Ders Detayı

Temel SPSS Eğitimi
11 Video, Ders Süresi: 45 gün

Dersler 

Ders 1: SPSS Tanıtım, Veri Girişi ve Genel Ayarlar

Ders 2: SPSS ile Veri Dosyası Düzenleme ve Betimsel Analizler

Ders 3: SPSS ile Normal Dağılım Varsayımı Analizi

Ders 4: SPSS ile T Testleri

Ders 5: SPSS ile Tek-Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)

Ders 6: SPSS ile Parametrik Olmayan Karşılaştırma Testleri

Ders 7: SPSS ile Korelasyon Analizi

Ders 8: SPSS ile Basit Regresyon Analizi

Ders 9: SPSS ile Ki-Kare Testleri

Ders 10: SPSS ile Açımlayıcı Faktör Analizi

Ders 11: SPSS ile Güvenirlik Analizi

 

Not: Bu ders toplamda 410 dk'dır. Veri Seti üzerinden Çalışma İmkanı Mevcuttur.

 

 

Eğitimin İçeriği:

Temel SPSS eğitimi özellikle Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri ve Araştırma Görevlileri, Öğretim Görevlileri ve Öğretim Üyeleri için hazırlanmıştır. Ancak eğitim, bu programı öğrenmek isteyen tüm araştırmacıların ihtiyacını karşılayacak düzeydedir.

Video eğitimini tamamlayan ve ders içi uygulamaları/ödevleri eksiksiz yapan katılımcılar; temel istatistik analiz tekniklerini eksiksiz öğrenecek, hangi, analizin verisi için uygun olduğunu tespit edebilecek, verilerini kendi başınıza analiz edebilecek, yorumlayabilecek ve yaptığı analizi tezinde veya makalesinde nasıl raporlayacağını öğrenecektir. AYEUM belirtilen bilgi ve becerilerin eğitim sonunda kazandıracak bir içerik sunduğunu katılımcılara taahhüt eder.

Asla analizlerinizi başkasına yaptırmayınız. Bu eğitimle birlikte tezinizde ve makalenizde gerekli tüm temel analizleri yapabileceğiniz garantisini AYEUM verir. Aksi durumda paranız iade edilir.

 

Eğitmen Hakkında: Doç. Dr. Murat Bursal “SPSS İle Temel Veri Analizleri” adlı kitabın yazarıdır. Yüksek lisans eğitimini Washington Devlet üniversitesi, doktorasını ise Minnesota-Twin Cities Üniversitesi’nde tamamlamıştır. SPSS ve veri analizleri konusunda ülkemizde önde gelen saygın akademisyenlerdendir. Halen Cumhuriyet Üniveritesi’nde çalışmaktadır. Alanında birden fazla  SSCI indexli makale yayınlamıştır.

 

Eğitmen: Doç. Dr. Murat BURSAL 

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı, Datalar Üzerinde Çalışabilme İmkanı

Fiyat:
189,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 11
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

B.M.

2. ÖRNEKTE B MADDELERİNİN NORMAL DAĞILIMA UYGUN OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETMEMİZ GEREKMİYOR MU? AÇIMLAYICI FAKTÖR ANALİZİNDE GEREKLİ ŞARTLAR OLARAK VERİLERİN NORMAL DAĞILIMA UYGUN OLMASI GEREKTİĞİ SÖYLENMİŞTİ. B2 VE B3 İÇİN NORMAL DAĞILIM GRAFİKLERİNDE UÇ VE AŞIRI UÇ DEĞERLER MEVCUT. BU DEĞERLER ANALİZİ OLUMSUZ ETKİLER Mİ?


