ve SSCI da taranan dergiler icin egitim vermistim. Bu tip dergiler genelde ayri bir giris ve ayri bir literatur isterler. Calismaniz nitel ise yine ikisini bir arada dusunup yazabilirsiniz ancak bu kanaatimce cok dogru bir uygulama olmaz. Hatta bu sekilde birlesik yazmak ayri ayri yazmaktan cok daha zordur. Genel bir giris yaparak literaturdeki sorunlardan bahsedip, problemi aciklayabilirsiniz. Daha sonra da literaturden hareketle genel problemin ne oldugunu ayrintilariyla yazarsiniz ki bu durumda yine ayrbi bir giris ve ayri bir literatur yazmis olursunuz. Literatur ozellikle gerekli cunku teorik cercevenizi orada olusturuoyrsunuz. Kavramlari tanimlar ve kavramlar arasindaki iliskinin dogasina iliskin cesitli ongorulerde bulunursunuz. Bunu giris kisminda yapmak pek mumkun degil. Bu yuzden ben yine giris ve literaturu ayri ayri yazdiginiz yaygin olan tarzi tavsiye ederim. Ancak yine de birlesik yazmak istiyorum diyorsaniz. O zaman da literaturu bir hikaye anlatir sekilde yazmaniz daha dogru olacaktir. Oncelikle alanda gecmisten gunumuze yapilan calismalari siralarsiniz. Burada cogunlukla cesitli donemlere ayirirsiniz. Ornegin ilk donem 1990li yillar ve sonrasi gibi. Her donemdeki degisimleri ve egillimleri sorunlar ve cozumler ile birlikte aciklarsiniz. Parca parca gunumuze gelir ve gunumuzde literaturun mecvut durumunu ve problemlerini aciklayarak kendi calismanizin alana nasil katkida bulunacagini belirtirsiniz ve amac cumlenizi soylersiniz. Az da olsa gordugum calismalar boyleydi ama bunlar da cogunlukla nitel oluyor. Iyi calismalar dilerim.