Ders Detayı

Amos Eğitimi (Yapısal Eşitlik Modellemesi)

5 Video, Ders Süresi: 30 gün

 Dersler

 Ders 1  AMOS'a Giriş ve Temel Kavramlar,

 Ders 2 Doğrulayıcı Faktör Analizi 

 Ders 3 Doğrulayıcı Faktör Analizi  Uygulamalı

 Ders 4 Doğrulayıcı Faktör Analizi  Uygulamalı 2

 DersYol Analizi

 

Not:Bu ders toplam 170 dk'dır.

 

Eğitmen: Prof. Dr. Sait GÜRBÜZ

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve Geri ödeme garantisi

 

Eğitimin İçeriği ve AMOS

IBM SPSS Amos, hipotezleri karmaşık değişken ilişkileri üzerinde test etmek ve verilerden yeni öngörüler elde etmek için, yapısal eşitlik modellemesinin (SEM) kolayca kullanılmasını sağlar.

 IBM® SPSS® Amos; regresyon, faktör analizi, korelasyon ve değişken analizi de dahil, standart çok değişkenli analiz yöntemlerini genişleterek araştırma ve teorilerinizi desteklemenize olanak sağlayan, güçlü bir yapısal eşitlik modellemesi yazılımıdır. SPSS Amos ile, sezgisel bir grafiksel veya programlama kullanıcı arabirimi kullanarak, karmaşık ilişkileri standart çok değişkenli istatistik tekniklerinden daha doğru bir şekilde yansıtan tutumsal ve davranışsal modeller oluşturabilirsiniz #Amos #Yapısaleşitlik#örtükdeğişken#Ölçekgeliştirme

Amos, hipotezleri değişken ilişkileri üzerinde test etmek ve verilerden yeni öngörüler elde etmek için, yapısal eşitlik modellemesinin kullanılmasını sağlar.

AMOS 22’nin deneme sürümü https://www-01.ibm.com/marketing/iwm/iwmdocs/tnd/data/web/en_US/trialprograms/G556357A25118V85.html

 

Eğitmen Hakkında:  Prof. Dr. Sait GÜRBÜZ “AMOS ile Yapısal Eşitlik Modellemesi”, “Aracı, Düzenleyici ve Durumsal Etki Analizleri” ve “Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri” isimli kitapların yazarıdır.  Nicel araştırma yöntemleri konusunda eserlerine en çok başvurulan araştırmacılar arasında yer almaktadır.  Nicel Araştırma Yöntemleri ve veri analizi konusunda ülkemizin önde gelen araştırmacıları arasında yer alan Dr. Gürbüz,  uluslararası yayın performansı bakımından alanında önde gelen isimler arasında yer almaktadır.  SSCI indexli dergilerde birden fazla makale yayınlamıştır. Birçok projenin yürütülmesine imza atmış olan Dr. Gürbüz,  ileri veri analiz konusunda uzmanlaşmıştır. Birçok kongreye panelist olarak katılan eğitmen,   gerek deneyimi gerekse bilgi birikimi ile araştırma yöntemleri konusunda Türkiye adından en çok söz ettiren,  atıf alan araştırmacılar arasındandır.  Eserleri başucu kaynak niteliği taşımaktadır.

Fiyat:
139,90 TL
Ders İzleme Süresi: 30 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 5
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Yorumlar

MEDİNE ÇALIŞKAN YILMAZ

Hocam merhaba; Videoda izlediğim kadarıyla anladığım Yol analizi nicel değişkenlerle yürütülüyor. Bağımsız değişken olarak örneğin Eğitim durumu gibi isimsel değişkenler modele dahil edilip analiz yapılamıyor mu?

ELİF KIVRAK

Veriler normal dagilmiyorsa ya da multinormality yuksekse hangi analiz kullaniliyor? Sorusunu Cevabı:EM’de çoklu basıklık kritik değeri (Multivariate kurtosis), verilerin dağılımı konusunda daha sağlam ipuçları vermektedir. Bu değerin 10’un altında olması yaygın kabul gören bir uygulamadır. Ancak deneyimler, çoklu basıklık kritik değerinin 20’ye kadar genellikle sorun teşkil etmediğine işaret etmektedir.Sürekli ölçüm düzeyine sahip ancak normal dağılımı aşırı şekilde ihlal eden veriler için ADF yöntemi (Asymptotically Distribution Free) önerilmektedir. Ancak son yapılan araştırmalar ADF yönteminin geniş örneklemlerde (En az 1000 örneklem) başarılı sonuçlar verdiğine işaret ettiğinden böyle durumlarda araştırmacıların ADF yerine Bootstrap yöntemini kullanmaları daha makul bir yaklaşım olabilecektir[i]. Normal dağılmayan ve sürekli ölçüm düzeyinde olan veriler için ise ULS (Unweighted Least Squares) yöntemi tercih edilebilmektedir.