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Betül Hocam, sorunuzda bahsettiğiniz gibi faktör analizinde normal dağılım varsayımı yapıldığı için faktör analizi öncesi maddelerin normallik analizi yapılması fikri çok yerindedir. Fakat 3. Ders olan normal dağılım varsayımı analizi konusunda da açıklamaya çalıştığım gibi büyük örneklemli çalışmalarda, normallik testleri aşırı güçlü hale geldiği için bu testlerde hep anlamlı sonuçlar elde edilir yani normalliğin ihlal edildiği sonucu çıkar. Ayrıca, normallik sağlansa bile dağılımlarda bazı uçdeğerler bulunabilir. Bu sadece buradaki örnek için değil, birkaç yüz kişiyi geçen büyük örneklemli çalışmaların hepsinde ortaya çıkacağı için bu tür durumlarda normallik analizini normallik testi üzerinden yapmak pratikte pek fayda sağlamaz. Ayrıca uçdeğerler, normal dağılım olduğunda bile rastlanan durumlar olduğu için salt uçdeğer üzerinden gitmek te çok pratik olmayacaktır. Bunların yerine, SPSS’in Descriptives komutu kullanılarak her madde için çarpıklık (Skewness) ve basıklık (Kurtosis) katsayılarına bakılarak bu değerler (özellikle çarpıklık katsayısı) çok büyük olduğunda ilgili maddelerin uçdeğerleri ayıklanabilir veya bu maddelerin analizin başında analizden çıkarılması uygun olabilir. Örneğin, sizin sorduğunuz örnekte çarpıklık açısından en büyük katsayıya sahip olan B6 maddesi, analiz sırasında da en düşük faktör yüküne sahip olduğu için çıkarılıyor. O nedenle, çoğunlukla normal dağılıma uymayan maddeler faktör analizi sırasında da sorun verip ayıklanacaktır ama analizi daha sağlıklı yapmak adına faktör analizi öncesi çarpıklık ve basıklık katsayılarını inceleyerek (ilgili gerekçeleri açıklamak kaydıyla) sorunlu maddeleri analizden çıkarmak uygun bir tercih olacaktır.


E.Y.

MERHABALAR HOCAM 01 ANLAMLILIK DÜZEYİNDE T TESTİ YAPARKEN NORMALLİK TESTİNDE 01 Mİ ALMAMIZ GEREKİYOR YOKSA 05 Mİ ALMAMIZ GEREKLİ?


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Merhaba, eğer t testinde anlamlılığı ,01 yapmaya karar verdiysek, normallik testi ve ilgili diğer tüm varsayım testlerinde de artık sadece ,01 seviyesi esas alınmalıdır. İyi çalışmalar.


E.

HOCAM İYİ GÜNLER SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖĞRENCİSİYİM. DAHA ÖNCE HİÇ SPSS TECRÜBEM OLMADI ŞUAN 5. DERSE KADAR GELDİM FAKAT HEM PROGRAM TERMİNOLOJİSİNE HAKİM DEĞİLİM VE DERSLERİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM. BU KONU NELER YAPABİLİRİM ÖNERİLERİNİZE İHTİYACIM VAR. TEŞEKKÜR EDERİM


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Merhaba, haklısınız, hiç SPSS tecrübesi olmadan uzaktan eğitim yoluyla SPSS öğrenmek kolay değil. Videoları programa yeni başlayan kişilere yönelik hazırlıyorum ama yine de belirli bir istatistik altyapısı gerektiği ve de katılımcılarla etkileşim şansı olmadığı için sizin gibi yeni başlayan arkadaşlara zor geliyor olabilir. Öneri olarak söyleyebileceğim şey, etkileşimli bir öğrenme ortamı bulabiliyorsanız, öyle başlayın. Bu amaçla öncelikle öğrencisi olduğunuz Sağlık bilimleri Enstitü'sünde verilen İstatistik veya SPSS içerikli ders varsa, öyle bir dersi alarak, online videoları dersle birlikte yürütmenizi öneririm. Konuyla ilgili altyapınız arttıkça, videoların daha fazla faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Ayrıca piyasada benim de yazarı olduğum bir kitap dahil olmak üzere SPSS'e yönelik kitaplardan edinip süreci öyle de pekiştirebilirsiniz ama diğer tüm öğrenme süreçleri gibi SPSS için de en faydalısı etkileşimli bir ortamı olacaktır. Bu arada ayrıca, Ayeum tarafından kendi oluşturacağınız gruplara birkaç günlük yüzyüze SPSS kursları da veriliyor, duruma göre o seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Çalışmalarınızda kolaylıklar dileklerimle.


