Ders Detayı

Mendeley Eğitimi (YENİ)
9 Video, Ders Süresi: 60 gün

Dersler

Ders1:Giriş ve Eğitmen Tanıtımı
Ders 2:Mendeley Tanıtım, Kurulum ve Hesap Açma
Ders 3:Mendeley Desktop Tanıtımı ve Kütüphane Düzenlemesi
Ders 4:Mendeley'de Literatür Tarama ve Online Kaynak Ekleme
Ders 5:Mendeley PDF Okuyucu ile Vurgulama ve Not Alma
Ders 6:Mendeley ile Çevrimiçi Çalışma Grubu Oluşturma (Danışman ile Öğrencinin Birbirinden
Uzakta Olduğu Durumlarda Etkili Bir Araçtır)
Ders 7:Mendeley'de Manuel Kaynak Ekleme Atıf Verme ve Atıf Formatlarını Düzenleme (1)
Ders 8:Mendeley İle Atıf Verme, Kaynakça Oluşturma ve Atıf Formatlarını Düzenleme (2)
Ders 9:Mendeley Kariyer ile Uluslararası Akademik İş İlanları Takibi ve Başvuru

 

Eğitimin İçeriği

Dünyada 6 milyondan fazla akademisyen ve araştırmacının kullandığı Mendeley, akademik bir sosyalağ olarak tanımlanabilmektedir. Mendeley’in en önemli özelliği, birçok farklı platformda kullanılabilenücretsiz bir referans yönetim yazılımı olmasıdır. ABD ve Avrupa ülkelerinde literatürü takip etme,çevrimiçigruplarda aynı alandaki akademisyenler ile bir araya gelme ve bilimsel tartışmalargerçekleştirme, akademik kariyer uygulaması ile uluslararası akademik iş ilanlarını takip etme...vb.birçok özelliği sebebiyletercihedilmektedir. Türkiye’de Mendeley’in en yaygın bilinen özelliği, atıfyönetim aracı olmasıdır. Bu eğitimde Mendeley ile atıf verme, kaynakça oluşturma ve akademik işilanlarının yer aldığıMendeley Kariyer uygulaması kullanımı anlatılacaktır.Mendeley'i masaüstü ve dizüstü bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde çalıştırabilir,kütüphanenize erişebilirsiniz. Mobil cihazınız için uygulamayı indirebilir, web sürümünde oturumaçarak makalelerinize de erişebilirsiniz. Mendeley’in Masaüstü uygulaması kütüphanenizi organizeetmenize olanak tanımaktadır.
Mendeley Grup özelliği ile danışmanınız veya çalışma grubunuz ile ortak çalışma materyallerini
paylaşabilir, iletişim kurabilirsiniz. Yüksek lisans veya doktora danışmanınız ile uzaktan çalışabilirsiniz.
Danışmanınız okuduğunuz kaynakları görebilir, önemli gördüğü yerlere makalenin içerisinde notlaralmak suretiyle size sunabilir. Çalışma grubu iseniz çalışmanıza ait tüm araştırmacılar ile tümkaynakları tek bir ortamdan takip edebilirsiniz.Mendeley literatür taramanıza da olanak tanımaktadır. Microsoft Word’de yazarken alıntı yapmakiçin kullanabilirsiniz ki bu en önemli özelliğidir. Mendeley Web ve Mendeley Mobil uygulamalarında,hareket halindeyken referanslarınıza, makalelerde aldığınız notlara ve açıklamalara erişebilirsiniz.
Mendeley makaleleriniz ve çalışmalarınız için bir nevi depolama görevi de görmektedir.
Bilgisayarınızda depolanan PDF dosyalarını ve makaleleri içe aktararak veya bunları ScienceDirect,Scopus, Pubmed veya Dergi Park gibi çevrimiçi veri tabanlarından tek tuşla kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Ulaşamadığınız kaynakları el ile girerek, PDF olarak erişemediğiniz yayınlar için girişler oluşturabilirsiniz. Kitaplığınıza eklediğiniz materyaller bulutta depolanır, ihtiyaç duyduğunuz yerdeulaşabilirsiniz. Seyahat ederken, yürüyüş yaparken, çalışmanızla ilgili bir ilham geldiğinde en kısasürede bunu yazıya dökebilirsiniz. 

