Ders Detayı

SPSS ile 2 Eğitim 1 Paket(Temel SPSS ve İleri SPSS)
23 Video, Ders Süresi: 75 gün

Bu paket 2 Eğitimden Oluşmaktadır:

1-Temel Spss

Dersler 

Ders 1: SPSS Tanıtım, Veri Girişi ve Genel Ayarlar

Ders 2: SPSS ile Veri Dosyası Düzenleme ve Betimsel Analizler

Ders 3: SPSS ile Normal Dağılım Varsayımı Analizi

Ders 4: SPSS ile T Testleri

Ders 5: SPSS ile Tek-Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)

Ders 6: SPSS ile Parametrik Olmayan Karşılaştırma Testleri

Ders 7: SPSS ile Korelasyon Analizi

Ders 8: SPSS ile Basit Regresyon Analizi

Ders 9: SPSS ile Ki-Kare Testleri

Ders 10: SPSS ile Açımlayıcı Faktör Analizi

Ders 11: SPSS ile Güvenirlik Analizi

 

2-İleri Spss

 

Dersler 

Ders 1: SPSS ile Faktöryel ANOVA

Ders 2: SPSS ile Tek-Yönlü Tekrarlı Ölçümler ANOVA

Ders 3: SPSS ile Parametrik Olmayan Tekrarlı Ölçümler Analizleri

Ders 4: SPSS ile Karışık Ölçümler İçin Tekrarlı Ölçümler ANOVA

Ders 5: SPSS ile Tek-Yönlü Kovaryans Analizi (ANCOVA)

Ders 6: SPSS ile İki-Yönlü (Faktöryel) ANCOVA

Ders 7: SPSS ile Çoklu Regresyon Analizi (Regresyon Yöntemleri)

Ders 8: SPSS ile Çoklu Regresyon Analizi (Model Hataları & Dummy Kodlama)

Ders 9: SPSS ile Tek-Yönlü Çoklu Varyans Analizi (MANOVA)

Ders 10: SPSS ile Faktöryel MANOVA

Ders 11: SPSS ile Çoklu Kovaryans Analizi (MANCOVA)

Ders 12: SPSS ile Parametrik Olmayan Güvenirlik Analizleri (Uyum Katsayıları

 

Eğitmen: Doç. Dr. Murat BURSAL 

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma ve datalar üzerinde çalışma imkanı

Fiyat:
329,90 TL
Ders İzleme Süresi: 75 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 23
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

E.K.

SELÇUK BEY'İN SORUSUNA CEVAP OLARAK: NORMALLİK SAĞLANMADIĞINDA TABİ Kİ BAZI DÖNÜŞÜMLERLE DAĞILIMI NORMALE YAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞABİLİRİZ. FAKAT BU TÜR DÖNÜŞÜMLER SONRASI GRUPLARIN PUANLARINDAN BAHSEDERKEN ARTIK HEP YAPTIĞIMIZ DÖNÜŞÜME (KAREKÖKÜ VEYA LOGARİTMASI ALINMIŞ) GÖRE KONUŞMAMIZ GEREKECEĞİ İÇİN BU TÜR YÜZ YÜZE OLMAYAN EĞİTİMLERDE ANLAŞILMA AÇISINDAN SORUNLARA YOL AÇABİLİYOR. MATEMATİKSEL AÇIDAN YETKİNLİĞİNİZE GÖRE, NORMALLİK SAĞLANMADIĞINDA PARAMETRİK OLMAYAN TESTLERE YÖNELME YERİNE, FARKLI DÖNÜŞÜMLERİ DENEYEREK NORMALLİĞİ SAĞLAYAN BİR DÖNÜŞÜMÜ KULLANMANIZDA SAKINCA YOKTUR. İYİ ÇALIŞMALAR DİLEKLERİMLE.(MURAT BURSAL)


B.P.K.

