Ders Detayı

Bilimsel Araştırmalarda Teknoloji Kullanımı
14 Video, Ders Süresi: 75 gün

Dersler

Ders 1: Giriş

Ders 2: Veritabanlarında Arama Yapma

Ders 3: Publish or Perish Yazılımı

Ders 4: PDF Belgeleri ile Çalışma

Ders 5: Endnote ve Nvivo ile Hızlı Literatür Tarama (Bölüm I: EndnoteWeb ve Yazarken Atıfta Bulunma)

Ders 6: Endnote ve Nvivo ile Hızlı Literatür Tarama (Bölüm II: NVivo)

Ders 7: Sesten Yazıya Araçları

Ders 8: Atıf Uyum Denetimi

Ders 9: DOI Numaraları ile Çalışma

Ders 10: Yazım Denetimi

Ders 11: İntihal Yazılımı Kullanma

Ders 12: Nitel Verileri Dökümleme

Ders 13: Dergi Arama Motorları ve Dergi Bulma Stratejileri

Ders 14: Akademik Ağları Kullanma/Çalışmalarınızı Paylaşma

Bu ders toplam 220 dk'dır.

Eğitmen Hakkında

Doç. Dr. Arif Bakla Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasını Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. MEB’de öğretmenlik yapmış ve okutman olarak Selçuk Üniversitesi’ne girmiştir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde kurucu öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2015 yılında TÜBİTAK bursu ile Iowa State Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Uygulamalı Dilbilim ve Teknoloji Bölümü’nde ziyaretçi bilim insanı olarak görev yapmış ve burada araştırmalar yürütmüştür. Halihazırda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Çalışma alanı teknoloji destekli yabancı dil öğretimi ve teknoloji destekli araştırma yöntemleridir. Karma araştırmalar, nitel araştırmalar ve bilgisayar destekli nitel veri analizi konusunda kalkınma ajansları da dahil olmak üzere çeşitli kurumlarda eğitimler vermiş ve uluslararası toplantılarda çalıştaylar yapmıştır. Dr. Bakla’nın yöntembilimsel uzmanlık alanı karma araştırmalar, nitel araştırmalar ve bilgisayar destekli nitel veri analizidir. Son yıllarda Language Learning & Technology, ReCALL, Computers & Education, Qualitative Research, Instructional Science and Australian Journal of Education gibi etki faktörü yüksek ve alanda ilk sıralarda yer alan uluslararası dergilerde yayınlar yapmıştır. NVivo ile Nitel Veri Analizi başta olmak İngilizceden Türkçeye çeviri çalışmaları yapmıştır. Ayrıca çeviri programları konusuna ilgi duymaktadır ve Putting Pen to Paper: Academic Paragraph Writing adlı kitabın yazarıdır.

#AYEUM  #yeniyöntemler #bilimsel araştırmalar #yöntem

 

 

Eğitmen: Doç. Dr. Arif BAKLA

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma  ve Veriler üzerinde çalışma  imkanı

Fiyat:
599,90 TL
Ders İzleme Süresi: 75 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 14
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

E.A.

HOCAMM ÇOK TEŞEKÜRLER ÖZELLİKLE NVİVO VİDEO İÇİN


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Rica ederim hocam. Faydalandığınızı duymak multu ediyor beni.


M.S.C.

SAYIN HOCAM; AĞZINIZA VE EMEĞİNİZE SAĞLIK...SAYIN HOCAM; DAHA ÖNCE KAYIT CİHAZINA KAYDETTİĞİMİZ BİR SES VERİSİNİ WORDE NASIL AKTARABİLİRİZ?SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Mehmet hocam merhaba, Bunun için eğitimde birkaç önerim olmuştu. Biri Google Drive sesli yazma ile (bir belge açıp araçlar sesli yazma bağlantısından dinleyip söyleyerek yazma) diğeri elden NVivo veya Soundscriber gibi bir program yardımıyla elden yazmak. Bu eğitimi çektikten sonra yeni bir şey daha gördüm. Screencast-o-matic'in ücretli versiyonunda otomatik olarak videonun altyazılarını hazırlıyor ve oradan kopyalayıp worde aktarılabilir. Ancak şimdiye kadar bu işi doğrudan yapan bir program yok. Birkaç küçük (ve genellikle pahalı) yazılım dışında. Onları denemedim.