E.

BİR KATİLİMCİYA AİT TUM VERİLER AYNİ SATİR DA KULLANİLİR DOGRU SECENEK DEGİL MİDİR


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Merhaba, bir katılımcıya ait verilerin aynı satırda girileceği bilgisi doğrudur haklısınız ama aynı zamanda bağımlı veya bağımsız değişken olsun tüm değişkenlerin de aynı sütun altında girilmesi de gereklidir. Bu nedenle doğru seçecek "Yukarıdakilerin hepsi" seçeneğidir.


E.

MERHABA HOCAM. 3'LÜ LİKERT TİPİ BİR ÖLÇEĞİN ANALİZİ PARAMETRİK Mİ YOKSA NONPARAMETRİK Mİ OLUR? “HEP YAPARIM”(3) “ARASIRA YAPARIM” (2) “HİÇ YAPMAM” (1) YANİ ORDİNAL Mİ OLUR SCALE Mİ? SIRALAMA ÖLÇEĞİ Mİ KABUL EDİLİR EŞİT ARALIKLI MI, ORAN ÖLÇEĞİ Mİ?


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Bahsettiğiniz durum aslında tüm ölçekler için geçerli. 3'lü, 4'lü, 5'li veya daha fazla derecelendirmeli ölçekler, gerçekte sıralama ölçeği olsalar da, istatistiksel analizler yapabilmek (örneğin en basitinden ölçek toplam puanlarını hesaplayabilmek) için aralık ölçeği gibi kabul edilirler. Mutlak sıfır olmadığı için oran ölçeği olarak değerlendirmek mümkün değildir. Bu durum istatistiksel açıdan tatmin edici değil gibi duruyor ama ilgili konuları araştıran uzmanlar bu durumun istatistiksel açıdan önemli hatalara yol açmadığını belirtmişlerdir. Parametrik testler için de en az aralık ölçeği veriler gerektiği için ayrıca bu durum ilgili ölçeklerin parametrik testlerle kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Bu nedenle, sizin verdiğiniz örnekteki gibi gerçekte sıralama ölçeğine uyan durumlar, aralık ölçeği verileri biçiminde alınarak kullanılmaktadır ve parametrik analizlerle incelenmektedir. Fakat eğer siz verilerinizi sıralı (ordinal) olarak ele almak istiyorsanız, istatistiksel olarak herhangi bir hata yapmış olmazsınız ama bu verilere ait toplam puan hesaplama vb işlemleri artık yapamazsınız ve de tüm analizlerinizde parametrik olmayan yöntemler kullanmanız gerekir. Son olarak, sorunuz dışı olarak size tavsiyem, kullanacağınız kategorileri yazdığınız şekilde 3 tane değil de, en azından “Genelde Yaparım” vb bir seçenekle genişletmenizde fayda var. Bu hali ile “hiç yapmam” ve “arasıra yaparım”dan sonra doğrudan “hep yaparım”a geçilmiş oluyor. Bu tür işlemler verileri gerçek aralık ölçeği haline getirmez ama aradaki farkı daha azaltmış olur.


A.D.

MERHABA. ÇALIŞMAMDA TERS KODLAMA YAPTIM FAKAT SONRA YAPTIĞIMI UNUTUP TEKRAR TERS KODLAMA İŞLEMİ YAPTIM VE SON YAPTIĞIM KODLAMAYI KAYDEDİP ETMEDİĞİMİ BİLMİYORUM. NE YAPMAMI ÖNERİRSİNİZ? VERİLERİMİN ORJİNALİNE ULAŞMA İMKANIM VAR MI?