MERHABA HOCAM, HOMOGENEOUS SUBSETS ALTINDAKİ BAŞARI 2 TABLOSUNDA A VE B HARF DEĞERLERİNİ NASIL VE NEREYE YERLEŞTİRİYORUZ. TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Merhaba, sorduğunuz sorunun hangi örnek ile ilgili belirtilmediği için tahminen cevap veriyorum, eğer farklı bir örnekle ilgili soru sormuş iseniz, onu belirterek tekrar sorabilirsiniz. Sorunuz içeriğine göre, Tek-Yönlü ANOVA’da yaptığımız Tukey post-hoc testi sonrasında elde edilen homojen altgruplar (homogeneous subsets) tablosundaki a ve b harflerini kast ettiğinizi sanıyorum. Homogeneous subsets tablosu aralarında anlamlı fark bulunan grupları, farklı altgruplar (subsets) altında gösteren yardımcı bir tablodur ve doğrudan rapor edilmesi gerekmez. Bu tablo kendisinden önce gelen Multiple comparisons tablosunda yer alan anlamlı farkların daha kolay tespit edilmesini sağlar. O nedenle çalışmanızda karşılaştırılan grupların büyüklükleri, ortalaması, standart sapması ve karşılaştırma testi sonrası elde edilen anlamlılık değeri rapor edildiyse, bu tablodan özel olarak bir değer rapor etmenize ihtiyaç yoktur. Tablodaki a ve b harflerine gelince, burada a harfi grup büyüklükleri eşit olmadığında ortalama olarak hesaplanan grup büyüklüğünü gösterir ve analiz edilen grupların n değerlerinin ağırlıklı ortalaması ile elde edilir. Zaten grup büyüklüklerinin çalışmada rapor edilmesi gerektiği için özel bir gerekçe yoksa a notu ile tanımlanan bu değeri rapor etmeniz gerekmez. B harfindeki notta ise grup büyüklükleri eşit olmadığında 1. Tür hata oranının aşılabileceğine ilişkin bir not verilir. Buradaki örnekteki gibi grup varyansları homojen ve grup büyüklükleri arasındaki fark çok az olduğunda Tukey ile devam etmek önerilir ve b notundaki uyarı herhangi bir tehlike teşkil etmez ama grup büyüklükleri arasındaki fark büyükse Scheffe veya LSD testleri tercih edilir.


E.Ö.

MERHABA, BENİM HATIRLADIĞIM BİR HOCAMIZ KARIŞIK DESEN ANOVADA HİPOTEZ TESTİ KURULMAZ BİR ANLAMI YOK DEMİŞTİ. GRUPLARI YADA ÖLÇÜMLERİ BİRLEŞTİREREK ALDIĞI İÇİN ELDE EDİLEN SONUCUN ANLAMLI OLMADIĞINI SÖYLEDİ. ÖYLE BİR DURUM VAR MI HOCAM?


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Herhangi bir istatistik testinde hipotez kurulmaz demek çok doğru olmaz ama hocamızın muhtemelen kast ettiği husus, karışık desen anova'da otomatik olarak test edilen hipotezlerin (gruplararası etki, grupiçi etki ve ortak etki olmak üzere en az 3 tane hipotez testi yapılmakta), hepsi bizim ilgi alanımıza girmeyebilir. Yani karışık desen ANOVA çalışan birisi, büyük ihtimalle ortak etkiyi merak ettiği için sadece o sonuçları yorumlayıp devam edebilir. Diğer hipotezler de araştırmanın amacına göre bazen ilgi çekebilir ama örneğin gruplararası etki, tüm tekrarlı ölçümlerin ortalaması üzerinden yapıldığı için çoğu durumda bizim araştırma hedeflerimiz arasında yer almaz.


O.İ.

MERHABA DEĞERLİ HOCAM, SHAPİRO WİLK TESTİNDE 30 YERİNE 50'Yİ REFERANS ALDIĞINI İFADE ETTİNİZ. BUNA REFERANS BİR KAYNAK ÖNEREBİLİR MİSİNİZ?


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Ozan Hocam, kaynak olarak Şener Büyüköztürk'ün Sosyal Bilimler için Veri Analizi El Kitabı'nı kullanabilirsiniz.