Ders Detayı

İleri SPSS ve Veri Analizi
12 Video, Ders Süresi: 45 gün

Dersler 

Ders 1 SPSS ile Faktöryel ANOVA

Ders 2 SPSS ile Tek-Yönlü Tekrarlı Ölçümler ANOVA

Ders 3 SPSS ile Parametrik Olmayan Tekrarlı Ölçümler Analizleri

Ders 4 SPSS ile Karışık Ölçümler İçin Tekrarlı Ölçümler ANOVA

Ders 5 SPSS ile Tek-Yönlü Kovaryans Analizi (ANCOVA)

Ders 6 SPSS ile İki-Yönlü (Faktöryel) ANCOVA

Ders 7 SPSS ile Çoklu Regresyon Analizi (Regresyon Yöntemleri)

Ders 8 SPSS ile Çoklu Regresyon Analizi (Model Hataları & Dummy Kodlama)

Ders 9 SPSS ile Tek-Yönlü Çoklu Varyans Analizi (MANOVA)

Ders 10 SPSS ile Faktöryel MANOVA

Ders 11 SPSS ile Çoklu Kovaryans Analizi (MANCOVA)

Ders 12 SPSS ile Parametrik Olmayan Güvenirlik Analizleri (Uyum Katsayıları

 

Not: Bu eğitim  toplamda 570 dk'dır.

 

 

 

Eğitimin İçeriği: İleri SPSS eğitimi Doktora öğrencileri ve Araştırma Görevlileri, Öğretim Görevlileri ve Öğretim Üyeleri için hazırlanmıştır. Ancak sadece Temel SPSS ve istatistik analiz tekniklerini eksiksiz bilen katılımcıların bu paketi alması tavsiye edilir.

Temel SPSS konusunda bilgi ve beceriniz ileri düzeyde değilse, bu paketi almadan önce lütfen Temel SPSS Eğitimini tamamlayıp, verilen ödevleri ve uygulamaları eksiksiz yapınız. Video eğitimini tamamlayan ve ders içi uygulamaları/ödevleri eksiksiz yapan katılımcılar; ileri istatistik analiz tekniklerini eksiksiz öğrenecek, hangi ileri analizin verisi için uygun olduğunu tespit edebilecek, verilerini kendi başınıza analiz edebilecek, yorumlayabilecek ve yaptığı analizi tezinde veya makalesinde nasıl raporlayacağını öğrenecektir. AYEUM belirtilen ileri bilgi ve becerilerin eğitim sonunda kazandıracak bir içerik sunduğunu katılımcılara taahhüt eder. Bu eğitimle birlikte tezinizde ve makalenizde gerekli üst düzey analizleri yapabileceğiniz garantisini AYEUM verir. Aksi durumda paranız iade edilir.

İleri SPSS Eğitimi uluslararası indexlerde (SSCI/SCI/ AHCI) makale yayınlamak isteyen veya tezinde karmaşık ilişkileri nicel olarak göstermek isteyen katılımcılar için uygundur. Eğer temel düzeyde analizler sizin için yeterli ise lütfen bu paketi almayınız.

İLERİ SPSS analizlerini Türkiye’de çok az sayıda kişinin yapabildiği düşünüldüğünde, bu eğitimin size yeni bir uzmanlık kazanacağını açıktır.  İleri SPSS Eğitimi sizin gerçekten bir adım öteye taşır. Ancak temel düzey SPSS eğitimini örgün ya da AYEUM yoluyla tamamlamayan katılımcılara asla katkı sağlayamaz.

 

Eğitmen Hakkında: Doç. Dr. Murat Bursal “SPSS İle Temel Veri Analizleri” adlı kitabın yazarıdır. Yüksek lisans eğitimini Washington Devlet üniversitesi, doktorasını ise Minnesota-Twin Cities Üniversitesi’nde tamamlamıştır. SPSS ve veri analizleri konusunda ülkemizde önde gelen saygın akademisyenlerdendir. Halen Cumhuriyet Üniveritesi’nde çalışmaktadır. Alanında birden fazla  SSCI indexli makale yayınlamıştır.