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

SPSS ile yapılan yeniden kodlama işlemleri için geri alma (undo) gibi bir seçenek olmadığından, her zaman için veri dosyasında bu tür yeniden kodlama yapıldığında veri dosyasını farklı bir isimle kaydetmekte fayda var. Sizin durumda iki kere ters kodlama yapılıp dosya kaydedildi ise orijinal dosyaya zaten dönmüş olmanız gerekli ama kaydettiğinizden emin olmadığınız için o da kesin değil. Kodlama yapılan veri kaynağınıza (anketler vb) erişiminiz varsa en azından birkaç tanesini kontrol edip, ilgili değişkenlerin orijinal değerlerinde mi, yoksa ters kodlu hallerinde mi olduğunu kontrol edip, ona göre hangi kodlamaları yaptığınızı belirleyebilirsiniz. Bundan sonraki benzer işlemlerde ise yeni kodlama yapılan dosyanızı hep farklı isimlerle (Terskodlu vb) kaydetmeniz önerilir.


H.A.

SAYIN HOCAM, DEĞERLİ BİLGİLERİNİZİ, DENEYİMLERİNİZİ BİZLERE AKTARDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. KENDİ ADIMA ÇOK VERİMLİ GEÇTİ. ELİNİZE, EMEĞİNİZE SAĞLIK. TEK BİR ELEŞTİRİ BELİRTMEK İSTERİM: ANALİZLER SIRASINDA KENDİ ARAŞTIRMALARIMIZ İÇİN OLASI SENARYOLAR ÜZERİNDEN BİR MİKTAR YORUMLAMADA BULUNSAYDINIZ HARİKA OLURDU. 10. DERSTEKİ RAR DOSYASI BOŞ ANCAK 11. DERSE GİDİP ORADAN İNDİRİP 10. DERSE O ŞEKİLDE DEVAM EDİLEBİLİYOR KAYITLI DEĞİLSE. İZLEYEN ÖĞRENCİ ARKADAŞLAR İÇİN İFADE ETMEK İSTERİM. SAYGILARIMLA HOCAM.


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler. Ders içeriklerini kapsamlı tutmaya çalıştığım için mevcut ders sürelerinin oldukça uzun sürmesi nedeniyle ekstra açıklamalara girmeye çok fırsat olmadı ama o tür sorularınız olduğunda buradaki katılımcı soruları paneli üzerinden yardımcı olmaya çalışırım. Veri dosyaları ile ilgili durumu da websitesinin teknik personeline hatırlatırım. Çalışmalarınızda başarılar dileklerimle.


S.K.

HOCAM MERHABA, BEN ARAŞTIRMAM İÇİN KENDİ ÖLÇEĞİMİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUM. TEMELDE İKİ FAKTÖRLÜ BİR YAPI ELDE ETMEYİ UMUYORUM. ÖLÇEĞİMDE İSLAM İNANÇ ESASLARI VE ATEİST FELSEFEYİ YANSITAN İFADELER VAR. BEN MADDELERİ KODLARKEN BU İKİ MADDE GRUBUNDAN BİRİNİ ESAS ALIP DİĞER GRUBUN MADDELERİNİ OLUMSUZ İFADE BARINDIRAN MADDE GİBİ TERS Mİ KODLAMALIYIM? ÖRNEK OLARAK BU İKİ MADDEYİ YAZIYORUM. 14. ALLAH’IN, İNSANLARA DOĞRU YOLU GÖSTERMEK İÇİN PEYGAMBERLERİ GÖREVLENDİRDİĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİM. 15. DİNLER, ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KISITLAMAKTADIR.


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Merhaba Sibel Hocam, ölçekteki maddeleri ters kodlama kararı, maddedeki anlamın ölçme aracı için konulan genel bir hedefle ilişkisine göre belirlenir. Örneğin, sizin ölçeğinizdeki temel hedef, İslami inanç esaslarını ölçmek olarak belirlenirse, bahsettiğiniz gibi ilk faktörde olacağını düşündüğünüz maddeleri aynen, diğerlerini ise ters kodlayarak veri dosyanızı oluşturursunuz. Buradaki önerim, sizin planlamanız ile örtüşüyor ama şunu özellikle not edeyim ki, her çok faktörlü ölçekte böyle bir işlem (bir faktörü referans alıp diğerlerini ters kodlama) yapılamaz. Hatta şuna da hazırlıklı olun ki, sizin ölçme aracınız tek faktörlü de çıkabilir. Zira, bir madde, bir faktöre negatif ilişkili olarak ta katkı verebilir. Yani sizin ikinci faktörde olacağını varsaydığınız bir madde, aslında islami inanç esasları faktöründe yer alabilir. (Örneğin 15. maddeye katılmayan birisi, aslında islami inanç esaslarına uygun bir karar vermiş olacaktır). Özetle sizin şimdilik, maddelerin ayrı faktörlerde olacağı için değil de, islami inanç esaslarına uygunlukları açısından aynen veya zıt kodlanmasına karar vermeniz yeterli olacaktır. Çalışmanızda kolaylıklar dileklerimle.


