Ders Detayı

Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri
19 Video, Ders Süresi: 45 gün

Dersler

Ders 1:Analitik Hiyerarşi Süreci-MS Excel Uygulaması

Ders 2:Analitik Hiyerarşi Süreci-Super Decisions Uygulaması

Ders 3:TOPSİS Yöntemi-MS Excel Uygulaması

Ders 4:ARAS Yöntemi

Ders 5:COPRAS-MS Excel Uygulması

Ders 6:DEMATEL Yöntemi

Ders 7:Entropi Yöntemi-MS Excel Uygulaması

Ders 8:WASPAS-MS Excel Uygulaması

Ders 9:MOORA Yöntemi-MS Excel Uygulaması

Ders 10:VIKOR Yöntemi

Ders 11:PROMETHEE Yöntemi-Visual PROMETHEE Uygulaması

Ders 12:Gri İlişkisel Analiz MS Excel Uygulaması

Ders 13:SWARA Yöntemi MS Excel Uygulaması

Ders 14:EDAS Yöntemi MS Excel Uygulaması

Ders 15:MACBETH Yöntemi- M-MACBETH Uygulaması

Ders 16:MAIRCA Yöntemi-MS Excel Uygulaması

Ders 17:Veri Zarflama Analizi-EMS Uygulaması

Ders 18:CRITIC Yöntemi- MS Excel Uygulaması

Ders 19:MABAC Yöntemi- MS Excel Uygulaması

 

 

 

Eğitmen: Dr.Öğr.Üyesi Ejder AYÇIN

Katılım Belgesi: Evet

Durum:Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: % 100  Memnuniyet ve İade Garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı

Fiyat:
299,90 TL
Ders İzleme Süresi: 45 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 19
Durum: Satın Alınabilir
Favoriye Ekle


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar

F.S.Ç.

SAYIN HOCAM ANLATIMINIZ GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL. DEMATEL ANLATIMINDA VİDEO DA BİR PROBLEM VAR SANIRIM 5 DAKİKALIK OLMUŞ VE YARIDA KESİLMİŞ İLGİLENEBİLİRSENİZ SEVİNİRİM. DİNLEYEN HERKESİN ANLATIMINIZ KONUSUNDA BENİMLE AYNI FİKİRDE OLACAĞINA EMİNİM.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Fatma hanım teşekkür ederim. Umarım faydalı oluyordur. Derslerle ilgili herhangi bir sıkıntı tespit ederseniz iletişime geçmekten çekinmeyiniz lütfen. DEMATEL videosunun sisteme aktarımında bir problem olduğunu sanıyorum. Videoyu yetkililere tekrardan iletiyorum. En kısa sürede sisteme yüklenecektir. İyi çalışmalar dilerim


S.B.

HOCAM MERHABA ÖNCELİKLE BÖYLE BİR KURSU BU PLATFORMA HAZIRLAYIP SUNDUĞUNUZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. 23. VE 24. DK. İŞLEM YAPARKEN MOORA YÖNTEMİNDE AĞIRLIKLANDIRILMIŞ NORMALİZE KARAR MATRİSİNİ İŞLEME ALMAMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEMİŞSİNİZ FAKAT YANLIŞ GÖRMEDİYSEM SADECE NORMALİZE EDİLMİŞ MATRİSİ KULLANMIŞSINIZ YANILMADIYSAM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR HOCAM.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Selahattin bey merhaba, Öncelikle kurs ile ilgili görüşünüz için teşekkür ederim. Kursun tüm ilgililere faydalı olmasını diliyorum. MOORA Referans Noktası Yaklaşımına göre, referans noktalara olan uzaklıklar hesaplanırken, normalize karar matrisi dikkate alınır. Excel'de yaptığım işlem doğru ancak, sizin de belirttiğiniz gibi "ağırlıklandıırlmış normalize matris" ifadesini kullanmam yanlış olmuş orada. Bir önceki yöntemde ağırlıklı değerleri kullandığım için aklım orada kalmış sanırım. Yaptığım ile söylediğim farklı olmuş dolayısıyla. Kusura bakmayınız lütfen. Doğrusu normalize matrisi kullanmaktır. İyi çalışmalar diliyorum.


İ.D.

HOCAM MERHABA, ÖNCELİKLE TEŞEKKÜRLER. HOCAM SAATY TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN ÖLÇEĞİ UZMANLARA ANKET ARACILIĞI İLE UYGULARSAK ARAŞTIRMADA HER BİR KRİTER İÇİN VERİLEN CEVAPLARIN ORTALAMASINI KULLANARAK MI SONUCA GİDECEĞİZ?


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Şöyle yapmanızı öneriyorum. Her bir uzman için ayrı ayrı çözümü gerçekleştirin. Ardından elde ettiğiniz kriter ağırlıklarını bütünleştirin. Bu aşamada aritmetik ya da geometrik ortalama kullanabilirsiniz. Yani ilk etapta uzmanların görüşlerinin ortalamasını alarak değil, her uzman için ayrı ayrı çözdükten sonra ortalama alarak cevapları bütünleştirmeye çalışalım.


P.Y.