Eğitmen: Doç. Dr. Murat BURSAL 

Katılım Belgesi: Evet

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade garantisi

Özellikleri: İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma ve datalar üzerinde çalışma imkanı

Fiyat:
209,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 12
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

Emre Mısır

MERHABA, ÖRNEK 1.3'TE UYUM TESTİ ÜZERİNDE SED'İN ETKİSİNİ ÖLÇERKEN TUKEY ÖNCESİNDE NEDEN MODELE TEKRAR DİĞER ETKİLEŞİMLERİ DAHİL ETTİK? DAHİL ETMEDEN YAPINCA DA İSTATİSTİĞİ HAM VERİ ÜZERİNDE YAPMIYOR MU? YANİ ONLARI DAHİL ETMEDEN YAPSAK DA OLMAZ MIYDI? TEŞEKKÜRLER


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Bahsettiğiniz örnekte faktöryel varyans analizinde ortak etkiler anlamlı düzeyde olmadığında, bu etkilerin modelden çıkarılabileceği ama bu çıkarma işlemlerinde ayrıca tablonun altında verilen "R Squared (Adjusted R Squared" değerindeki değişimin de kontrol edilmesi vurgulanmaktadır. Çünkü bu R Squared değeri modelin açıkladığı varyans oranını temsil etmektedir. Örnekte 3. düzey ortak etki olan "Cinsiyet*Okul*SED" modelden çıkarıldığında, R Squared değerindeki değişim azdır ve çıkarma kararı yerindedir, yani açıklanan varyans oranında önemli bir düşme yoktur. Fakat 2. düzey ortak etkileri çıkardığımızda R Squared değeri önemli biçimde düştüğü için bu ikinci düzey etkiler anlamlı düzeyde olmamalarına karşın (modeldeki açıklanan varyansa katkıda bulundukları için) modelde tutulmalarının daha iyi olacağı kararı verilmiş ve bu nedenle örneğin sonundaki Tukey analizleri de bu ikinci düzey etkiler modele dahilken yapılmıştır. Sizin sorduğunuz gibi bu etkiler modele dahil değilken aynı analizi yapmayı denersek, serbestlik dereceleri farklı olacağından sonuçlar çok fazla olmasa da biraz farklı çıkardı. Burada temel amaç Tukey vb. devam testlerini yapmadan önce modelimize net olarak karar vermek olmalı. Her model de içerdiği terimlerin sayısı farklı olduğu için çok az da olsa farklı sonuçlar verecektir.


MEHMET SABİR CEVIK

SAYIN HOCAM; AĞZINIZA, EMEĞİNİZE SAĞLIK. ÇOK İSTİFADELİ BİR ANLATIMINIZ VAR. BU ANLATTIKLARINIZ İÇİN SUNULARINIZI PAYLAŞMA VE/VEYA ÖNERECEĞİNİZ KAYNAKLAR VAR MIDIR? SAYGILARIMLA...


Eğitmenin Cevabı (MURAT BURSAL)

Yorumlarınız için teşekkürler Mehmet Bey. İnşallah dinleyen tüm arkadaşlara katkı sağlamışımdır. SPSS ile ilgili önerebileceğim kaynaklar, 1. Temel SPSS seviyesinde buradaki anlatımları temel alan ve daha fazla örnek üzerinden farklı durumları analiz etmeyi sağlayan benim yazarı olduğum "SPSS ile Temel Veri Analizleri" kitabını 2. Temel ve İleri SPSS konularının birlikte olduğu kitaplardan Türkçe olanlar arasında Abdullah Can Hoca'nın SPSS ile Nicel Veri Analizleri kitabını 3. Eğer yabancı dil sorununuz yoksa SPSS ile ilgili en kapsamlı kaynak olarak Andy Field'in "Discovering Statistics Using SPSS" kitabını veya daha az kapsamlı olsa da Julie Pallant'ın "SPSS Survival Manual" kitabını öneririm. (SPSS Survival Manual kitabının Türkçe çevirisi de yapılmış durumda)