A.K.

MERHABALAR, ANKETTE KATEGORİK İFADELERDEKİ BİR SORUDA KATILIMCI ÜÇ AYRI SEÇENEĞİ DE İŞARETLEYEBİLECEĞİ DURUMDA, NASIL BETİMSEL OLARAK TABLO YA DA GRAFİKLEŞTİRİLEBİLİR? SORU: HANGİLERİNİ TERCİH EDERSİNİZ?(BİRDEN FAZLA SEÇENEĞİ İŞARETLEYEBİLİRSİNİZ) YANIT: 1 A 2 B 3 C BAZI KATILIMCILARIN YANITLARI HEM 1 HEM 2 OLABİLİRKEN; DİĞER KATILIMCILAR 1 VE 3 Ü İŞARETLERSE YA DA ÜÇÜNE İŞARETLEME DURUMUNDA: BU ÜÇ DURUM SPSS E NASIL GİRİLMELİ? ÜÇ AYRI DURUMU BİR CASE-KATILIMCI ÜZERİNDEN AYNI KUTUCUYA BİRDEN FAZLA SEÇENEK SEÇTİĞİNİ NASIL YANSITABİLİRİZ? SONUÇTA FARKLI GRUPLARIN SEÇİMLERİNİN BİR VEYA BİRDEN FAZLA SEÇENEKLERİ SEÇTİKLERİNİN RAPORLAMASININ YÖNTEMİ NASIL OLMALIDIR? TEŞEKKÜRLER,


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Merhaba Adem Hocam, katılımcıların sizin verdiğiniz örnek üzere, aynı maddeye 3'e kadar farklı cevap olasılığı olduğunda, diğer veri kodlama süreçleri gibi yine her kişinin verileri aynı satırsa olacak şekilde, yan yana sütunlarda cevap1, cevap2 ve cevap 3'ü girebiliriz (sadece tek veya iki cevabı olanların 3.'sü boş kalacak). Sonrasında araştırmanın amacına göre toplam veriler üzerinden frekans analizi veya eğer öncelikli tercihler (1. sırada, 2. sırada vb) varsa buna göre frekans tablosu veya çapraz tablolar kullanılabilir. Çok yaygın tercih edilen bir analiz olmadığı için ders videolarında yer vermedik ama konuya uygun SPSS analizi için "Analyze" menüsünden "Multiple Response" analizi komutu kullanılabilir. Bu komutta önce çoklu cevap setini oluşturan değişkenler tanımladıktan (Define Variable Sets) sonra, frekans tabloları ve çapraz tablolar elde edilebilir.


A.Ü.

HOCAM MERHABA; ÇOK BAKTIĞIM AMA BİR TÜRLÜ ANLAYAMADIĞIM BİRŞEY SORMAK İSTİYORUM. MESELA BENİM KULLANDIĞIM ÖLÇEK : FİNANSAL TUTUM( SCALE), FİNANSAL DAVRANŞ (SCALE) VE FİNANSAL BİLGİ, BİLGİ KISMINDA SORULARIMDA ( AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ YANLIŞTIR) , (ARTAR AZALIR DEĞİŞMEDİ VE BİLMİYORUM ŞIKLI SORU) VE EN SON OLARAK (DOĞRU-YANLIŞ- FİKRİM YOK ) SORULARI BULUNMAKTADIR. NOMİNAL TABANLI MI OLMAKTADIR?O ZAMAN BEN BİLGİ KISMINI ÖLÇEMEDİĞİM ANLAMINA MI GELİR ? BİLGİDEKİ BU SORULARIN ORTALAMASINI NASIL ALABİLİRİM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM.


