Ders Detayı

Literatür Tarama ve Kaynaklara Ulaşma Stratejileri
14 Video, Ders Süresi: 45 gün

Makale, Tez, Rapor  vb hazırlarken ulusal  ve uluslararası kitap, makale, rapoır bildiri, tez  vb nasıl ulaşılabilceği  tekniklerle  birlikte, hiç bilinmeyen yönleri ile anlatılmaktadır.

Dersler

Ders 1 Literatür-alanyazın Taramasının Teorik Temelleri

Ders 2. Türkçe ve Yabancı Kitaplara Ulaşma Stratejileri

Ders 3 Ulusal Tezlere Ulaşma Stratejileri (YOK Tez Merkezi)

Ders 4 Uluslararası  Tezlere Ulaşma Stratejiler  (ProQuest - Dissertations & Theses)

Ders 5 Bazı işaretlerin tarama yapmadaki önemi

Ders 6  Google Akademik 

Ders 7. Google Akademik Yayın bulma, Profil oluşturma, Atıf takibi

 Ders 8. DergiPark ve Ulusal Makalelere Ulaşma Stratejileri

Ders 9. Uluslararası makalelere ulaşma stratejilerine giriş

Ders 10. Web of Science  Basit Tarama

Ders 11. Web of Science  Tarama 2

Ders 12. ERIC veri Tabanı ve Özellikleri

Ders 13. Tübitak destekli projelere ulaşmak

Ders 13. TR- Dizin ve Atıf Tarama 

 

 

Eğitimin İçeriği: Bu eğitim paketi kapsamında Literatür Taraması Nedir, Neden Yapılır? Bilim nedir? Neden  çalışmada literatür eksik olmamalı ?  konuları ayrıntılı işlenmektedir.  Eğitim paketinde  aşağıdaki   kaynaklara nasıl hızlı ve etkili bir  biçimde ulaşacağınız  adım adım  uygulamalı olarak  anlatılmaktadır.

 

 1. Türkçe  kaynaklar
  1. Kitaplar
  2. Makaleler
  3. Tezler
  4. Raporlar
  5. Bildiriler
 2. Yabancı dilde yazılmış kaynaklar
  1. Kitaplar
  2. Makaleler
  3. Tezler
  4. Raporlar
  5. Bildiriler

Googlw akademik, researchgate,  vd.

Literatür taraması, araştırmacının belirlediği probleme yönelik araştırmasına başlamadan önce konuyla ilgili alanyazında yaptığı incelemelerdir. Konunun daha önce araştırılıp araştırılmadığı, araştırılmış ise konuda eksik bir nokta bulunup bulunmadığı literatür taraması sonucunda ortaya çıkacaktır. Konuyla ilgili araştırmaların incelenmesi sonucunda araştırmacı, sorunun araştırılmaya değer olup olmadığı hususunda bilgi edinebilecektir. Ayrıca sorunla ilgili olarak başka araştırmacılar tarafından yazılan bilimsel yayınların öneriler kısmında, sorunun değinilmemiş yönleri belirtilebilir ya da farklı şekilde ele alınması tavsiye edilmiş olabilir.

 Bu sayede edindiği bilgiler araştırmacının kullanacağı yöntem ve cevap arayacağı soruları netleştirebilir.  Literatür taramasına, makalelerde ilgili bölümünde yer verilmektedir. Araştırmacı literatürü inceledikten sonra belirlediği araştırmaları soruna yaklaşma şekilleri ile olumlu ya da olumsuz neticelerine göre sınıflandırır ve bir paragraf içinde, atıflar yaparak okuyucuya sunar.  Bu sayede araştırmacı araştırmanın önem kısmında literatürde eksik olan yönleri okuyucuya sunabilir ve çalışmasının neden kıymetli olduğunu anlatabilir. Ayrıca literatür taraması sonucunda elde edilen bulgular ile daha önce yapılmış araştırmalarda belirtilen bulguların karşılaştırılması sağlanır.

 

Eğitmen:   Doç. Dr. Selçuk Beşir DEMİR 

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100 Memnuniyet ve İade garantisi

Eğitmen Hakkında:Doç. Dr. Selçuk Beşir DEMİR, 2018 yılında Social Sciences Citation Index’te taranan dergilerde en fazla yayın yapan Türk araştırmacılar arasında yer almaktadır. Şuana kadar 6 ulusal ve uluslararası proje yürüten Dr. Demir, şuan AYEUM ve APİD’ in Genel Koordinatörlüğünü yapmaktadır. Dr. Demir Doktorasını Marmara Üniversite’sinde tamamladıktan sonra, Cambridge & Ruskin Üniversitesi’nde Araştırma Yöntemleri ve veri analizi konusunda Post doktora yapmıştır. Creswell’e ait  “Araştırma Deseni”, “ Nitel Araştırma Yöntemleri”, “Karma Yöntem Araştırmaları”  kitaplarının çeviri editörüdür. Ayrıca “Eğitim araştırmaları”, “Nitel araştırma ve Değerlendirme yöntemleri gibi birçok kitabın çeviri editörlüğünü yapmıştır.   Telif kitap nitelikli 4 kitabı bulunmaktadır.   H- İndexi 6 olan araştırmacının, uzmanlık alanı karma yöntem olup,  IF değeri 2’den büyük SSCI dergilerde son iki yılda tek yazarlı 6 makale yayınlamıştır.