Hüseyin Ataş
Mendeley Advisor

 

Eğitmen: Ögr.Gör.Hüseyin ATAŞ

Katılım Belgesi: Evet

Durum:Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100  Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
199,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 9
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

P.E.

MERHABA. MENDELEYİN SİTESİNDEN PROGRAMI İNDİRDİM FAKAT SİZİNKİNDEN BAZI FARKLILIKLAR VAR. BENİM İNDİRDİĞİMDE MENDELEY REFERENCE MANAGER YAZIYOR. YENİ SÜRÜMÜ DİYE DÜŞÜNDÜM ŞİMDİYE KADAR ANLATTIĞINIZ YERLERİ KENDİ BİLGİSAYARIMDAKİ PROGRAMA GÖRE BULDUM FAKAT BU ATIF VERME KAYNAKÇA OLUŞTURMAYI YAPAMIYORUM. TOOLS MENÜSÜNDE WORD PLUGİN YOK ACABA YANLIŞ PROGRAM MI İNDİRDİM YOKSA BENİM İNDİRDİĞİMDE BAŞKA BİR ŞEKİLDE Mİ ATIF VERİLİYOR.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhaba Sevgili Pınar, Zannediyorum Mendeley Beta sürümünü indirmişsin. Mendeley Beta uygulama adı bilgisayara kurunca masaüstünde "Mendeley Reference Manager" şeklindedir. Bu son sürümü. Bazı farklılıklar mevcut. Yakın bir zamanda sunuldu. Yaygın olarak ülkemizde "Mendeley Desktop" uygulaması bilindiği için eğitimimiz buna göre hazırlandı. Google'den Mendeley şeklinde aratıp kurduysan beta sürümüne tıklamış olabilirsin. Doğrudan https://www.mendeley.com/?interaction_required=true linkine tıklayarak sağ üst kısımda yer alan Download'dan indirip, kurarsan eğitimdeki uygulamanın aynısını kurmuş olacaksın. Doğru olanı indirdiğinden şu şekilde emin olabilirsin: masaüstüne uygulama kısayolu geldiğinde ya da bilgisayardaki kurulum dosyasına baktığında "Mendeley Desktop" yazması gerekecek. Takılırsan sormaktan çekinme lütfen. İyi çalışmalar.


N.E.M.

HOCAM MERHABA, SİZİN YAPTIĞINIZ ŞEKİLDE TIKLADIĞIMDA "YOU CANNOT BE SİGNED İN AS YOU APPEAR TO HAVE BLOCKED THİRD-PARTY COOKİES. TO SİGN İN, PLEASE ALLOW THİRD-PARTY COOKİES FOR MENDELEY.COM." UYARISI ALMAKTAYIM. NASIL DÜZELTEBİLİRİM. BİRAZ ARAŞTIRDIM AMA ÇÖZÜM BULAMADIM. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM. İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (HÜSEYİN ATAŞ)

Merhabalar Nefise, Bahsettiğiniz sorun web sitesinin çerez ayarları ilgili diye anlıyorum. Mendeley'den kaynaklanmamakta bu problem. Mendeley.com sitesine girdiğinizde "çerezleri kabul et" şeklinde İng veya Türkçe bir ifade çıkacaktır. Onu kabul ettiğinizde zannediyorum sorun çözülür. Yine benzer sorunu yaşarsanız farklı bir siteden doğrudan Mendeley'e makale göndermek istediğinizde benzer sorunla karşılaşıyorsanız çözüm olarak makaleyi pdf olarak indirip kütüphanenize sürükle bırak şeklinde atmayı deneyebilirsiniz. Teşekkür ediyorum., iyi çalışmalar dilerim.


T.H.

ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜRLER. ELİNİZE SAĞLIK


A.K.

EMEĞİNİZE SAĞLIK, TEŞEKKÜR EDERİM.