S.Z.

SAYIN HOCAM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI BİR EĞİTİM OLMUŞ. SİZE İKİ SORMAK İSTİYORUM: PUBLİSH OR PERİSH YAZILIMINDA SONUÇLARI KAYDEDİP ENDNOTE A AKTARMA YAPTINIZ AYNI LİSTEYİ MENDELEY'E AKTARMAK İÇİN MENDELEY'E UYGUN BİR UZANTIDA KAYDEDİP AKTARABİLİYOR MUYUZ? BİR DİĞER SORUM İÇİNDEKİ VERİ TABANLARINA KURUMSAL GİRİŞ YAPMASAK DA ARAMA YAPABİLİYOR MUYUZ? YANİ ÇALIŞMAYI ARAMAYI BULABİLİYOR ANCAK AÇAMIYOR MUYUZ YOKSA HİÇ ARAMA DAHİ YAPAMIYOR MUYUZ? TEKRAR TEŞEKKÜRLER HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Saadet hocam merhaba, Eğitimden faydalandığınıza sevindim. Mendeley XML, RIS, and BibTeX uzantıları ile çalışabilir. özellikle ris. Ris ile aktardığınız zaman sorun yok. WOS'ta kampusteyken kendi telefonumdan bağlanıp denedim. Listeyi görüyorsunuz dışarıya aktarabiliyorsunuz ama fulltext makalelere erişemezsiniz. Eğer üniversitede çalışıyorsanız bu tür aramaları kampuste yapma iyidir. Tşk.


F.T.

MERHABA, PUBLİSH OR PERİSH İÇİN İÇİN ABONELİK GEREKTİREN ELSEVİER VE WOS GİRİŞLERİNİ YAPARKEN, ELSEVİER BİZLERDEN VERİ ERİŞİMİ İÇİN "API KEY" İSTİYOR. API NEDİR NE DEĞİLDİR. NASIL ALINIR? BAŞKA NERELERDE KULLANILIR?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Hocam merhaba, Uygulama programla arayüzü anlamına gelir. Web servislerini, veritabanlarını, online programları kullanabilmek için satın alınan bir tür uzunca şifredir. API'ler ücretlidir. Örneğin Google translation'ı uygulamalarda otomatik işlemler için kullanmak isterseniz Google Translate API satın alırsınız. Bazı API'lerin deneme sürümleri de olabilir. Kısacası bahsettiğiniz servisler için API elde etmek gerekebilir. İyi çalışmalar.


D.S.

SAYIN HOCAM MERHABA, BEN NVİVİO 11 PRO KULLANIYORUM. ENDNOTE DOSYASINI DATA KISMINDA TANIMIYOR. RİS VE TXT EKLEDİĞİMDE İSE BİR MAKALE DOSYALARINI GÖREMİYORUM (JOURMAL ARTİCEL) ŞEKİLDE İSİMLERİ OLAN BAĞLANTILAR GELİYOR. BU KONUDA NASIL BİR ÇÖZÜM ÖNERİRSİNİZ?


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Hocam merhaba, Öncelikleri bibliografya verilerini Endnote'tan .XML uzantılı olarak dışarıya aktarmanız gerek. Daha sonra NVivo'ya bu formatta aktarabilirisiniz. Diğer formatları (Endnote için) tanımayacaktır. İyi çalışmalar.


E.Ö.

YAĞMACI LİSTE İÇİN KONTROL EDİLMESİ GEREKEN LİSTENİN ADINI YAZABİLİR MİSİNİZ* TEŞEKKÜR EDERİM


Eğitmenin Cevabı (ARİF BAKLA)

Hocam merhaba, Listeyi ekteki linkte bulabilirsiniz. Selamlar. https://beallslist.net/