Ders Detayı

Mendeley Eğitimi
7 Video, Ders Süresi: 60 gün 3,9

Dersler

Ders 1: Mendeley Kurulumu

Ders 2: Mendeley'de Elle Eser Ekleme

Ders 3: Mendeley ile İnternetten Kaynak Ekleme 1

Ders 4: Mendeley ile İnternetten Kaynak Ekleme 2

Ders 5: Mendeley'de Klasör Oluşturma ve Sıralama

Ders 6: Mendeley'de Not Alma ve PDF Okuma

Ders 7: Mendeley'de Atıf Verme ve Kaynakça Oluşturma

 Bu ders toplam 95 dk'dır.

 

Eğitim Hakkında

  1. Mendeley araştırmanızı organize etmenize,
  2.  Aynı alanda çalışan diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanıza,
  3. En son araştırmaları keşfetmenize yarayan referans yönetim aracı ve akademik sosyal ağdır.
  4. Bilgisayarınızda yer alan okunacak ve okunmuş makalelerinizi organize eder,
  5. Okuduğunuz makaleleri temel alarak size aynı konuda okuyabileceğiniz başka makaleleri önerir,
  6. Yanınızda bilgisayarınız olmasa da, bilgisayarınıza indirdiğiniz makalelere online olarak erişim imkân sağlar,
  7. Akıllı telefonlarınız ve tabletlerinizle istediğiniz yerde makalelerinizi okuma imkânı verir,
  8.  Otomatik olarak referanslarınızı istediğiniz stilde oluşturur,
  9. Online olan diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanızı sağlar.

 Mendeley  bazen birgün, bazen haftalar süren atıf ve alıntı yapma, kaynakça oluşturma süreçlerini dakikalar içinde tamamlar.#Mendeley#atıf
#kaynakçayönetim#Referansyönetim

Eğitmen: Dr. Öğretim Üyesi  Celal ÖNEY 

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Online Sınav: Yok

Fiyat:
199,90 TL
Ders İzleme Süresi: 60 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 7
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 109 Kişi Oyladı (78,348623853211/100)

33 Kişi
21 Kişi
11 Kişi
3 Kişi
1 Kişi

Yorumlar

S.C.

HOCAM MERHABA ÖĞRENCİSİ OLDUĞUM ÜNİVERSİTE TEZ YAZIMINDA APA STİLİNİ İSTİYOR. ÖRNEK KAYNAKÇA SUNUMUNDA ARMAOĞLU, F. (2010). 19. YÜZYIL SİYASİ TARİHİ (1789-1914), İSTANBUL, ALKIM YAYIN EVİ, 6. BASKI OLARAK GÖSTERMİŞ ANCAK BEN MENDELEYDE KAYNAK EKLEMESİ YAPTIĞIMDA APA YI SEÇTİĞİMDE ERDOĞAN, İ. (1994). İŞLETMELERDE DAVRANIŞ (4.BASKI). BETA BASIM. BU ŞEKLİDE SUNUYOR. YAYIN EVİ BASIM YERİ VE İLİN GÖSTERİM YERİ FARKLI NE YAPABİLİRİM.


Eğitmenin Cevabı (CELAL ÖNEY)

siz direkt olarak apa 7 versiyonu seçip metninizi hazırlayın. aslında bizim ülkemizde halen bu konuda sıkıntılar var he rkurum kendi kafasına göre belirleme yapıyor stillerde ancak stiller evrenseldir evrensel olmalı program nasıl yapıyorsa oyle olmalı . Siz sistemde bulunan APA 7 stilini seçip çalışmanıza devam etmenizi öneririm ayrıca More styles sekmesine tıklayarak diğer APA, stillerine bakabilirsiniz.


S.C.

HOCAM KİTAPLARIN KÜNYESİNDE İLİ YAZMAMA RAĞMEN KAYNAKÇA GÖSTERİMİNDE İLİNİ GÖSTERMİYOR. ÖRNEĞİN ROBBİNS, S. P., & TİMOTHY A. JUDGE. (2015). ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ (14. BASKI). NOBEL YAYINCILIK.