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Merhaba, ölçme aracınızın bilgi kısmı, aslında bir ölçekten ziyade bir başarı testi olarak düşünülebilir. Zira, ölçeğin diğer tutum ve davranış boyutlarının aksine, bilgi boyutunda muhtemelen her sorunun bilimsel doğru bir cevabı var ve katılımcılardan bu cevabı verenler tam puan alırken, doğru cevabı veremeyenler (fikrim yok ve bilmiyorum dahil diğer seçenekleri işaretleyenler) sıfır puan alacaktır. Bu durumda, her sorudan alınan puan iki kategorili ve sizin de bahsettiğiniz gibi nominal düzeyde olacaktır. Puanlama yönteminizden bahsedilmediği için emin değilim ama eğer soruların cevaplarında, tam puan ve sıfır puan dışında, kısmi puan alınabilecek seçenekler (bilmiyorum ve fikrim yok seçeneklerine kısmi puan verilmemesi gerektiğini de not düşeyim) varsa, bu durumda maddelerden alınan puanlar ikiden fazla kategorik değer almış olacaktır. Fakat her iki durumda da, sizin amacınız soruların toplam puanını elde etmek olacağı için tüm sorulardan elde ettiğiniz "toplam puanı" aralık ölçeğinde değerlendirebilir ve toplam puanı, soru sayısına oranlayarak ortalama puanı elde edebilirsiniz. Bu arada, ilgili açıklamalar güvenirlik analizi dersinde verilmişti ama hatırlatmış olmak adına, puanlama yapılırken tam puan/sıfır puan şeklinde sadece iki kategori olması veya arada kısmi puan alınacak bir seçeneğin de olması, ölçme aracınız için yapmanız gereken güvenirlik analizinin türünü (KR20 veua Cronbach alfa) etkileyecektir. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.


E.T.

SAYIN HOCAM ÖNCELİKLE VİDEOLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER. BİZLERE ÇOK ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYOR. HOCAM BİR SORUM OLACAKTI. ANOVA TESTLERİNDE GRUP SAYILARININ 20 VEYA 30'UN ALTINDA OLMAMASI İLE İLGİLİ BİR DURUMUN OLDUĞU KAYNAKLARDA BELİRTİLİYOR. BİZİM ÇALIŞMAMIZDA NORMAL DAĞILIM GÖSTERİYOR. ANCAK ANOVA YAPACAĞIMIZ BAZI DEĞİŞKENLERDE ÖRNEĞİ YAŞ DEĞİŞKENİNDE BİR YAŞ ARALIĞI 20'NİN ALTINDA. BUNUNLA İLGİLİ BAZI ÇALIŞMALARDA ANOVA YAPILMIŞ BAZILARINDA KRUSKAL WALLİS TESİ 30'UN ALTINDA GRUP OLDUĞU İÇİN UYGULANMIŞ. BU DURUMDA HANGİ TESTİ YAPMAK DAHA UYGUN? YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER. İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Emel Hocam, bahsettiğiniz minimum grup büyüklüğü değeri için bir sınır koymanın temel amacı, o grup için yapılacak normallik testine ne derece güvenebileceğimizi ortaya koymaktır. Kaynakların çoğunda belirtildiği gibi karşılaştırılacak alt grup büyüklükleri 30'un üstünde olduğunda normallik testine rahatlıkla güvenebiliriz. Diğer bazı kaynakların önerisine göre, eğer dağılımda uçdeğerler yer almıyorsa alt gruplar için 15-20 gibi değerler de kabul edilebilir ve normallik sağlanıyorsa ANOVA yapılabilir. Fakat alt gruplar için 15 gibi bir değerin de altına düşüldüğünde, artık yapılacak normallik testine güvenemeyeceğimizden, parametrik olmayan Kruskal-Wallis testini yapmak daha uygun olacaktır. Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dileklerimle.