HOCAM MERHABA, ÖNCELİKLE ANLATIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. AHP YÖNTEMİNDE BELİRLENECEK UZMAN KİŞİLERİN SAYISI HANGİ KRİTERLERE GÖRE BELİRLENMEKTEDİR? YÜRÜTÜLECEK ÇALIŞMADA ÖRNEKLEMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BELİRLEMEK İÇİN POWER ANALİZİ GİBİ BİR ÇALIŞMA YAPILMASI GEREKLİ MİDİR? İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Sorunuz oldukça önemli. Teşekkür ederim. ÇKKV yöntemlerinde çözüm yapmak için gerekli uzman sayısının ne olacağı hakkında net bir kural yoktur. Bahsettiğiniz gibi örneklem büyüklüğünü belirlemek için analizler kullanılmamaktadır. Literatürdeki çalışmaları incelediğimde böyle bir duruma hiç rastlamadım. Çalışmalara baktığımızda çoğunlukla 5-10 uzmanın görüşü alınarak, devam edildiğini görebiliriz. Dolayısıyla uzmanların sayısı ve nitelikleri konusundaki kararı, problemi çözen karar verici vermektedir. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Konu hakkında görüş aldığınız uzmanların bilgi/birikimleri ve yetkinlikleri ne kadar fazla olursa, elde edeceğimiz çözümün bir o kadar sağlıklı olmasını bekleyebiliriz. Kolaylıklar dilerim.


R.B.

SAYIN HOCAM MERHABA, ANALİTİK HİYERARŞİ SÜRECİ UYGULAMASINDA TUTARLILIK ENDEKSİ (CI) VE/VEYA TUTARLILIK ORANI (CR) NEGATİF BİR DEĞER ALABİLİR Mİ? NEGATİF BİR DEĞER ALIRSA EĞER, BU DURUM TAM OLARAK NE ANLAMA GELİR? AYRICA, ÇOK KRİTERLİ KARAR VERME YÖNTEMLERİ BAĞLAMINDA ÖNEREBİLECEĞİNİZ KAYNAKLAR (ÖZELLİKLE UYGULAMA BECERİSİ KAZANMAK AÇISINDAN) NELERDİR? TEŞEKKÜRLER.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Tutarlılık endeksinin negatif çıkma ihtimali yoktur. Hesaplamalarınızda yanlışlık yapmış olabilirsiniz. Kontrol ediniz. Çok kriterli karar verme yöntemleri ile ilgili tüm makaleler kaynaktır. O yayınlarda yapılan uygulamaları inceleyerek çözüm becerilerinizi arttırabilirsiniz. Kitap olarak ise iki tane kaynak önerebilirim. İlki, benim yazarı olduğum "Çok Kriterli Karar Verme: Bilgisayar Uygulamalı Çözümler" adlı kitap. Uygulamaların detaylı olarak çözümlerinin yer aldığı bir kaynak. İkincisi ise Prof. Dr. Fatih Ecer hocanın "Çok Kriterli Karar Verme: Geçmişten Bugüne Kapsamlı Bir Yaklaşım" adlı kitabı. Bu eserleri de temin edip, inceleyebilirsiniz.


S.A.

MERHABA HOCAM, BENİM BİR SORUM OLACAK. WASPAS YÖNTEMİNDE OPTİMUM ? DEĞERİNİ HESAPLARKEN FORMÜLDE VARYANS VAR. BU FORMÜLDE KULLANILAN VARYANS NEYİN VARYANSI OLUYOR? TEŞEKKÜR EDERİM.


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. Uygulamalarda Lambda değeri genellikle 0,5 alınıyor. Ancak siz farklı lambda değerlerini dikkate alarak bir duyarlılık analizi yapabilir ve sonuçları karşılaştırabilirsiniz. Bahsettiğiniz formül Zavadskas vd. tarafından optimum lambda değeri için önerilen bir formül. Kullanımı zorunlu olan bir durum değil. Detaylı bilgi için makaleyi incelemenizi önereceğim. Makale bilgisi aşağıda paylaştığım gibidir. Zavadskas, E. K., Turskis, Z., Antucheviciene, J., & Zakarevicius, A. (2012). Optimization of Weighted Aggregated Sum Product Assessment. Elektronika Ir Elektrotechnika, 122(6), 3-6.


R.B.

SAYIN HOCAM MERHABA, TOPSIS VE ARAS YÖNTEMİ ÇERÇEVESİNDE AĞIRLIKLARIN NE OLMASI GEREKTİĞİNE DAİR LİTERATÜRDE NASIL BİR TARTIŞMA SÖZ KONUSU ACABA? BU AÇIDAN NASIL BİR YOL İZLENMELİ?


Eğitmenin Cevabı (EJDER AYÇIN)

Merhabalar. TOPSIS ve ARAS yöntemleri alternatiflerin sıralamasını yapan yöntemler. Ancak karar matrislerinin ağırlıklandırılması aşamasında, kriter ağırlıklandırma yöntemleri ile entegre çalışılarak, bütünleşik bir model ortaya konulabilir. Dolayısıyla kriterlerin yapısına uygun olan kriter ağırlıklandırma yöntemleri ile çözüm elde edip, bahsettiğiniz yöntemlere bu ağırlıkları entegre edebilirsiniz. Literatüre bakıldığında da kriter ağırlıklandırma yöntemleri ile alternatif sıralama yöntemlerinin bir arada kullanımlarını görmeniz mümkündür. Videolardaki yöntemlere baktığınızda bazı yöntemlerin kriter ağırlıklandırma amacı ile kullanıldığını göreceksiniz. Örneğin CRITIC, Entropi, SWARA, vb. yöntemleri kriterleri ağırlıklandırma amacıyla kullanabileceğinizi söyleyebilirim.