Eğitmenin Cevabı (CELAL ÖNEY)

Değerli kardeşim selamlar, mendeleyin word eklentisini kullanarak atıf vermeden önce atıf stilleri konusunda biraz eğitim almak gerekir. bu eğitimi kendi kendine eklentinin sahip olduğu stilleri birer birer deneyerek de alabilirsin. word belgesinin üzerinde yer alan menüde bulunan Başvurular sekmesini tıklayarak ulaştığımız mendeley word eklentisinde Style bölümünde aşağıya doğru açılan stil listesi yer almaktadır bu stil listesinde bulunan stilleri deneyerek hangi stilin sana uygun olduğunu öğrenebilirsin. uygun bulamazsan More Styles denen sekmeyi tıklayarak listeye yeni stiller ekleye bilirsin. Klasik Dipnot sistemi olan CMS (chichago mauel style) 17 edition Full Note stilini kullanabilirsin, yada APA 6 stilini metin içi atıf için kullanabilrsin.


F.Y.

HOCAM MERHABA, WEB SİTELERİNİN VE RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN KANUNLARIN KAYNAK GÖSTERİMİNDE YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ


Eğitmenin Cevabı (CELAL ÖNEY)

Kullanıcı kaynak eklerken çok dikkatli olmalı programa güvenmemeli, mendeley internetten kaynak ekleme konusunda tam iyi değildir, bu nedenle web sitesi eklerken, manuel yani elle ekleme yapmayı iyi öğrenmeliyiz, örneğin bir gazete köşesi eklerken mendeleyin web sitesi ekle özelliğini kullandığımızda (Web İmporter Chrome eklentisi) sayfa adresini otomatik alır alma zamanını ekler ama köşe yazarının ismini eklemez vaya yazı başlığının, bu nedenle dikkatli olmak gerek künye eksikliklerini kendimiz elle girmemiz gerekecektir, diğer taraftan resmi gazete kanunlarını elle gireceğiz, bunun içinde Add Entry Manually" dedikten sonra açılan pencerede kaynak türün seçmemiz gerek Report gibi typelar seçebiliriz yani kanun künyesini iyi şekilde yansıtacak type seçmemiz gerek belki ilk girişimde olmaz ama başka typeler seçip denemeliyiz hangisi kanun künyesiin iy yansıtıyorsa o kaynak typenı kullanalım.


Y.D.

SAYIN HOCAM; ÖNCELİKLE İYİ ÇALIŞMALAR. AŞAĞIDAKİ ATIFTA, TARİH GETİRTMEK İSTİYORUM. ANCAK "WEB PAGE"TE "YEAR" İSİMLİ ALANA TARİH GİREMİYORUM. TARİHİ "DATE ACCESSED"TEN DE ALMIYOR. BUNU NASIL BAŞARABİLİRİM? İSTENEN ATIF: "... KAÇTIR (ADNAN MENDERES TEKNOLOJİ GELİŞTİRME ANONİM ŞİRKETİ, 2021)?" MEVCUT ATIF: "... KAÇTIR (ADNAN MENDERES TEKNOLOJİ GELİŞTİRME ANONİM ŞİRKETİ, N.D.)?" ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (CELAL ÖNEY)

Değerli kardeşim merhabalar, ne yazıkki istediğin sorunun çözümü farklı bir eğitim gerektiriyor, yani Visual Basic bilmek gerek çünkü atıf stili üzerinde değişiklik talep ediyorsun, oysaki bu mümkün ama sıkıntılı bir durum, değiştirmek kolay değildir, enstitülerin tez yazım kuralları bu tür programlasın sağladığı kolaylıklar dikkate alınmayarak keyfe keder bir anlayış ile hazırlandığı için öğrenci istenilen bu değişiklerin programca mümkün olduğunu tahmin ediyor, bu yanlıştır, program genellikle hazır stilleri kullanır, bu stillerin edit edilmisi mümkün fakat ayrı bir eğitim gerektirir bu nedenle ensttitüler kendi stil tarzlarını yansıtan stil dosyalarını sitelerinden paylaşarak öğrencinin kullanımına sunmalılar, ama henüz o aşamada değiliz. sorunuzun çözümü atıflarınızı elle girmeniz olacaktır, yada enstitü ile konuşup programda yer alan stillerin hangisini kabul ediyorsa sizde tezinizi o şekilde yazmanız gerekecektir, aksi taktirde enstitü kabul etmeyebilir, ve siz program kullanarak verdiğiniz atıfları yine program kullanmayarak manuel edit ederseniz tüm atıflarınızı bozar programı teziniz üzerinde etkisiz kılarsınız.