Fiyat:
189,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 14
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

Oğuzhan Koca

MERHABA. JSTOR, EBSCO GİBİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINDA YAYIMLANAN MAKALELERE WOS ÜZERİNDEN ULAŞILABİLİYOR MU? YANİ KÜTÜPHANE VERİ TABANLARI İLE WOS'I AYRI AYRI TARAMAYA GEREK VAR MI? SADECE WOS'I TARASAK YETERLİ OLUR MU?


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Hocam wos ta makaleler indirilemez sadece nitelikli yayınları görebilirsiniz wos sscı, scı ve ahcı ve escı indexlerde tararn dergilerde yayınlanan makalelerin künyeleri bulunur nitelikli makalelerde nitelikli dergilerde yayınlanmış makalere atıf çok önemlidir. Yani wos ta taranan bir dergiye makale gönderiyorsanız wosta yer alan bir makaleyiş atlamamanız gerekir web of science ulakbim tarafından abone olunmuş ve tüm üniversitelerin ücretsiz ulaşabileceği bir portal kütüphaneden tararsanızda ulaşırsınız ama hangi yayın vos tabanlı bilemezsiniz


Oktay Aslaner

WEB OF SCİENCE.A NASIL GİRİŞ YAPILACAĞINI GEÇEN DERS GÖSTERMİŞTİR CÜMLESİYLE BAŞLAMIŞSINIZ AMA BEN GEÇEN DERSİ BİRKAÇ KEZ DİNLEDİM NASIL GİRİŞ YAPILACAĞIYLA İLGİLİ BİR ANLATIM YOK. NASIL GİRİŞ YAPILACAĞINI RİCA ETSEM GÖSTERİRMİSİNİZ


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

her yönü ile web of sicience kullanımı dersinde var hocam ben size bu dersi ücretsiz tanımlatacağım Hocam wos ta makaleler indirilemez sadece nitelikli yayınları görebilirsiniz wos sscı, scı ve ahcı ve escı indexlerde tararn dergilerde yayınlanan makalelerin künyeleri bulunur nitelikli makalelerde nitelikli dergilerde yayınlanmış makalere atıf çok önemlidir. Yani wos ta taranan bir dergiye makale gönderiyorsanız wosta yer alan bir makaleyiş atlamamanız gerekir web of science ulakbim tarafından abone olunmuş ve tüm üniversitelerin ücretsiz ulaşabileceği bir portal kütüphaneden tararsanızda ulaşırsınız ama hangi yayın vos tabanlı bilemezsiniz


KAZIM ŞENTÜRK

MERHABA, BİR EKLEME YAPMAK İSTERİM: LİTERATÜR TARAMA VE KAYNAKLARA ULAŞMADA BİRİNCİ KAYNAK ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANESİDİR. TOKAT'DA ARADIĞINIZ BASILI KİTABI BULMANIZ DURUMUNDA KÜTÜPHANELERARASI ÖDÜNÇ VERME (ILL) SİSTEMİ ARACILIĞIYLA ÖDÜNÇ ALABİLİRSİNİZ. TÜRKİYE'DEKİ ÇOĞU KÜTÜPHANE BÜTÜN BASILI VE ELEKTRONİK KAYNAKLARINI TEK BİR SİSTEM ÜZERİNDEN ARAMA YAPTIRABİLMEKTEDİR (FEDERE ARAMA VEYA DİSCOVERY SEARCH) SİSTEMLERİ SAYESİNDE. ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANE WEB SİTESİ YAYIN BULMADA İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR. LİTERATÜR TARAMADA DANIŞMA KÜTÜPHANECİLERİN DEN DESTEK ALINMASI ARAŞTIRMAYA BAŞLAMAK İÇİN DOĞRU BİR ADIM OLACAKTIR.


Eğitmenin Cevabı (SELÇUK BEŞİR DEMİR)

Belirttiğiniz hususlarda tamamen haklısınız bu hususu dikkate alan en az iki ders ilgili eğitime ekleyeceğiz her zaman dönütlerinizi bekliyorum