Ders Detayı

Araştırma Etiği
3 Video, Ders Süresi: 40 gün

 

 

Eğitmen:  Doç. Dr. Celal Tayyar UĞURLU

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100 Memnuniyet ve iade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
199,90 TL
Ders İzleme Süresi: 40 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 3
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

İ.T.

MERHABA DEĞERLİ HOCAM, VERDİĞİNİZ DEĞERLİ BİLGİLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM. BİR SORUM OLACAKTI. TEZİMİZDEN BİR MAKALE ÇIKARMIŞ OLALIM. KAYNAKÇA KISMINDA TEZİMİZE ATIFTA BULUNMADIK AMA DİPNOTTA BU MAKALE ŞU TEZDEN ÜRETİLMİŞTİR DİYE NOT DÜŞTÜK. BURDA ETİK İHLALİ VAR MIDIR? TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Hayır sorun yok. Dipnotta verme doğru yöntem zaten tezden üretilmiş bir makaleye kendi tezini kaynakça olarak eklemezsin.


R.B.

SAYIN HOCAM MERHABA, "BİLİMDE ETİK DIŞI DAVRANIŞLARIN NEDENLERİ" KONUSUNDA SUNUMDA YER ALAN MADDELER HAKKINDA BİR ŞEYLER PAYLAŞMAK İSTİYORUM. YETERLİ ETİK EĞİTİMİ ALTYAPISINA SAHİP OLDUKLARI HALDE, AKADEMİK KARİYER BASAMAKLARINI BİR AN ÖNCE TIRMANMA VE UNVAN EDİNME HIRSIYLA HAREKET EDİP, ETİK DIŞI DAVRANIŞLAR GERÇEKLEŞTİREN KİŞİLERLE MÜCADELE ETME ANLAMINDA NELER YAPILABİLİR ACABA? ÖRNEĞİN, BU ALANDA HANGİ DÜZENLEMELERİN YAPILMASI ETKİLİ OLABİLİR? TEŞEKKÜR EDER, SAYGILAR SUNARIM.


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Merhaba, Sorunuzun cevabı aslında çok uzun bir tartışmayı gerektiriyor. Çünkü yasal alt yapılardaki eksiklikler bunun önünü kapatıyor. Özellikle paralı dergiler, dergi süreçlerinin iyi işletilememesi, çok yazarlı yayınlar vb. Son zamanlarda etik kurul izinlerinin istenmesi olumlu bir çalışma, aynı zamanda UAK'ın doçentlik değerlendirmesindeki kriterler de bu bağlamda önemlidir. Hakemliklerin nitelikli yapılması, kör hakemlik sisteminin doçentlik başvurularında da uygulanması kaliteyi ve etik sorunları azaltacaktır diye düşünüyorum.


Y.S.

HOCAM DOKTORA TEZİNDE BİR KİMSE YÜKSEKLİSANS TEZİNDEKİ CÜMLESİNİ AYNEN TEKRARLAYIP KENDİ YÜKSEKLİSASN TEZİNİ KAYNAK VERMEZSE İNTİHALE DÜŞMÜŞ OLUR MU?


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Merhaba Yusuf Bey, Cümle sana ait olsa bile daha önce yazdığın bir metne aittir. O nedenle kaynak göstermek gerekir.


N.F.

MERHABA DEĞERLİ HOCAM. VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. TEZİMİZİ YAZIP TAMAMLADIKTAN SONRA HENÜZ TEZ SAVUNMASI YAPMADAN TEZİMİZDEN MAKALE ÜRETİP DERGİLERE GÖNDEREBİLİR MİYİZ? SAYGILARIMLA.


Eğitmenin Cevabı (CELAL TAYYAR UĞURLU)

Nur Hanım, Böyle bir şey mümkün değil. Önce savunmanız gerekir. Selamlar.